Nauja Estijos pelno mokesčio interpretacija Lietuvoje

verslo_zinios
Verslo žinios, 2013 08 05
Vytautas V. Žeimantas
su mokesčių ekspertės R. Bilkštytės komentarais

Ekspertai pateikia skirtingą nuomonę dėl to, kokį tikrąjį tarifą moka bendrovės Estijoje. Rūta Bilkštytė, konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė, teigia, kad realusis pelno mokesčio tarifas Estijoje – 26,58%, o Andrius Andrikonis, su UAB „Deloitte Lietuva“ asocijuotosios advokatų kontoros „Davidonis ir partneriai“ advokatas, tvirtina, kad jis yra 21%.

Rūta Bilkštytė, UAB „Fidexperta“ vadovė, pažymi, kad Estijos įstatymuose įrašytas 21% pajamų mokesčio tarifas, tačiau iš tikrųjų įmonėms tenka mokėti gerokai didesnį – 26,58% – pelno mokestį. (Estija neturi atskiro pelno mokesčio įstatymo, o skirstomo pelno ir pajamų apmokestinimą reglamentuoja vienas Pajamų mokesčio įstatymas (Income Tax Act – VŽ).

Anot p. Bilkštytės, tikrasis tarifas yra didesnis už nominalųjį todėl, kad apskaičiuojant pajamų mokestį mokesčio bazę reikia padalinti iš koeficiento 0,79, t. y. apskaičiuota išmokų suma (mokesčių bazė) yra padidinama ir tik tada skaičiuojamas mokėtinas pajamų mokestis.

Estijoje įmonės skatinamos sukauptas lėšas investuoti, nes visas įmonių pelnas, skirtas investicijoms, pelno mokesčiu neapmokestinamas. Lietuvoje investicijoms skirta lėšų suma įmonės gali sumažinti apmokestinamąjį pelną tik iki 50%.

Lietuvoje investicijų lengvata taikoma tik naujam tam tikrai ilgalaikio turto grupei priskirtam turtui. Ponia Bilkštytė lygina, kad Estijoje investicijoms taikomas 0% tarifas, o Lietuvoje – nuo 2,5% iki 7,5%.

Reprezentacinės – palankiau

Pagal Estijos įstatymo nuostatas mokėdama dividendus savo akcininkams – fiziniams asmenims – nuo išmokamų dividendų sumos bendrovė turi apskaičiuoti ir sumokėti 26,58% pajamų mokestį. Dividendus gavusiems asmenims, Estijos rezidentams, atsižvelgiant į tai, kad dividendai jau buvo apmokestinti, papildomai pajamų mokesčio mokėti nereikia. Todėl Estijoje mokestinė našta dividendus mokant fiziniams asmenims, anot konsultantės, siekia 26,58%.

Šiuos skaičiavimus bendrovės privalo atlikti kas mėnesį. Estijoje šis mokestis mokamas tik tuomet, kai pinigai palieka bendrovę – išmokami akcininkui. Lietuvoje šiuo metu taikomas standartinis 15% pelno mokesčio tarifas ir 5% – mažoms įmonėms. Pelno mokestis Lietuvoje, anot p. Bilkštytės, skaičiuojamas nuo bendrovės mokestinio pelno, bendrovės finansiniams metams pasibaigus, ir jokie apmokestinamąją bazę didinantys koeficientai netaikomi. Dividendai fiziniams asmenims Lietuvoje nuo 2014 m. apmokestinami 15% pajamų mokesčio tarifu. Todėl bendra savininko, fizinio asmens, našta Lietuvoje nuo kitų metų bus 27,75%. Beje, nuo iš Estijos mokamų dividendų Lietuvoje fizinis asmuo nuo 2014 m. taip pat dar turi atseikėti 15% pajamų mokestį Lietuvoje. Tuomet bendra savininko, fizinio asmens, gaunančio dividendų iš Estijos įmonės, mokesčio našta bus 37,6%.

Kita nuomonė

Andrius Andrikonis, su UAB „Deloitte Lietuva“ asocijuotos advokatų kontoros „Davidonis ir partneriai“ advokatas, teigia, kad Estijos bendrovė, skirstydama pelną ir norėdama jį išmokėti akcininkui, fiziniam asmeniui, turi tokį pelną apmokestinti 21% pelno mokesčio tarifu. Vertinant iš bendrovės akcininko perspektyvos, šiuo atveju pelno mokestis sudaro 21/79 (apie 26,58%) nuo akcininkui faktiškai išmokėtos sumos. Tai atitinka 21% nuo Estijos bendrovės uždirbto ir apmokestinamo pelno sumos (prieš mokesčius).

„Tai yra Estijos bendrovės pelnui, o ne fizinio asmens pajamoms taikomas mokestis. Pagal Estijoje taikomas apmokestinimo taisykles fizinio asmens iš Estijos bendrovės gauti dividendai gyventojų pajamų mokesčiu Estijoje yra neapmokestinami“, – komentuoja p. Andrikonis. Todėl bendra Estijoje esančios bendrovės savininko, fizinio asmens, našta ir yra 21% (skaičiuojant nuo Estijos bendrovės uždirbto pelno).

Kaip minėta, Lietuvoje gyventojas gavęs dividendus iš Estijos turi dar sumokėti ir pajamų mokestį nuo šių dividendų (nuo 2014 m. – 15%).

„Jei gyventojas, Estijos mokesčių rezidentas, gautų dividendus iš užsienio įmonės, jam prievolės mokėti pajamų mokesčio Estijoje neatsirastų, jei pelnas, iš kurio skirstomi dividendai, būtų apmokestintas arba jei pajamų mokestis nuo išmokamų dividendų būtų išskaičiuotas ir sumokėtas užsienio šalyje. Priešingu atveju būtų taikomas 21% pajamų mokestis“, – mokesčių sistemas lygina p. Andrikonis.