Prekių tiekimo į kitas Europos Sąjungos valstybes apmokestinimas ir jo pagrįstumo įrodymas

Dėl prekių, tiekiamų į kitą ES valstybę, apmokestinimo

Vadovaujantis LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau – PVMĮ) 49 straipsnio nuostatomis, prekės, kurios yra tiekiamos kitoje valstybėje narėje įregistruotam PVM mokėtojui ir išgabenamos iš šalies teritorijos į kitą valstybę narę (neatsižvelgiant į tai, kas (prekių tiekėjas, pirkėjas ar bet kurio iš jų užsakymu trečioji šalis) prekes gabena), yra apmokestinamos taikant 0 proc. PVM tarifą.

Įmonė tiekiamoms į kitas ES valstybes prekėms 0 proc. PVM tarifą gali taikyti, jeigu:

  • išrašytoje PVM sąskaitoje faktūroje nurodo kitos ES valstybės pirkėjo, PVM mokėtojo, kodą, turėdama įrodymų, kad pirkėjas, kuriam prekės išgabentos, yra toje ES valstybėje registruotas PVM mokėtoju ir kad jo PVM mokėtojo kodas galioja prekių tiekimo momentu;
  • turi įrodymų, kad prekės buvo išgabentos iš Lietuvos į kitą ES valstybę.

Būtina pastebėti, kad įmonė privalo pagrįstai įrodyti 0 proc. PVM tarifo taikymą.

 

Dėl 0 procentų PVM tarifo taikymo pagrįstumo įrodymo

Įmonė, pritaikiusi 0 proc. PVM tarifą pagal PVMĮ 49 straipsnį, privalo turėti įrodymus, kad prekės išgabentos iš šalies teritorijos ir kad asmuo, kuriam prekės išgabentos, yra kitoje ES valstybėje registruotas PVM mokėtojas.

 

1. Įrodymai, pagrindžiantys, kad prekės buvo išgabentos iš šalies teritorijos į kitą ES valstybę

PVMĮ nėra nustatyta, kokius konkrečiai dokumentus turi turėti PVM mokėtojas išgabenant prekes į kitą ES valstybę, svarbu, kad pagal tokius dokumentus galima būtų nustatyti išgabenimo į kitą ES valstybę faktą. Patvirtinti prekių išgabenimo į kitą valstybę narę faktą PVMĮ komentaro 56 straipsnyje yra pateikiamas dokumentų sąrašas, kuriais gali būti grindžiamas prekių išgabenimas. Įmonė gali pateikti tokius dokumentus:

  • prekių gabenimo dokumentus (gaunami iš vežėjo, atsakingo už prekių išgabenimą). Į kitą ES valstybę prekės gabenamos su gabenimo dokumentu – važtaraščiu (CMR – gabenant kelių transportu, CIM, SMGS – gabenant geležinkelių transportu, Bill of Lading – gabenant jūrų transportu, Air Waybill – gabenant oro transportu), todėl važtaraštis laikomas pagrindiniu dokumentu, pagrindžiančiu prekių išgabenimą iš Lietuvos, jei važtaraštyje yra atitinkamos žymos su parašais, pagal kurias galima nustatyti, kad prekės buvo išgabentos iš Lietuvos Respublikos teritorijos į kitą ES valstybę;

Atkreiptinas dėmesys į Lietuvos teismų praktiką, kurioje CMR važtaraštis su prekių gavėjo patvirtinimu, kad prekės gautos (vadovaujantis 1956 m. gegužės 19 d. Tarptautinės krovinių vežimo keliais sutarties konvencijos (CMR konvencijos) nuostatomis ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktika), yra prima facie įrodymas (t. y. įrodymas, turintis didesnę įrodomąją galią), patvirtinantis, kad yra sudaryta tarptautinio krovinių vežimo sutartis ir kad krovinys perėjo vežėjo dispozicijon (CMR konvencijos 9 straipsnis). CMR važtaraštis yra laikomas svariausiu įrodymu, kad prekės išgabentos į kitą ES valstybę, tačiau šis dokumentas nėra laikomas vieninteliu prekių išgabenimą įrodančiu dokumentu.

  • užsakymus ar (ir) kita korespondenciją;
  • vidinę įmonės korespondenciją;
  • PVM sąskaitas faktūras;
  • prekių pakavimo dokumentus;
  • draudimo dokumentus;
  • prekių pirkimo ir pardavimo sutartis;
  • pirkėjo apmokėjimo dokumentus;
  • pirkėjo patvirtinimą, kad prekės gautos;
  • kitus papildomus dokumentus.

 

Įmonės turimi dokumentai turi užtikrinti ne tik prekių pardavimo faktą, bet ir tai, kad jos buvo išgabentos iš Lietuvos.

Nėra privaloma turėti visus išvardintus dokumentus, svarbu, kad įmonės turimi dokumentai aiškiai įrodytų, kad prekės buvo išgabentos į kitą valstybę narę. Siūlomų dokumentų sąrašas nėra baigtinis, todėl įmonė gali panaudoti kitokią turimą svarbią informaciją.

Atkreiptinas dėmesys, kad PVM sąskaitomis faktūromis iš esmės pagrindžiamas tik prekių pardavimo faktas. Jos negali būti vertinamos kaip vienareikšmiai įrodymai, kad prekės buvo fiziškai (realiai) išgabentos iš tiekėjo valstybės narės teritorijos, t. y. iš Lietuvos Respublikos.

