Pelno mokestis: kovo mėnesio mokesčių naujienos

Pelno mokestis

Kovo mėnesio mokesčių naujienos

Sandra Pavlova, UAB “Fidexperta” vyr. mokesčių konsultantė

Justina Macijauskaitė, Mokesčių konsultantės aisistentė

 

Aktualu įmonėms dėl pinigų apskaitos principo taikymo

Papildytas Pelno mokesčio įstatymo 9 str. 2 d. komentaras dėl prievolės pereiti nuo pinigų apskaitos principo taikymo prie kaupimo apskaitos principo taikymo.

Komentaro papildyme numatyta, kad tuo atveju, jeigu vienetas vykdo veiklą per nuolatinę buveinę kitoje užsienio valstybėje, tai nustatant, ar vieneto mokestinio laikotarpio pajamos yra ne didesnės negu 100 tūkst. litų suma (kurią viršijus privaloma pereiti prie kaupimo apskaitos principo taikymo), turi būti skaičiuojamos visos Lietuvos vieneto pajamos bei per nuolatinę buveinę, įskaitant nuolatinę buveinę, kurios pajamos pagal Pelno mokesčio įstatymo 4 str. 1 d. į mokesčio bazę neįtraukiamos, užsienyje uždirbtos pajamos.

 

Jeigu užsienio vienetas vykdo veiklą per nuolatinę buveinę Lietuvoje, tai turi būti skaičiuojamos visos užsienio vieneto pajamos, įskaitant nuolatinės buveinės pajamas uždirbtas Lietuvoje.

 

Pažymėtina, kad į pajamų ribos skaičiavimą neįtraukiami iš Lietuvos ir užsienio vienetų gauti dividendai.

Šaltinis: http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000129344

Aktualu mažoms įmonėms dėl ilgalaikio turto nusidėvėjimo/amortizacijos skaičiavimo

Papildymas Pelno mokesčio įstatymo 18 str. 3 d. komentaras, dėl galimybės nusistatyti maksimalius nusidėvėjimo arba amortizacijos normatyvus, neatsižvelgiant į normatyvus, nustatytus Pelno mokesčio įstatymo 1 priedėlyje.

Pelno mokesčio įstatymo 18 str. 3 d. komentaro papildyme numatyta, kad skaičiuojant, ar pajamos nėra didesnės už 500 tūkst. litų sumą (kurios neviršijus numatyta galimybė nusistatyti maksimalius nusidėvėjimo/amortizacijos normatyvu), atsižvelgiama į visas pajamas, t.y. ir į tas, kurios priskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms. Tuo atveju, jeigu vienetas vykdo veiklą per nuolatinę buveinę kitoje užsienio valstybėje, tai nustatant, ar vieneto mokestinio laikotarpio pajamos yra ne didesnės negu 500 tūkst. litų suma, turi būti skaičiuojamos visos Lietuvos vieneto pajamos bei per nuolatinę buveinę, įskaitant nuolatinę buveinę, kurios pajamos pagal Pelno mokesčio įstatymo 4 straipsnio 1 dalį į mokesčio bazę neįtraukiamos, užsienyje uždirbtos pajamos.

 

Jeigu užsienio vienetas vykdo veiklą per nuolatinę buveinę Lietuvoje, tai turi būti skaičiuojamos visos užsienio vieneto pajamos, įskaitant nuolatinės buveinės pajamas uždirbtas Lietuvoje.

 

Pažymėtina, kad į pajamų ribos skaičiavimą neįtraukiami iš Lietuvos ir užsienio vienetų gauti dividendai.

Šaltinis: http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000129344

Aktualu įmonėms dėl avansinio pelno mokesčio

 

Pakeistas ir papildytas Pelno mokesčio įstatymo 47 str. 2 d. komentaras dėl galimybės pakeisti pasirinktą avansinio pelno mokesčio skaičiavimo būdą.

Komentare numatyta, kad pasirinktą avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. 289 patvirtintose Avansinio pelno mokesčio deklaracijos FR0430 formos užpildymo taisyklėse nustatyta tvarka vienetas gali pakeisti vieną kartą per mokestinį laikotarpį. Prašymas pakeisti avansinio pelno mokesčio apskaičiavimo būdą turi būti pateiktas ne vėliau kaip iki einamųjų mokestinių metų dešimto mėnesio pirmos dienos.

