Reprezentacinių išlaidų priskyrimas gyventojo individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2016-04- 05 Nr. 13

Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Situacija

Nuolatinis Lietuvos gyventojas, įregistravęs ir vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, susitiko su klientu viename iš restoranų. Už abiejų asmenų pietus sumokėjo individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas. Taip pat gyventojas, siekdamas reklamuoti savo vykdomą individualią veiklą, užsisakė skelbimų paslaugą viename iš interneto portalų.

 

Klausimai

Ar gali nuolatinis Lietuvos gyventojas išlaidas, patirtas pietums su klientu ir reklamai internete, priskirti individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams? Kokie apribojimai taikomi patirtas išlaidas priskiriant leidžiamiems atskaitymams?

 

Išlaidų, patirtų individualiai veiklai pagal pažymą, priskyrimas leidžiamiems atskaitymams

Gyventojai, kurie vykdo individualią veiklą pagal pažymą ir iš tokios veiklos gauna pajamų, apskaičiuodami savo apmokestinamąsias pajamas, nuo kurių yra skaičiuojamas 15 proc. arba 5 proc. GPM tarifas, gali iš gautų pajamų atimti šiai veiklai patirtas išlaidas (leidžiamus atskaitymus). Pagal LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymą (toliau – GPMĮ), leidžiamais atskaitymais laikomos gyventojo, vykdančio individualią veiklą pagal pažymą, išlaidos, susijusios su per mokestinį laikotarpį faktiškai gautomis arba uždirbtomis (jei taikomas pajamų kaupimo apskaitos principas) pajamomis iš tokios veiklos. Prie individualios veiklos pagal pažymą leidžiamų atskaitymų gali būti priskiriama tik ta išlaidų dalis, kuri teko per mokestinį laikotarpį gautoms ar uždirbtoms pajamoms iš šios veiklos. Dažniausiai tokios individualios veiklos pagal pažymą išlaidos būna susijusios su prekių, žaliavų, detalių, įrankių įsigijimo išlaidomis, išlaidomis patalpų nuomai, reklamai, palūkanoms ir kt. Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, patirtos išlaidos turi būti pagrįstos juridinę galią turinčiais dokumentais, išskyrus, kai gyventojas išlaidomis pripažįsta 30 proc. gautų pajamų be išlaidas pagrindžiančių dokumentų (alternatyvus išlaidų pripažinimo būdas).

Jeigu gyventojas vykdo kelias aiškiai skirtingas individualios veiklos pagal pažymą rūšis, jo šioms veikloms patirtos išlaidos iš pajamų turi būti atskaitomos atskirai nuo kiekvienos individualios veiklos rūšies gautų pajamų, atskaitant būtent tik tai veiklai patirtas išlaidas. Jei gyventojas visoms vykdomoms individualios veiklos rūšių išlaidoms turi tik vieną dokumentą, pagrindžiantį tokias išlaidas, tuomet šiuo dokumentu pagrindžiamos išlaidos turi būti paskirstomos pagal faktines išlaidas, patirtas kiekvienai veiklos rūšiai arba proporcingai, atsižvelgiant į iš skirtingų individualios veiklos rūšių gautas pajamas.

Tais atvejais, kai gyventojas, dar prieš įregistruodamas individualią veiklą pagal pažymą, įsigyja žaliavų, detalių ar kitų prekių, kurias vėliau panaudoja savo veikloje, o gautas pajamas priskiria individualios veiklos pajamoms, jis anksčiau minėtų daiktų įsigijimui patirtomis išlaidomis gali sumažinti savo pajamas, tačiau tik tuo atveju, jei turi išsaugojęs daiktų įsigijimą pagrindžiančius dokumentus. Jei gyventojas įsigijo trumpalaikio turto dar prieš įregistruodamas individualią veiklą, pavyzdžiui, įrankių, kuriuos vėliau naudoja savo individualioje veikloje, jis gali šiam turtui įsigyti patirtas išlaidas priskirti individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams, jei toks turtas nebuvo ar nebus naudojamas asmeniniais tikslais. Jei toks anksčiau įsigytas turtas buvo jau naudotas asmeniniais tikslais ar ruošiamasi jį panaudoti šiems tikslams, individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas turi procentine išraiška įsivertinti, kokią dalį įsigijimo išlaidų jis galės priskirti individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams.

