Ūkininkų mokesčių rojus

verslo_zinios

Verslo žinios

2014-08-27 d.

Vytautas V. Žeimantas

Kiek yra mokesčių įstatymų, tiek rasime ir ūkininkams taikomų mokesčių lengvatų, – jie moka gerokai mažiau mokesčių ne tik už UAB, bet ir už individualia veikla besiverčiančius asmenis. Smulkiesiems ūkininkams tokia parama padeda pradėti verslą, o prieš atimant lengvatas iš stambių ūkių, reikėtų įvertinti tokio praradimo poveikį.

Daugiausia lengvatų taikoma ūkininkams, per metus gaunantiems iki 155.000 Lt pajamų. Nuo šių pajamų jie nemoka jokio pajamų mokesčio, kai individualia veikla (IV) užsiimantys asmenys, priklausomai nuo veiklos pobūdžio, turi mokėti nuo 5% iki 15% pajamų mokestį. Jei ūkininkas gauna daugiau kaip 155.000 Lt pajamų, jis moka 5% pajamų mokestį nuo pajamų ir sąnaudų skirtumo. Atimti sąnaudas leidžiama ir IV užsiimantiems asmenims. Darbo santykiai pagal darbo sutartį apmokestinami 15% tarifu nuo visų pajamų. Rūta Bilkštytė, mokesčių konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė, pažymi, kad ūkininkams, kurių pajamos nesiekia 155.000 Lt, taikoma palanki kompensacinė PVM schema.

Tarkime, ūkininkas turėjo 36.300 PVM išlaidų, todėl sumoka į biudžetą 6.300 Lt PVM. Vėliau jis derlių parduoda už 80.000 Lt. Kadangi jis nėra PVM mokėtojas, sąskaitą už ūkininką išrašo perdirbėjas taikydamas 6% kompensacinį tarifą (80.000 x 6 lygu 4.800 Lt). Ši suma ūkininkui sumokama kaip kompensacija. Taigi, dalis anksčiau sumokėto PVM ūkininkui kompensuojama. Jei tai būtų PVM mokėtojas, jis dėl šių operacijų realiai turėtų 10.500 Lt PVM sąnaudų.

Ūkininkai nemoka nekilnojamojo turto mokesčio nuo nekilnojamojo turto, kuris naudojamas žemės ūkio veikloje. Jie taip pat trejus metus nuo žemės įsigijimo ūkininko ūkiui steigti nemoka žemės mokesčio. Ūkininkai gali įsigyti akcizais neapmokestinamo dyzelino. Dar viena lengvata – ypatinga atsiskaitymo už produkciją tvarka. Įstatymas reikalauja už žemės ūkio produkciją atsiskaityti ne per trumpesnį kaip 30 ar 60 dienų laikotarpį. Pasibaigus terminui skaičiuojamos palūkanos, kurios nėra apmokestinamos pajamų mokesčiu.

Pakanka kvito

Ponia Bilkštytė primena, kad visai neseniai pagerintos asmenų samdymo ūkio darbams sąlygos. Darbams, kuriems nereikia specialios kvalifikacijos, nereikia sudaryti darbo sutarčių, pakanka išrašyti paslaugų kvitą. Nuo atlygio pagal tokius kvitus ūkininkai už darbuotojus turi mokėti tik 9% nuo minimaliosios mėnesinės algos PSD įmokas.

[content_protector password=”fidexperta”]Toks 6.000 Lt dydžio atlygis per metus neapmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu. „Mokesčių lengvatos smulkiesiems ūkininkams yra pagrįstos ir reikalingos. Jos daro teigiamą poveikį mūsų šalies regionams, nes daug gyventojų, neturinčių didelių žemdirbystės plotų, gali užsiimti žemės ūkio veikla, jie nepriversti ieškotis darbo didžiuosiuose šalies miestuose ar užsienyje ir išvykti, – komentuoja p. Bilkštytė. – O prieš atsisakant lengvatų stambiesiems ūkininkams reikalinga kruopšti analizė.“ Mokesčių ekspertė atkreipia dėmesį, kad panaikinus lengvatas stambiesiems ūkininkams ir palikus jas smulkiesiems stambesni ūkininkai gali susiskaidyti į smulkesnius ir taip pasinaudoti lengvatomis.[/content_protector]