 

Šaltinis: http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000129394


Aktualu kolektyvinio investavimo subjektams ir fondams dėl neapmokestinamųjų pajamų

Papildytas LR Pelno mokesčio įstatymo 12 str. 5 punkto ir 32 straipsnio 1 dalies komentarų nuostatos dėl  kolektyvinio investavimo subjektų ir fondų gautų pajamų.

Pelno mokesčio įstatymo 12 str. 5 p. komentaras papildytas nuostata, kad neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos ir tų investicinių

kintamojo kapitalo bendrovių (toliau – IKKB) ir uždaro tipo investicinių bendrovių (toliau – UTIB) pajamos (išskyrus dividendus ir kitą paskirstytinąjį),

kurių veiklą, kuriame pridedamas LR Informuotiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymas. Taip pat papildytos nuostatos dėl investicinių bendrovių formų: IKKB – tai akcinė kintamojo kapitalo bendrovė, kurios akcininkai turi teisę bet kada pareikalauti išpirkti jų akcijas, o jos kapitalo dydis kinta, atsižvelgiant į akcijų išleidimą ir išpirkimą. IKKB gali būti tik atviro tipo. UTIB – tai akcinė bendrovė, išleidžianti fiksuotą skaičių akcijų, išperkamų pasibaigus akcinės bendrovės įstatuose numatytam veiklos laikotarpiui arba kitu jos įstatuose iš anksto nustatytu laiku.

Pakeistas ir papildytas  Pelno mokesčio įstatymo 32 str. 1 d. komentaras, įtraukiant LR Informuotiems investuotojams skirtų kolektyvinio investavimo subjektų įstatymą (toliau IISKIS). Paaiškinama, kad investicinis fondas – tai juridinio asmens statuso neturintis fondas, kurio turtas bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso juridiniams ar fiziniams asmenims ir yra informuotiesiems investuotojams skirto kolektyvinio investavimo subjekto valdymo įmonės ar pagal LR Kolektyvinio investavimo subjektų (toliau KIS) įstatymą licenciją gavusios valdymo įmonės valdomas patikėjimo teise, laikantis šiame įstatyme ir investicinio fondo taisyklėse nustatytos tvarkos ir sąlygų.

Jeigu Lietuvos vienetas išmoka dividendus (ar kitą paskirstytąjį pelną) Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdves valstybėje pagal tų valstybių teisės aktus įsteigtam ar kitaip organizuotam pensijų fondui ar investiciniam fondui, kuris pagal tų valstybių teisės aktus neturi juridinio asmens statuso, nėra apmokestinamasis vienetas (t.y. fondo pajamos apmokestinamos investuotojų (investicinių vienetų turėtojų) lygmenyje), ir atitinka reikalavimus, tapačius PSPK įstatyme, KIS įstatyme ir IISKIS įstatyme nustatytiems reikalavimams, tai nuo tokių dividendų pelno mokestis Pelno mokesčio įstatymo 34 straipsnyje nustatyta tvarka neturi būti išskaičiuojamas ir sumokamas į biudžetą.

[content_protector password=”fidexperta”]Jeigu Lietuvos vienetas išmoka dividendus (ar kitą paskirstytąjį pelną) Europos Sąjungos valstybėje narėje ar Europos ekonominės erdves valstybėje pagal tų valstybių teisės aktus įsteigtam ar kitaip organizuotam investiciniam fondui, kuris pagal tų valstybių teisės aktus yra pelno mokesčio (arba tapataus mokesčio) mokėtojas, tai išmokami dividendai apmokestinami Pelno mokesčio įstatymo 34 str. nustatyta tvarka.

Atkreipiame dėmesį, kad investicinių bendrovių gaunami dividendai apmokestinami Pelno mokesčio įstatymo VII skyriuje nustatyta tvarka, neatsižvelgiant į tai, ar jų turto valdymas perduotas, ar neperduotas valdymo įmonei.

Užsienio valstybėse įsteigtoms investicinėms bendrovėms išmokami dividendai apmokestinami Pelno mokesčio įstatymo 34 str. nustatyta tvarka. Jei Lietuvos vienetas kontroliuoja užsienio valstybėje įsteigtą UTIB, tai gali būti taikomos Pelno mokesčio įstatymo 39 straipsnio nuostatos.

 

Šaltinis: http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000129482 [/content_protector]