Kaip PVM moka turizmo paslaugų organizatoriai?

logo

 

 

Apskaitos , audito ir mokesčių aktualijos

2014-09-30  Nr. 36

Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Situacija

Lietuvos kelionių organizatorius A iš trečiųjų asmenų įsigijo tokias paslaugas:

  • iš kito Lietuvos apmokestinamojo asmens apgyvendinimo Druskininkų viešbutyje paslaugas;
  • iš Vilniaus įmonės turistų vežimo iš Vilniaus į Druskininkus ir atgal paslaugas;
  • gido paslaugas Druskininkuose.

Šias paslaugas, kaip turizmo paslaugų paketą, Lietuvos kelionių organizatorius planuoja parduoti Lietuvos ir kitų valstybių fiziniams asmenims.

Kelionių organizatorius A iš Lietuvos operos ir baleto teatro taip pat įsigijo bilietų ir išplatino juos savo vardu galutiniams pirkėjams kartu su kitomis savo teikiamomis paslaugomis (apgyvendinimu, transportu, ekskursijomis).

Klausimai

Ar Lietuvos kelionių organizatoriaus A teikiamam turizmo paslaugų paketui gali būti taikoma speciali turizmo paslaugų apmokestinimo schema? Ar ši schema gali būti taikoma pajamoms, gautoms iš operos ir baleto teatro bilietų pardavimo? Kaip, taikant specialią turizmo paslaugų apmokestinimo schemą, apskaičiuojama paslaugų apmokestinamoji vertė? Ar galima PVM atskaita taikant specialią turizmo paslaugų apmokestinimo schemą?

 

Paslaugos, kurioms taikoma turizmo paslaugų apmokestinimo schema

Speciali turizmo paslaugų apmokestinimo schema taikoma turizmo paslaugoms, kurias PVM mokėtojas įsigyja iš trečiųjų asmenų ir vėliau savo vardu teikia galutiniam vartotojui.

Turizmo paslaugos apibrėžtinos kaip turistų kelionės organizavimo, apgyvendinimo, maitinimo, vežimo, informavimo, pramogų ir kitų poreikių tenkinimo paslaugos. Galima išskirti šias turizmo paslaugų rūšis:

  • turistų kelionių organizavimo paslaugos;
  • turizmo informacijos paslaugos;
  • turistų apgyvendinimo paslaugos;
  • turistų vežimo, pramogų ir kitos turizmo paslaugos.

Turizmo paslaugų sąrašas nėra baigtinis, tačiau, norint turizmo paslaugoms taikyti specialią PVM apmokestinimo schemą, jos turi atitikti tam tikras sąlygas:

  • turizmo paslaugos turi būti įsigytos iš trečiųjų asmenų. Jeigu turizmo paslaugos neįsigyjamos iš trečiųjų asmenų, o jas teikia pats kelionės organizatorius savo jėgomis, speciali schema nėra taikoma;
  • turizmo paslaugos galutiniam vartotojui turi būti teikiamos paties kelionės organizatoriaus vardu. Jeigu iš kitų asmenų įsigytos turizmo paslaugos galutiniam vartotojui teikiamos ne savo, o kito asmens vardu, t. y. jei kelionės organizatorius tik tarpininkauja suteikiant turizmo paslaugas, speciali apmokestinimo PVM schema netaikoma.

Kai kelionės organizatorius galutiniam vartotojui parduoda iš trečiųjų asmenų įsigytų kelių turizmo paslaugų rinkinį, laikoma, kad galutiniam vartotojui yra suteikiama viena paslauga. ESTT savo sprendimuose taip pat pabrėžia, kad siekiant kelionių agentūros teikiamai paslaugai taikyti specialią schemą, ši paslauga turi būti susijusi su kelionių organizavimu.

Atsižvelgiant į nustatytą teisinį reguliavimą, kelionių organizatorius A galėtų taikyti specialią turizmo paslaugų apmokestinimo schemą teikiamam turizmo paslaugų paketui.

Tuo tarpu pajamos iš bilietų į operos ir baleto teatrą negali būti vienareikšmiškai priskiriamos pajamoms iš turizmo paslaugų. Teisingumo Teismo byloje Nr. C-31/10 buvo išaiškinta, kad kelionių agentūros vykdomam operos bilietų pardavimui, neteikiant kelionių paslaugų, speciali turizmo pa­slaugų apmokestinimo schema negalėtų būti taikoma. Spe­cia­lios schemos taikymas tokiai veiklai, kai kelionių agentūra tik parduoda spektaklių bilietus, neteikdama kelionių paslaugų, iškreiptų konkurenciją, kadangi ta pati veikla būtų skirtingai apmokestinama atsižvelgiant į tai, ar minėtus bilietus parduodantis ūkio subjektas yra kelionių agentūra, ar ne. Jei kelionių organizatorius A bilietus į operos ir baleto teatrą pardavinėja atskirai, neįtraukdamas šių bilietų kainos į kelionės paketo kainą, pajamoms iš šių bilietų pardavimo speciali turizmo paslaugų apmokestinimo schema negalėtų būti taikoma.

