Saulės elektrinė – investicinis projektas?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2013-06-25 Nr. 24
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Statybinę veiklą vykdanti bendrovė turėjo sukaupusi pelno, kurį akcininkai nusprendė ne skirstyti dividendų forma, o investuoti į saulės šviesos energijos elektrinių statybą ir pagamintą energiją, pagal sutartį, parduoti AB LESTO. Bendrovė iš ūkininko dvidešimties metų laikotarpiui išsinuomojo ūkinio pastato stogą saulės elektrinių statybai. Ūkininkas ūkinį pastatą naudoja savo veikloje, žemės ūkio veiklos pajamoms uždirbti.

Bendrovės investicijas į saulės elektrinių statybą sudaro du etapai. Pirmąjį etapą bendrovė įgyvendino – viena iš numatytų saulės šviesos energijos elektrinių buvo pastatyta. Pastatytą ir įvestą į eksploataciją saulės šviesos energijos elektrinę, kaip vientisą turto vienetą, bendrovė priskyrė ilgalaikio turto grupei „Įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“. Antrojo saulės šviesos energijos elektrinių statybos etapo bendrovė nusprendė nebetęsti, kadangi po priimtų LR atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimų ir sumažintos elektros energijos supirkimo kainos bendrovei tapo nuostolinga tęsti saulės elektrinių statybą.

Klausimai

Ar bendrovei atsiranda prievolė mokėti nekilnojamojo turto mokestį už iš ūkininko išsinuomotą ūkinio pastato stogą? Ar bendrovė galėtų taikyti investicinio projekto lengvatą pastatytai pirmojo etapo saulės šviesos energijos elektrinei?

Dėl nekilnojamojo turto mokesčio

Vadovaujantis LR nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 3 straipsniu, nekilnojamojo turto mokestį moka nekilnojamojo turto savininkai – fiziniai ir juridiniai asmenys, išskyrus šiame straipsnyje nurodytus tam tikrus atvejus. Nekilnojamojo turto mokestį už juridiniam asmeniui neterminuotai ar ilgesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui perduotą naudotis nekilnojamąjį turtą (arba jo dalį), nuosavybės teise priklausantį fiziniam asmeniui (asmenims) arba jo (jų) įsigyjamą, tuo laikotarpiu moka nekilnojamąjį turtą (arba jo dalį) išsinuomojęs juridinis asmuo.

Atsižvelgiant į tai, kad pastato stogas nėra atskiras nekilnojamojo turto mokesčio objektas (stogas neturi atskiro unikalaus numerio), bendrovei neatsiranda prievolės mokėti nekilnojamojo turto mokesčio nuo pagal nuomos sutartį iš ūkininko perimto naudotis stogo. Taigi prievolė mokėti mokestį tenka nekilnojamojo turto savininkui – ūkininkui (fiziniam asmeniui), tačiau remiantis LR nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo 7 str. 1 d. 2 punktu, nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens naudojamas pajamoms iš žemės ūkio veiklos gauti (uždirbti), nekilnojamojo turto mokesčiu nėra apmokestinamas. Vadinasi, remiantis šia lengvata, ūkininkui mokėti nekilnojamojo turto mokesčio taip pat nereikia.

Dėl investicinio projekto lengvatos taikymo

Vadovaujantis LR pelno mokesčio įstatymo 2 str. 12-1dalies nuostatomis, investicinis projektas suprantamas kaip įmonės investicijos į LR pelno mokesčio įstatymo 46-1 str. 1 d. 1 punkte nurodytą ilgalaikį turtą, skirtos nau, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui arba gamybos (ar paslaugų teikimo) pajėgumų didinimui, arba naujo gamybos (ar paslaugų teikimo) proceso įdiegimui, arba esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui, taip pat tarptautiniais išradimų patentais apsaugotų technologijų įdiegimui. Pagal LR pelno mokesčio įstatymo 46-1 straipsnio nuostatas, investicinio projekto lengvata gali būti pritaikyta įmonės įsigytam ilgalaikiam turtui, kuris nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus (skaičiuojant nuo ilgalaikio turto naudojimo pradžios) ir kuris priskiriamas šioms ilgalaikio turto grupėms: „mašinos ir įrengimai“, įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“, „kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga)“, „programinė įranga“, „įsigytos teisės“. Pažymėtina, kad investicijos, skirtos vien tik turimam ilgalaikiam turtui pakeisti kitu analogiškos rūšies ilgalaikiu turtu, nelaikomos investiciniu projektu (ar jo dalimi).

[content_protector password=”fidexperta”]Pagal pateiktą situaciją, bendrovė pastatytą naują saulės šviesos energijos elektrinę priskyrė ilgalaikio turto grupei „Įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“. Šiai ilgalaikio turto grupei priskiriamos mašinos, prietaisai, įtaisai energijai, medžiagoms gaminti ir informacijai priimti, perduoti ar keisti. Taigi, jeigu bendrovės pastatyta saulės šviesos energijos elektrinė atitinka investicinio projekto ilgalaikiam turtui keliamus reikalavimus ir bendrovė pradėjo gaminti naują produktą (t. y. atsinaujinančių išteklių energiją), kurį toliau realizuoja ir uždirba iš jo pardavimo pajamų, bendrovės galėtų taikyti investicinio projekto lengvatą.

Būtina pažymėti, kad bendrovės atskaitoma patirtų išlaidų suma gali sudaryti ne daugiau kaip 50 proc. apskaičiuotos apmokestinamojo pelno sumos.

Taigi, kiekvienu konkrečiu atveju, siekiant pasinaudoti investicinio projekto lengvata, būtina įvertinti visas aplinkybes, ar vykdomos investicijos atitinka investicinio projekto sąvoką ir jam keliamus reikalavimus. [/content_protector]