Kiti mokesčiai: gruodžio mėnesio mokesčių naujienos

Martyna Ambrazaitė, UAB “Fidexperta”

vyr. mokesčių konsultantės asistentė

Mantas Grigaitis, UAB “Fidexperta”

vyr. mokesčių konsultantės asistentas

Aktualu asmenims, norintiems steigti akcizais apmokestinamų prekių sandėlį.

Pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymas dėl akcizais apmokestinamų prekių sandėlio registravimo tvarkos.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau ir VMI prie LR FM) viršininko 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. VA-156 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m birželio 17 d. įsakymo Nr. 157 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių sandėlių registravimo“ pakeitimo“ padaryti korektūriniai pakeitimai, susiję su euro įvedimu Lietuvoje nuo 2015 m. sausio 1 d.

            Be to nurodoma, kad mokesčių administratorius, nagrinėdamas prašymą įregistruoti akcizais apmokestinamų prekių sandėlio savininku ir/ar leisti steigti tokį sandėlį, turi nustatyti, ar prašymą pateikęs mokesčių mokėtojas per paskutinius dvylika mėnesių neturi didesnių kaip 300 eurų mokestinių nepriemokų, susijusių su mokesčiais, kuriuos administruoja VMI prie LR FM, ir nepriemokų Lietuvos Respublikos Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui. Todėl asmenys, teikiantys tokį prašymą, turi įvertinti ar dėl šios priežasties jų prašymas nebus atmestas.

Šaltinis

Aktualu asmenims, norintiems gauti laikinai registruoto akcizais apmokestinamų prekių gavėjo pažymėjimą.

Pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymas dėl laikinai registruoto akcizais apmokestinamų prekių gavėjo registravimo tvarkos.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau ir VMI prie LR FM) viršininko 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. VA-158 „Dėl valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m rugpjūčio 27 d. įsakymo Nr. VA-94 „Dėl laikinai registruotų akcizais apmokestinamų prekių gavėjų registravimo“ pakeitimo“ nurodoma, kad nuo euro įvedimo Lietuvoje dienos mokesčių administratorius, nagrinėdamas pateiktą prašymą išduoti laikinai registruoto akcizais apmokestinamų prekių gavėjo pažymėjimą, turės nustatyti ar mokesčių mokėtojas per paskutinius dvylika mėnesių neturi didesnių kaip 300 eurų mokestinių nepriemokų, susijusių su mokesčiais, kuriuos administruoja VMI prie LR FM, ir nepriemokų Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui. Todėl asmenys, teikiantys tokį prašymą, turi įvertinti ar dėl šios priežasties jų prašymas nebus atmestas.

Šaltinis

Aktualu asmenims, norintiems gauti akcizais apmokestinamų prekių gavėjo pažymėjimą.

Pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymas dėl akcizais apmokestinamų prekių gavėjo registravimo tvarkos.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau ir VMI prie LR FM) viršininko 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. VA-157 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 27 d. įsakymo Nr. VA-62 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių gavėjų registravimo“ pakeitimo“ nurodoma, kad mokesčių administratorius, nagrinėdamas pateiktą prašymą išduoti registruoto akcizais apmokestinamų prekių gavėjo pažymėjimą, turi nustatyti, ar mokesčių mokėtojas per paskutinius dvylika mėnesių neturi didesnių kaip 300 eurų mokestinių nepriemokų, susijusių su mokesčiais, kuriuos administruoja VMI prie LR FM, ir nepriemokų Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui. Todėl asmenys, teikiantys tokį prašymą, turi įvertinti ar dėl šios priežasties jų prašymas nebus atmestas.

Šaltinis

Aktualu asmenims, norintiems gauti akcizais apmokestinamų prekių siuntėjo pažymėjimą.

Pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymas dėl akcizais apmokestinamų prekių siuntėjo registravimo tvarkos.

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. VA-159 „Dėl valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. rugpjūčio 13 d. įsakymo Nr. VA-92 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių siuntėjų registravimo“ pakeitimo“ nurodoma, kad Lietuvoje įvedus eurą nuo 2015 m. sausio 1 d. mokesčių administratorius, nagrinėdamas pateiktą prašymą išduoti registruoto akcizais apmokestinamų prekių siuntėjo pažymėjimą, turi nustatyti, ar prašymą pateikęs mokesčių mokėtojas per paskutinius 12 mėn. neturi didesnių kaip 300 eurų mokestinių nepriemokų, susijusių su mokesčiais, kuriuos administruoja VMI prie LR FM, ir nepriemokų Lietuvos Respublikos valstybiniam socialinio draudimo fondo biudžetui. Todėl asmenys, teikiantys tokį prašymą, turi įvertinti ar dėl šios priežasties jų prašymas nebus atmestas.

Šaltinis

 

Aktualu asmenims, norintiems gauti leidimą išvežti banderolėmis pažymėtas akcizais apmokestinamas prekes.

