Kokios aplinkybės svarbios, sudarant dovanojimo sandorį?

Dėl žemės sklypo dovanojimo sandorio

Sudarant dovanojimo sandorį, mokesčių aspektu yra svarbios aplinkybės, kas dovanojimo sandorio šalys – artimi giminaičiai, susiję asmenys mokesčių tikslais, darbdavys ar atvirkščiai – jokiais ryšiais nesusiję asmenys, taip pat sandorio vertė ir kitos aplinkybės. Nuo šių aplinkybių priklauso, ar gyventojui kyla mokestinių pasekmių dėl padovanoto turto, nesvarbu, kokio pobūdžio dovana – pinigai, nekilnojamasis turtas (žemės sklypas, pastatai), vertybiniai popieriai ar kita.

Vadovaujantis Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPM įstatymo) 17 str. 1 d. 26 punktu, GPM neapmokestinamos dovanojimo būdu gautos pajamos iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių ir senelių. Taip pat GPM neapmokestinama iš kitų gyventojų dovanojimo būdu per mokestinį laikotarpį gautų pajamų suma (vertė), neviršijanti 8 000 litų.

Remiantis Gyventojo ne individualios veiklos turto įsigijimo kainos nustatymo tam tikrais atvejais taisyklėmis, patvirtintomis LR Vyriausybės 2003 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 133, turto, įgyto dovanojimo būdu, įsigijimo kaina laikoma ta turto vertė, kuria šis turtas dovanojimo momentu būtų įvertintas paveldimo ar dovanojamo turto mokesčiui apskaičiuoti (jeigu šis turtas yra minėto mokesčio bazė) arba kuri apdovanojimo momentu būtų laikoma apdovanotojo asmens pajamomis (jeigu šis turtas yra fizinių asmenų pajamų (gyventojų pajamų) mokesčio bazė). Dovanojimo būdu gauto turto įsigijimo kaina laikoma tos dovanos gavimo dieną nustatyta turto vertė pagal tikrąją rinkos kainą.

Nagrinėjant pateiktą situaciją, kyla klausimas, kas laikytini dovanos gavėjais – gyventojo anūkė ar gyventojo anūkė ir jos vyras. Tuo atveju, jeigu dovanojimo sandoriu žemės sklypas perleidžiamas tik gyventojo anūkei asmeninės nuosavybės teise, dovanojimo sandoris būtų neapmokestinamas GPM, kadangi dovana gauta iš artimo giminaičio – senelio. Kitu atveju, jeigu dovana perleidžiama gyventojo anūkei ir jos vyrui, kaip bendroji jungtinė sutuoktinių nuosavybė, gyventojo anūkei priklausanti dovanos dalis būtų neapmokestinama GPM, o anūkės vyrui priklausanti dovanos dalis taptų GPM objektu – 8 000 litų viršijanti suma būtų apmokestinama taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

 

Dėl žemės sklypo pirkimo-pardavimo sandorio

Vadovaujantis GPM įstatymo 17 str. 1 d. 28 punkte įtvirtinta lengvata, GPM neapmokestinamos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos per mokestinį laikotarpį pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn GPM įstatymo 17 str. 1 d. 53 ir 54 punktuose nenurodytą nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, esantį Europos ekonominės erdvės valstybėje, jeigu toks daiktas įsigytas anksčiau negu prieš 5 metus iki jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn. Pagal pateiktą situaciją matyti, kad gyventojo anūkė 2012 m. senelio dovanotą žemės sklypą pardavė pusbroliui 2014 m., t. y. žemės sklypo nuosavybėje neišlaikiusi 5 metų, todėl šiam nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sandoriui GPM lengvata netaikoma.

GPM būtų apskaičiuojamas nuo pardavimo kainos ir įsigijimo kainos, įskaitant sumokėtus su šio turto įsigijimu susijusius teisės aktuose nustatytus privalomus mokėjimus, skirtumo, taikant 15 proc. GPM tarifą. Atkreiptinas dėmesys, kad iš turto pardavimo pajamų leidžiama atimti tik tas sumas, kurios pagrindžiamos dokumentais, turinčiais visus Buhalterinės apskaitos įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus privalomus apskaitos dokumentų rekvizitus. Teisės aktuose nustatytų privalomų mokėjimų sumokėjimas taip pat turi būti pagrįstas šių sumų sumokėjimą patvirtinančiais dokumentais. Taigi, pagal pateiktą situaciją, jeigu senelis dovanojo žemės sklypą asmeniškai anūkei, anūkė, pardavusi žemės sklypą, nuo turto pardavimo apmokestinamųjų pajamų 25 000 litų (75 000 – 50 000) turi apskaičiuoti ir į biudžetą sumokėti 15 proc. GPM.

Žemės sklypo pirkimo-pardavimo sutartyje numatyta sąlyga, kad atsiskaitymas už žemės sklypą bus vykdomas dalimis: pusė kainos – pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymo momentu, kita dalis – 2015 m. Atsižvelgiant į tai, kad gyventojų pajamų apmokestinimo aspektu yra taikomas pinigų apskaitos principas, t. y. pajamos apmokestinamos tada, kai jos faktiškai gaunamos, gyventojo anūkė dalį GPM, apskaičiuoto proporcingai, turėtų sumokėti ir deklaruoti iki 2015 m. gegužės 1 d., teikdama Metinę pajamų mokesčio deklaraciją už 2014 mokestinius metus, likusią dalį – iki 2016 m. gegužės 1 d. Tačiau, nustatant apmokestinamąsias pajamas ir GPM, kiekviena situacija turėtų būti vertinama individualiai, atsižvelgiant į sutartyje nustatytas atsiskaitymo, nuosavybės perėjimo momento (sumokėjus dalį ar visą sutartą atlygį už įsigytą turtą) ir kitas sąlygas.

 

Atsižvelgiant į tai, siekiant pasitikrinti ir nustatyti, ar gyventojui kyla mokestinių pasekmių dėl dovanojimo ar kito sandorio, reikšmingos aplinkybės yra sandorio šalys, sandorio vertė ir kita. Taip pat mokesčių mokėtojui svarbu žinoti ir įvertinti galimas rizikas. Kai sandoris vyksta tarp susijusių asmenų, sandoris turi vykti vadovaujantis ištiestosios rankos principu – sandorio kaina turi atitikti tikrąją rinkos kainą. Tais atvejais, kai dovanojimo sandoriais dirbtinai sukeliama objekto vertė, mokesčių administratorius juos eliminuoja sandorių sekoje, pripažindamas kaip fiktyvius, ir taiko Mokesčių administravimo įstatymo 69 straipsnyje įtvirtintą turinio viršenybės prieš formą principą.