Užsienio įmonės PVM prievolės dėl nekilnojamojo turto sandorių

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2014-11-04  Nr. 41
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Latvijos bendrovė, PVM mokėtoja, nori įsigyti pastatą Lietuvoje. Nusipirkusi turtą, užsienio bendrovė planuoja jį parduoti. Nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sandoriai būtų vienkartinio pobūdžio, jokios kitos veiklos Lietuvoje Latvijos bendrovė nevykdo.

Klausimai

Ar Latvijos bendrovė, PVM mokėtoja Latvijoje, privalo registruotis PVM mokėtoja ir Lietuvoje dėl nekilnojamojo turto, esančio Lietuvoje, pirkimo-pardavimo sandorių? Ar galėtų Latvijos bendrovė vykdyti sandorius, neįsiregistravusi PVM mokėtoja Lietuvoje?

Dėl prievolės registruotis PVM mokėtoju

Vadovaujantis LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymu (toliau – PVM įstatymas) 71 str. 3 dalimi, užsienio apmokestinamasis asmuo, Lietuvoje tiekiantis prekes ir (ar) teikiantis paslaugas, PVM mokėtoju privalomai yra registruojamas nuo pirmojo lito – neatsižvelgiama į tai, ar jo atlygis už Lietuvos teritorijoje vykdomą ekonominę veiklą viršijo 155 000 litų, ar ne. Taip pat numatyti atvejai, kai prievolė registruotis PVM mokėtoju užsienio apmokestinamajam asmeniui neatsiranda. Pirmiausia registruotis PVM mokėtoju nereikia, jei užsienio apmokestinamasis asmuo Lietuvoje tiekia tokias prekes ar teikia paslaugas, kurios, pagal PVM įstatymą, yra neapmokestinamos PVM. Atvejai, kai prekių tiekimas ar paslaugų teikimas yra PVM neapmokestinamas, nurodyti PVM įstatymo 20–33 straipsniuose. Registruotis nereikia, jei užsienio apmokestinamasis asmuo Lietuvoje tiekia prekes ar teikia paslaugas, kurios, pagal PVM įstatymą, nėra PVM objektas. Užsienio apmokestinamieji asmenys taip pat neturi registruotis Lietuvoje PVM mokėtojais, jeigu Lietuvoje jie tiekia prekes ar teikia paslaugas, kurios apmokestinamos taikant 0 proc. PVM tarifą, išskyrus tam tikrus PVM įstatyme numatytus atvejus.

Nagrinėjamoje situacijoje prievolė registruotis PVM mokėtoju galėtų atsirasti, jeigu įsigytą statinį Latvijos PVM mokėtojas parduotų. Tačiau bet kuriuo atveju reikia atsižvelgti į tai, koks statinys yra parduodamas. Pagal PVM įstatymo 32 str. 1 dalį, pastatų, statinių, taip pat jų dalių pardavimas ar kitoks perdavimas, kai pagal sandorio sąlygas asmuo, kuriam toks daiktas perduodamas, arba trečioji šalis įgyja teisę disponuoti juo kaip savininkas, PVM neapmokestinamas. Ši nuostata netaikoma naujiems pastatams ir statiniams, t. y. pastatams ar statiniams 24 mėnesius po jų užbaigimo. Taigi, jei Latvijos PVM mokėtojui parduodant įsigytą pastatą jau bus praėję 24 mėnesiai po pastato užbaigimo, tai bus laikoma PVM neapmokestinamu tiekimu, todėl prievolė registruotis PVM mokėtoju neatsirastų. Tačiau jei parduodamas pastatas būtų laikomas nauju PVM prasme, Latvijos bendrovei iškiltų prievolė registruotis PVM mokėtoja Lietuvoje.

Užsienio apmokestinamojo asmens prievolės, neįsiregistravus PVM mokėtoju

Kaip jau minėta, PVM prievolių neatsiranda, jei parduodamas senesnis nei 24 mėnesių nekilnojamasis turtas. Vis dėlto, jei parduodamas statinys bus laikomas nauju statiniu, tam tikrų, susijusių su PVM, mokestinių prievolių atsirastų.