Pakeistos leidimo išvežti banderolėmis pažymėtas akcizais apmokestinamas prekes išdavimo taisyklės.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau ir VMI prie LR FM) viršininko 2014 m. gruodžio 2 d. įsakymu Nr. VA-160 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2008 m. vasario 1 d. įsakymo Nr. VA-12 „Dėl paženklintų Lietuvos Respublikos banderolėmis akcizais apmokestinamų prekių išvežimo leidimo išdavimo“ pakeitimo“ pakeistos anksčiau minėtos taisyklės.

            Pakeitimų esmė ta, kad asmuo, pageidaujantis gauti leidimą išvežti banderolėmis pažymėtas akcizais apmokestinamas prekes, privalo VMI prie LR FM pateikti prašymą, kuris turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Jei mokesčių administratorius paprašo papildomų dokumentų, 5 darbo dienų terminas skaičiuojamas nuo papildomų dokumentų gavimo dienos. Priimtas sprendimas prašymo teikėjui ne vėliau kaip kitą dieną yra išsiunčiamas paštu ir el. paštu.

            Pažymėtina, kad leidimas išvežti banderolėmis pažymėtas akcizais apmokestinamas prekes panaikinamas, jeigu nesilaikoma nustatytų sąlygų. Mokesčių administratorius per 10 darbo dienų nuo aplinkybių atsiradimo dienos priima sprendimą ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną panaikina leidimą. Pranešimas apie leidimo panaikinimą išsiunčiamas mokesčių mokėtojui paštu registruotu laišku ir el. paštu.

            Be to netekusiomis galios pripažintos:

– Išvados dėl leidimo išvežti Lietuvos Respublikos banderolėmis paženklintas akcizais apmokestinamas prekes FR1032 forma;

– Sprendimo dėl leidimo išvežti Lietuvos Respublikos banderolėmis paženklintas akcizais apmokestinamas prekes panaikinimo FR1034 forma.

Įsakymas įsigalios nuo 2015 m. sausio 1 d.

Šaltinis

 

Aktualu asmenims, pildantiems akcizų deklaracijas.

Nauja redakcija išdėstytos Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A ir jų priedų formos bei pakeistos jų užpildymo taisyklės.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2014 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. VA-181 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 26 d. įsakymo Nr. VA-106 „Dėl akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A formų užpildymo ir pateikimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeistos anksčiau minėtos taisyklės.

            Nuo šiol Akcizų deklaracijos FR0630 ir FR0630A ir jų priedų formos galės būti teikiamos tik per elektroninio deklaravimo sistemą arba tiesiogiai apskričių valstybinėms mokesčių inspekcijoms. Taip pat numatyta, kad licencijuotas asmuo galės neteikti FR0630A formos deklaracijos pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, jeigu ataskaitinį laikotarpį neatsirado prievolė mokėti elektros energijos akcizus ir nebuvo gauta ar patiekta vartotojams elektros energija. Numatyta, kad registruotas tiekėjas, pildydamas FR0630G ar FR0630L priedus, turės deklaruoti ne tik į kitą ES valstybę narę išgabentų, bet ir iš Lietuvos Respublikos eksportuotų akcizais apmokestinamų prekių (lignito, kokso, akmens anglies) kiekį.

            Pabrėžtina, kad FR0630V priede deklaruojamas ne tik vidutinis akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje vienu metu per dieną ketinamų laikyti ar laikytų bet kokio pavidalo akcizais apmokestinamų prekių kiekis, bet ir akcizais apmokestinamų prekių, atleidžiamų nuo akcizų, kiekis.

Be to išdėstytos ir nauja redakcija patvirtintos Akcizų deklaracijų FR0630 ir FR0630A ir jų priedų formos, kurios bus teikiamos už mokestinius laikotarpius, prasidėsiančius nuo euro įvedimo Lietuvoje dienos.

Šaltinis

 

Aktualu akcizinių prekių sandėlių savininkams.

Pakeistas Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininko įsakymas dėl papildomų veiklos reikalavimų akcizinių prekių sandėliams.

            Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau ir VMI prie LR FM) viršininko 2014 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. VA-154 „Dėl valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. spalio 10 d. įsakymo Nr. 290 „Dėl akcizais apmokestinamų prekių sandėlio veiklos papildomų reikalavimų nustatymo ir atšaukimo“ pakeitimo“ nurodoma, kad paaiškėjus aplinkybėms, nurodytoms Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje, mokesčių administratorius turi teisę nustatyti vieną ar daugiau papildomų veiklos reikalavimų, bet tik tokių, kokių reikia atsižvelgiant į aplinkybes, kad būtų tinkamai įvykdytos sandėlio savininko mokestinės prievolės. Apie tokį sprendimą sandėlio savininkui išsiunčiamas pranešimas paštu ir el. paštu. Papildomi reikalavimai atšaukiami ne anksčiau kaip po 12 mėn. sandėlio savininkui pateikus laisvos formos prašymą VMI prie LR FM tiesiogiai, paštu, el. paštu arba per apskrities valstybinę mokesčių inspekciją. Apie priimtą sprendimą sandėlio savininkas informuojamas laišku ir elektroniniu paštu.