Dokumentų, įrodančių prekių išgabenimo faktą, pobūdis priklausys ir nuo to, kas tas prekes gabena: ar pardavėjas (tiekėjas) savo ar nuomotu transportu, ar pasamdytas vežėjas, ar pats pirkėjas. Kadangi įmonės prekes iš šalies į ES valstybę gabena prekių pirkėjas savo transportu, prekių išgabenimo faktą galėtų patvirtinti tokie dokumentai:

  • pirkėjo atsiųstas patvirtinimas, kad konkrečios prekės buvo išsivežtos iš Lietuvos, nurodant išsivežtų prekių pavadinimą, kiekį, atsivežimo į kitą ES valstybę datą, transporto priemonės markę, valstybinį numerį ar pan.

 

2. Įmonės įrodymai, kad asmuo, kuriam prekės išgabentos, yra kitoje valstybėje narėje registruotas PVM mokėtojas

Įmonė privalo turėti ne tik įrodymus, pagrindžiančius prekių išgabenimo iš Lietuvos faktą, bet ir įrodymus, kad asmuo, kuriam prekės yra išgabentos, yra registruotas PVM mokėtojas kitoje valstybėje narėje.

PVMĮ komentare siūlomu įrodymu, pagrindžiančiu asmens PVM registraciją kitoje valstybėje narėje, gali būti:

  • pirkėjo atsiųsta (faksu, klasikiniu ar elektroniniu paštu) jo PVM registracijos pažymėjimo kopija;
  • pirkėjo atsiųsta tos ES valstybės narės, kurioje įsikūręs pirkėjas, mokesčių administratoriaus išduota pažyma, patvirtinanti registravimo PVM mokėtoju faktą;
  • pirkėjo laiškas, kuriame jis nurodo savo identifikacinius duomenis;
  • PVM mokėtoją ir prekių pardavimo momentu PVM mokėtojo kodo galiojimą galima pasitikrinti Europos Komisijos interneto svetainėje http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vatRequest.html. Specialiame užklausos lange pakanka nurodyti ES valstybės pavadinimą, įrašyti pirkėjo PVM mokėtojo kodą, taip pat analogiškus užklausą pateikiančio apmokestinamojo asmens duomenis ir per kelias sekundes bus gautas atsakymas apie šio PVM mokėtojo kodo galiojimą arba negaliojimą.
  • Nuo 2004 m. gegužės 1 d. visi PVM mokėtojai, norintys pasitikrinti ES PVM mokėtojo identifikacinius duomenis (PVM mokėtojo kodą), gali kreiptis į Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos Tarptautinių informacijos mainų skyrių: tel. (8 700) 55 566 ar pateikti rašytinį prašymą klasikiniu paštu (Vasario 16-osios g. 15, LT-01514 Vilnius), ar pateikti rašytinį prašymą elektroniniu paštu vies@vmi.lt.

 

Pabrėžtina, kad 0 proc. tarifas nebus taikomas, jeigu ES valstybės verslo partnerio PVM mokėtojo kodas, kurį jis nurodo įmonei prieš sudarant sandorį, negalioja arba jei įmonė PVM sąskaitoje faktūroje įrašys ES valstybės pirkėjo PVM mokėtojo kodą, neatitinkantį tos ES valstybės PVM mokėtojo kodo sudarymo struktūros. Mokesčio administratorius, spręsdamas apmokestinimo PVM klausimą, vertins kiekvieną konkrečią situaciją atskirai.

Pastebėtina, kad mokesčio administratorius Mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka turi teisę pareikalauti pateikti ir kitų papildomų įrodymų 0 proc. PVM tarifo pritaikymo pagrįstumui įvertinti. Kai PVM mokėtojas negali įrodyti, kad prekių tiekimui į kitą valstybę narę 0 proc. PVM tarifas pritaikytas pagrįstai, toks prekių tiekimas apmokestinamas taikant standartinį PVM tarifą.

Mokesčio administratorius taip pat turi teisę savo iniciatyva pats ar per tam įgaliotas teisėsaugos institucijas surinkti papildomus įrodymus 0 proc. PVM tarifo taikymo pagrįstumui įvertinti. Gavus įrodymų, kad prekių tiekimui 0 proc. PVM tarifas taikytas nepagrįstai, toks prekių tiekimas, prekių įsigijimas iš kitos valstybės narės ar paslaugų teikimas apmokestinamas taikant standartinį PVM tarifą.

 

Taigi, įmonė, būdama PVM mokėtoja ir tiekianti prekes ES valstybėse įregistruotiems PVM asmenims, pagal PVMĮ 49 straipsnio nuostatas gali taikyti 0 proc. PVM tarifą. Įmonei būtina pagrįsti ir turėti įrodymus, kad prekės išgabentos iš šalies teritorijos, ir įrodymus, kad asmuo, kuriam prekės išgabentos, yra kitoje valstybėje narėje registruotas PVM mokėtojas. PVM įstatyme nėra nustatyta, kokius konkrečiai dokumentus turi turėti PVM mokėtojas išgabenant prekes į kitą ES valstybę registruotam PVM mokėtojui. Svarbu, kad pagal dokumentus būtų galima nustatyti išgabenimo į kitą ES valstybę faktą. Jei šių įrodymų įmonė neturi, tiekiamoms prekėms yra taikomas standartinis 21 proc. PVM tarifas.