Pelno mokestis: rugpjūčio mėnesio mokesčių naujienos

Sandra Pavlova – Čečko UAB “Fidexperta”

Mokesčių konsultantė

Mantas Grigaitis

vyr. mokesčių konsultantės asistentas

Aktualu vienetams, sumokantiems už savo darbuotojų išlyginamąsias studijas aukštosiose mokyklose

Nauja redakcija išdėstytas Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 26 str. 1 d. apibendrintas paaiškinimas (komentaras) dėl vieneto darbuotojų įgytam aukštąjam išsilavinimui patirtų išlaidų priskyrimo ribojamų dydžių leidžiamiems atskaitymams

Nauja redakcija išdėstytas Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 26 str. 1 d. apibendrintas paaiškinimas (komentaras), kuriame detalizuojama kokiais atvejais vienetai gali savo riboto dydžio leidžiamiems atskaitymams priskirti vieneto išlaidas patirtas už darbuotojų, susijusių su jais darbo santykiais gautą aukštajį išsilavinimą.

Pakeitimais, nurodoma, kad aukštosioms mokykloms sumokėtos sumos už išlyginamąsias studijas gali būti priskirtos prie vieneto ribojamų dydžių leidžiamų atskaitymų, jei studijų nuostatose yra nustatyta, kad baigus tokias studijas yra įgyjamas aukštasis išsilavinimas ir/ar suteikiama kvalifikacija.

Šaltinis

 

Aktualu vienetams, turintiems ilgalaikio turto ir sumokantiems už savo darbuotojų studijas aukštosiose mokyklose

Nauja redakcija išdėstytas Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 13 str. 3 d. apibendrintas paaiškinimas (komentaras) dėl turto pripažinimo ilgalaikiu turtu

Pakeistas Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo (toliau – ir PMĮ) 13 str. 3 d. apibendrintas paaiškinimas (komentaras), kuriame nurodoma, kas PMĮ prasme laikoma ilgalaikiu turtu.

Pakeitimais primenama, kad vienetams yra nedraudžiama visoms ilgalaikio turto grupėms, nurodytoms PMĮ 1 priedėlyje nusistatyti vienos kainos pagal kurią įsigytas turtas priskiriamas ilgalaikiam turtui, atsižvelgiant į tai, kuriai ilgalaikio turto grupei priskiriamų turto vienetų kaina yra mažiausia.

Pažymima, kad aspkaičiuojant apmokestinamąjį pelną ilgalaikiam turtui pirkti, lizingo būdu įsigyti ar jam gaminti skirtų skolintų sumų palūkanos, obligacijų išleidimo bei reorganizavimo išlaidos iš pajamų atskaitomos kaip leidžiami atskaitymai tą mokestinį laikotarpį, kai jos faktiškai patiriamos.

Taip pat nurodoma, kad vieneto ilgalaikiam nematerialiajam turtui priskiriamos sumos sumokėtos už asmenis įgijusius aukštąjį išsilavinimą. Sumokėtos sumos tampa ilgalaikiu nematerialiuoju turtu tuomet, kai asmuo už kurį jos buvo sumokėtos pradeda dirbti vienete. Be to fizinio asmens įgytas aukštasis išsilavinimas arba įgauta kvalifikacija turi būti būtina vieneto pajamoms uždirbti.

Aukštasis išsilavinimas įgyjamas baigus kolegijų studijų programas, universitetinių studijų programas arba doktorantūrą. Aukštosioms mokykloms sumokėtos sumos už išlyginamąsias studijas gali būti priskirtos prie vieneto ribojamų dydžių leidžiamų atskaitymų, jei studijų nuostatose yra nustatyta, kad baigus tokias studijas yra įgyjamas aukštasis išsilavinimas ir/ar suteikiama kvalifikacija.

Taip pat ši tvarka taikoma ir tais atvejais, kai vienetai sumoka už fizinių asmenų formalųjį ir neformalųjį profesinį mokymą.

Tokios sumokėtos sumos už darbuotojų įgytą išsilavinimą yra priskiriamos prie PMĮ 1 priedėlyje nurodytos ilgalaikio turto grupės „Kitas nematerialus turtas“, kuriai nustatytas 4 metų amortizacijos terminas, per kurį šios išlaidos ir gali būti atskaitomos ne per trumpesnį nei 4 metų laikotarpį. Tais atvejais jei vieneto patirtos išlaidos yra maženės, nei nusistatyta minimali kaina ilgalaikio turto grupei „Kitas nematerialus turtas“, tuomet vienetas turi susimažinti nusistatytą minimalią kainą šiai turto grupei, nes kitu atveju tokios išlaidos fizinio asmens aukštojo išsilavinimo arba kvalifikacijos įgijimui, nesusijusio su vienetu darbo santykiais, priskiriamos prie neleidžiamų atskaitymų.

Tuo atveju, jei išlaidos yra patiriamos jau po to kai fizinis asmuo įsidarbina vienete, jos yra atskaitomos iš apmokestinamųjų pajamų PMĮ 26 str. 1 d. nustatyta tvarka.

Šaltinis