            Svarbu pabrėžti, kad akcizais apmokestinamų prekių sandėlių savininkams galės būti nustatyti papildomi reikalavimai: įrengti vaizdo stebėjimo priemones (nustatytas minimalus vaizdo duomenų saugojimo terminas), nelaikyti akcizais apmokestinamų prekių sandėlyje prekių už kurias akcizai jau sumokėti ir pan. Tuo pačiu tam tikri reikalavimai buvo panaikinti: teikti ataskaitas, skirti palydą gabenant akcizais apmokestinamas prekes su akcizais apmokestinamų prekių gabenimo dokumentu ir kt.

Šaltinis

 

Aktualu akcizinių prekių pirkėjams.

Nuo 2015 m. kovo 1 d. didinami akcizų tarifai.

Lietuvos Respublikos Seimui 2014 m. lapkričio 25 d. priėmus Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25, 26, 30, 31 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XII-1358 nuo 2015 m. kovo 1 d. didinami akcizų tarifai alui, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams, tarpiniams alkoholio produktams, etilo alkoholiui, cigaretėms bei cigarams ir cigarilėms.

Šaltinis

Aktualu individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams, ūkinių bendrijų tikriesiems nariams.

Pakeistas Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 1 punktas, nustatantis atleidimo nuo Valstybinio socialinio draudimo įmokų pagrindus individualių įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams ir ūkinių bendrijų tikriesiems nariams.

            Lietuvos Respublikos Seimas priėmęs 2014 m. gruodžio 11 d. Lietuvos Respublikos Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4, 7, 8, 16, 19 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo Nr. XI-1792 2 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XII-1409 pakeitė Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 7 straipsnio 2 dalies 1 punktą. Pakeitimais nustatyta, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai vienus metus nuo pirmos veiklos pradžios privalomojo sveikatos draudimo (toliau ir PSD) ir valstybinio socialinio draudimo (toliau ir VSD) įmokų baze galės laikyti lėšas, išsiimamas asmeniniams poreikiams, ir kurias deklaruos kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusias pajamas. Nuo antrų pirmos veiklos metų anksčiau minėtiems asmenims reikės kas mėnesį mokėti PSD ir VSD įmokas nuo minimalios mėnesinės algos net ir tuo atveju, jei jie neišsiims lėšų asmeniniams poreikiams, kurias deklaruos kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais.

            Nemokėti PSD ir VSD įmokų (neišsiimant lėšų asmeniniams poreikiams, deklaruotų, kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų) net ir antraisiais ir vėlesniais veiklos metais galės ir šie asmenys:

– MB narys, IĮ savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys jaunesnis nei 29 metai (tačiau jei jis nėra draustas PSD, tuomet jam teks savarankiškai kas mėnesį mokėti PSD įmokas nuo minimalios mėnesinės algos);

– MB narys, IĮ savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys yra senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų gavėjas;

– MB narys, IĮ savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys apdraustas socialiniu draudimu, kaip dirbantis kitais pagrindais (pvz. pagal darbo sutartį).

            Tai reiškia, kad tokie asmenys neprivalės kiekvieną mėnesį mokėti PSD ir VSD įmokų nuo minimalios mėnesinės algos, jei neišsiims lėšų asmeniniams poreikiams, kurias deklaruos kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais. Jei anksčiau minėti asmenys išsiims tokias pajamas, nuo tokių pajamų reikės mokėti PSD ir VSD įmokas.

            PSD ir VSD įmokų nuo minimalios mėnesinės algos (neišsiimant lėšų asmeniniams poreikiams, deklaruotų kaip su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų) nereikės mokėti ir tada, kai individuali įmonė, mažoji bendrija ar ūkinė bendrija laikinai nevykdys veiklos ir apie tai bus informavusi Valstybinę mokesčių inspekciją prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos.

Šaltinis: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=492052&p_tr2=2

Aktualu, fiziniams asmenims, nekilnojamojo turto mokesčio mokėtojams.

Pakeista Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio 6 straipsnio 4 dalis ir 7 straipsnio 1 dalies 6 punktas, nustatant naują neapmokestinamąjį dydį ir nekilnojamojo turto mokesčio tarifą.

Lietuvos Respublikos Seimas 2014 m. gruodžio 29 d. priimtu Lietuvos Respublikos Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo Nr. X-233 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymu Nr. XII-1390 pakeitė Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 6 straipsnio 4 dalį ir 7 straipsnio 1 dalies 6 punktą. Pakeitimų esmė, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausančių ar jų įsigyjamų gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių bendra vertė, neviršijanti 220 000 eurų, bus neapmokestinama nekilnojamojo turto mokesčiu. Šį dydį viršijanti vertė bus apmokestinta 0,5 proc. tarifu. Be to, pakeitimais įtvirtinta lengvata:

  • šeimoms, auginančioms tris ir daugiau vaikų (įvaikių) iki 18 metų;
  • šeimoms, auginančios neįgalų vaiką iki 18 metų;
  • šeimoms, auginančioms neįgalų vyresnį vaiką (įvaikį), kuriam nustatytas specialus nuolatinės slaugos poreikis.

Minėtoms šeimoms neapmokestinamo nekilnojamo turto vertė didinama 30 proc.

Šaltinis: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=491660&p_tr2=2