Turizmo paslaugų apmokestinamosios vertės apskaičiavimas

Pagal PVM įstatymo 102 str. 1 dalį, kelionės organizatoriaus galutiniam vartotojui suteiktos paslaugos apmokestinamąją vertę sudaro kelionių organizatoriaus marža. Marža apskaičiuojama kaip skirtumas tarp:

  • sumos (išskyrus patį PVM), kurią už kelionės organizatoriaus teikiamą paslaugą jam turi sumokėti galutinis vartotojas, ir
  • sumos (įskaitant PVM), kurią kelionių organizatorius sumokėjo ar turi sumokėti tretiesiems asmenims už įgytą iš jų paslaugą ar paslaugas (jei parduodamas turizmo paslaugų rinkinys).

Kaip jau minėta anksčiau, speciali turizmo paslaugų apmokestinimo schema gali būti taikoma tik tuomet, kai kelionių organizatorius paslaugas perka iš trečiųjų asmenų. Jei kelionės pakete yra ir tokių paslaugų, kurias kelionės organizatorius suteikia pats savo jėgomis, tokioms paslaugoms speciali schema negali būti taikoma. Atsižvelgiant į tai, skaičiuojama ir kelionės organizatoriaus marža – jeigu kelionės organizatoriaus parduodamame galutiniam vartotojui turizmo paslaugų rinkinyje yra ir tokių turizmo paslaugų, kurias kelionės organizatorius suteikė pats savo jėgomis, tai, skaičiuojant maržą, tokių turizmo paslaugų vertė atimama iš galutinės turizmo paslaugų rinkos kainos. Šios turizmo paslaugos, atsižvelgiant į jų suteikimo vietą, apmokestinamos PVM, taikant nustatyto dydžio tarifą nuo visos paslaugos vertės.

Nagrinėjamoje situacijoje kelionių organizatoriaus marža turėtų būti apskaičiuojama taip: iš sumos, kurią kelionių organizatoriui A turi sumokėti galutinis vartotojas už teikiamą turizmo paslaugų paketą, atimama suma, kurią kelionių organizatorius sumokėjo už apgyvendinimo paslaugas Druskininkų viešbutyje, gido paslaugas ir transporto paslaugas.

PVM atskaita, taikant turizmo paslaugų apmokestinimo schemą

Aptariant apmokestinamąją vertę, taikant turizmo paslaugų specialią apmokestinimo schemą, pažymėta, kad, skaičiuojant kelionių organizatoriaus maržą, imama suma, sumokėta tretiesiems asmenims už iš jų įsigytas paslaugas – įskaitant PVM. Atsižvelgiant į tai, kelionių organizatorius negali į PVM atskaitą traukti įsigytų iš trečių asmenų prekių (paslaugų), reikalingų turizmo paslaugų paketui parengti arba pavienei turizmo paslaugai teikti, pirkimo PVM sumos.

[content_protector password=”fidexperta”]Minėtas atskaitos ribojimas taikomas tik prekėms ir paslaugoms, reikalingoms turizmo paslaugų paketui ar pavienėms turizmo paslaugoms. Kelionių organizatoriai turi teisę kitų įsigytų paslaugų (komunalinių, telekomunikacijų, remonto ir kitų), įsigyto ilgalaikio turto, pirktų prekių, reikalingų jų teikiamoms kelionių organizavimo paslaugoms atlikti ir kitai vykdomai PVM apmokestinamai veiklai, pirkimo ar importo PVM įtraukti į atskaitą bendra PVM įstatyme nustatyta tvarka.

Speciali turizmo paslaugų apmokestinimo schema gali būti taikoma, jei tenkinamos dvi sąlygos: turizmo paslaugos įsigyjamos iš trečiųjų asmenų ir turizmo paslaugos galutiniam vartotojui teikiamos kelionių organizatoriaus vardu. Nagrinėjamoje situacijoje šios sąlygos galėtų būti tenkinamos kelionių organizatoriaus A siūlomo turizmo paslaugų paketo atveju, jei tiek apgyvendinimo Druskininkuose, tiek transporto, tiek gido paslaugos yra įsigyjamos iš trečiųjų asmenų. Tuo tarpu pajamos iš bilietų į operos ir baleto teatrą pardavimo negali būti vienareikšmiškai priskiriamos specialios schemos taikymo sričiai. Šiuo atveju reikia atsižvelgti į tai, ar bilietų kaina yra įskaičiuota į bendrą turizmo paslaugų paketo kainą. [/content_protector]