Iš gyventojo individualios veiklos pajamų galima atimti ir jo sumokėtas valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas tą mokestinį laikotarpį, kurį yra gautos arba uždirbtos individualios veiklos pajamos, nuo kurių tokios įmokos buvo apskaičiuotos. Jei gyventojas, vykdydamas individualią veiklą pagal pažymą, samdo darbuotojus, jis iš savo individualios veiklos pajamų gali atskaityti ir savo darbuotojams mokamą apskaičiuotą darbo užmokestį bei su darbo užmokesčiu susijusias PSD ir VSD įmokas.

 

Ribojami individualios veiklos pagal pažymą leidžiami atskaitymai

Kai kurioms individualios veiklos pagal pažymą išlaidoms taikomi apribojimai. Pavyzdžiui, išlaidos, patirtos individualios veiklos reklamai, negali būti priskiriamos tokią veiklą vykdančio gyventojo individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams, jeigu ši reklama yra skirta susijusiems asmenims arba tokios veiklos reklamavimas yra draudžiamas teisės aktais. Kitais atvejais gyventojo išlaidos reklamai bet kokiomis priemonėmis, skatinančios pirkti individualią veiklą vykdančio gyventojo prekes ar tokio gyventojo teikiamas paslaugas, gali būti priskiriamos individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams.

Gyventojo, vykdančio individualią veiklą, ar jo samdomo darbuotojo nakvynės, kelionės ar registravimosi dalyvauti konferencijose, simpoziumuose, parodose ar kitokiuose renginiuose, susijusiuose su gyventojo vykdoma individualia veikla, ir dienpinigių išlaidos gali būti priskiriamos individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams. Tačiau, tokiu atveju, išvykimas iš nuolatinės individualios veiklos vykdymo vietos turi būti įformintas atitinkamu aktu, kuriame būtų nurodomas išvykimo tikslas, vieta, trukmė ir gyventojo numatomų apmokėti išlaidų rūšys. Jei išvykimas susijęs tiek su individualios veiklos vykdymu, tiek su asmeniniais gyventojo reikalais, anksčiau minėtame rašte turi būti nustatyta išlaidų dalis, kuri gali būti priskiriama individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams.

Kalbant apie patirtas išlaidas reprezentacijai, tai individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams gali būti priskiriama tik 50 proc. reprezentacijai patirtų išlaidų (tuo atveju, kai įmonių atveju galima priskirti 75 proc.). Be to, reprezentacinių išlaidų, priskiriamų individualios veiklos leidžiamiems atskaitymams, suma negali viršyti 2 proc. gyventojo individualios veiklos pajamų per mokestinį laikotarpį. Reprezentacinėmis sąnaudomis pripažįstamos individualią veiklą vykdančio gyventojo patirtos išlaidos konkrečių asmenų naudai, siekiant užmegzti naujus verslo ryšius su kitais gyventojais ar vienetais. Būtina pabrėžti, kad tokios reprezentacinės išlaidos negali būti patiriamos sutuoktinių, sugyventinių ir artimų giminaičių (vaikų, tėvų) ar asmenų su individualią veiklą pagal pažymą vykdančiu gyventoju susijusių darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais. Taip pat reprezentacijos išlaidos negali būti patiriamos vienetų, kuriuose individualią veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas turi daugiau nei 25 proc. akcijų (dalių, pajų), naudai.

[content_protector password=”fidexperta”]Atsižvelgiant į pateiktą situaciją, galima teigti, kad nuolatinis Lietuvos gyventojas patyrė reprezentacinių ir reklamos išlaidų. Taigi, nuolatinis Lietuvos gyventojas, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, apskaičiuodamas savo apmokestinamąsias pajamas, turės sumokėti GPM ir galės iš individualios veiklos pajamų atimti tik 50 proc. verslo pietums patirtų išlaidų. Jis taip pat turi atsižvelgti į tai, kad visos reprezentacinės išlaidos negali viršyti 2 proc. individualios veiklos pajamų, gautų per mokestinį laikotarpį. Patirtas išlaidas reklamai internete gyventojas galėtų priskirti leidžiamiems atskaitymams visa apimtimi.

 

Atsižvelgiant į visa tai, kas buvo išdėstyta, reikia pabrėžti, kad individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai, apskaičiuodami savo apmokestinamąsias pajamas, iš tokios veiklos gautų pajamų gali atimti išlaidas, susijusias su pajamų uždirbimu. Tam tikroms išlaidų rūšims yra taikomi apribojimai, dėl kurių individualią veiklą vykdantys gyventojai prie individualios veiklos leidžiamų atskaitymų gali priskirti tik dalį patirtų išlaidų.[/content_protector]