Pagal PVM įstatymo 71 str. 4 dalį, jeigu apmokestinamasis asmuo, kuris privalėjo registruotis PVM mokėtoju, nepateikė prašymo įregistruoti jį PVM mokėtoju, jis vis tiek privalo, vadovaudamasis PVM įstatymo 92 straipsniu, skaičiuoti ir mokėti į biudžetą PVM už prekes ar paslaugas, už kurias jis, pagal PVM įstatymo nuostatas, privalėtų skaičiuoti ir mokėti PVM, būdamas PVM mokėtoju.

PVM įstatymo 95 straipsnyje nurodyti atvejai, kai apskaičiuoti ir sumokėti PVM už jam tiekiamas prekes ar teikiamas paslaugas privalo pirkėjas. Vadovaujantis minėtu straipsniu, jeigu užsienio asmuo šalies teritorijoje vykdo kitą, nei šio straipsnio 2–4 dalyse nurodyta, veiklą (pvz., teikia su nekilnojamuoju turtu susijusias paslaugas) ir nėra įsiregistravęs PVM mokėtoju, tai už šias užsienio asmens tiekiamas prekes ar teikiamas paslaugas apskaičiuoti ir sumokėti pardavimo PVM turi tiekiamų prekių ir teikiamų paslaugų pirkėjas. Minėta nuostata taikoma tik tuo atveju, kai prekių ar paslaugų pirkėjas yra apmokestinamasis asmuo.

Jei prekes ar paslaugas iš užsienio apmokestinamojo asmens, neįsiregistravusio PVM mokėtoju Lietuvoje, įsigyja galutinis vartotojas (ne PVM mokėtojas), užsienio apmokestinamajam asmeniui atsiranda prievolė apskaičiuoti ir sumokėti PVM pagal jau minėto PVM įstatymo 92 straipsnį. Apmokestinamasis asmuo, privalėjęs pateikti prašymą įregistruoti jį PVM mokėtoju, tačiau to nepadaręs, privalo skaičiuoti ir mokėti į biudžetą PVM už prekes ir paslaugas, už kurias jis privalėtų skaičiuoti ir mokėti PVM, būdamas PVM mokėtoju. Mokėtina už patiektas prekes ar suteiktas paslaugas PVM suma apskaičiuojama pagal tokią formulę:

Mokėtina PVM suma = atlygis * T / (100 % + T),

čia: T – šioms prekėms ir (arba) paslaugoms PVM įstatymu nustatytas PVM tarifas (proc.).

Užsienio apmokestinamieji asmenys, turintys prievolę registruotis PVM mokėtojais, tačiau neįsiregistravę, turi pateikti centrinio mokesčio administratoriaus nustatytos formos PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitos formą.

[content_protector password=”fidexperta”]Nagrinėjamoje situacijoje Latvijos PVM mokėtojo prievolės priklausytų nuo to, koks nekilnojamasis turtas (senas ar naujas) ir kam (apmokestinamajam ar neapmokestinamajam asmeniui) parduodamas. Jei nekilnojamasis turtas parduodamas apmokestinamajam asmeniui, o Latvijos bendrovė nėra įsiregistravusi PVM mokėtoja Lietuvoje, turėtų būti taikomas PVM įstatymo 95 straipsnis – prievolė apskaičiuoti ir sumokėti PVM pereitų pirkėjui. Jei statinys parduodamas galutiniam vartotojui, kuris nėra apmokestinamasis asmuo, Latvijos bendrovė privalėtų pateikti minėtą PVM mokėtoju neįregistruoto asmens mokėtino PVM apyskaitos formą ir pati sumokėti PVM į biudžetą.

Pagal bendrą taisyklę, užsienio apmokestinamiesiems asmenims, vykdantiems ekonominę veiklą Lietuvos teritorijoje, prievolė registruotis PVM mokėtojais atsiranda nuo pirmojo lito, neatsižvelgiant į gauto atlygio dydį. Jei užsienio apmokestinamasis asmuo PVM mokėtoju Lietuvoje neįsiregistruoja, nors tokia prievolė atsiranda, neatsižvelgiant į tai, PVM turi būti apskaičiuotas ir sumokėtas į Lietuvos biudžetą. [/content_protector]