Palūkanų už suteiktas paskolas apmokestinimas (2)

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-05- 12 Nr. 18
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Pabaiga. Pradžia Nr. 17 (833)

 

Mokesčių administratoriaus informavimas apie suteikiamas paskolas

Pateiktos situacijos atveju buvo suteiktos dvi paskolos: fizinis asmuo suteikė paskolą kitam fiziniam asmeniui ir juridinis asmuo suteikė paskolą fiziniam asmeniui. Kalbant apie pirmąjį atvejį, kai skoliniai santykiai atsiranda tarp dviejų fizinių asmenų, reikia pabrėžti, kad fiziniam asmeniui B gali atsirasti prievolė informuoti mokesčių administratorių apie tokias gautas pinigines lėšas. Remiantis LR mokesčių administravimo įstatymo 42-1 str. 1 dalimi, mokesčių mokėtojui yra nustatyta prievolė, pagal kurią nuolatinis Lietuvos gyventojas turi informuoti mokesčių administratorių apie sudarytus sandorius, pagal kuriuos mokesčių mokėtojas:

– gauna lėšų iš fizinių arba užsienio juridinių asmenų;

– asmuo per vienerius kalendorinius metus grynaisiais pinigais gauna pagal vieną arba kelis sandorius (sudarytus su tuo pačiu asmeniu) daugiau kaip 50 000 Lt (kai sandoriai sudaromi nuo 2015 m. sausio 1 d. – 15 000 Eur);

– sudaryti sandoriai nėra notarinės formos;

– pagal sandorius gaunamos lėšos nėra deklaruojamos pagal kitų mokesčių įstatymų nustatytą tvarką.

Ši prievolė atsiranda tik tuo atveju, jei yra tenkinamos visos keturios anksčiau minėtos sąlygos. Tais atvejais, jei mokesčių mokėtojas deklaruoja pajamas, kurios pagal GPMĮ yra nedeklaruojamos ir neapmokestinamos, tuomet neatsiranda anksčiau minėta prievolė informuoti mokesčių administratorių apie gautas pajamas.

Pateiktos situacijos atveju užsimenama, kad fizinis asmuo B gavo paskolą grynaisiais pinigais, tačiau neaiškios kitos paskolos sąlygos. Prievolės informuoti mokesčių administratorių apie gautas lėšas atsiradimas priklausytų nuo to, ar egzistuotų kitos anksčiau minėtos sąlygos. Jei fizinis asmuo B atitiktų ir kitas sąlygas, tuomet jis mokesčių administratoriui turėtų pateikti Nuolatinio Lietuvos gyventojo pranešimo apie sudarytus sandorius PRC907 formą (toliau – pranešimo PRC907 forma). Pranešimo PRC907 forma turi būti pateikiama iki kalendorinių metų, einančių po ataskaitinio laikotarpio, gegužės 1 d. Jei nuolatinis Lietuvos gyventojas nepateikia šios formos arba ją pateikia jau pradėjus gyventojo mokestinį patikrinimą, tuomet šiomis lėšomis gyventojas negali pagrįsti savo patirtų išlaidų. Tuo atveju, jei fizinis asmuo B būtų valstybės tarnautoju, kuriam nustatyta prievolė deklaruoti savo turtą, jam nereikėtų papildomai pateikti pranešimo PRC907 formos.

Kalbant apie tai, kaip suteiktą paskolą savo akcininkui turi deklaruoti įmonė, reikia pabrėžti, kad įmonėms taip pat nustatyta prievolė deklaruoti suteiktas paskolas. Juridiniai asmenys, kurie suteikia paskolas fiziniams asmenims ar gauna paskolas iš jų, taip pat jei juridiniam asmeniui yra grąžinamos fiziniams asmenims paskolintos lėšos ar juridinis asmuo grąžina paskolą fiziniam asmeniui, turi mokesčių administratoriui pateikti Juridinių asmenų duomenų apie fiziniams asmenims suteiktas, jų grąžintas, iš fizinių asmenų gautas ir jiems grąžintas paskolas FR0711 formą (toliau – FR0711 forma). FR0711 formą juridiniai asmenys turi pateikti iki kalendorinių metų, einančių po ataskaitinio laikotarpio, balandžio 1 d. FR0711 formą juridinis asmuo turi pateikti tokiais atvejais:

– kai įmonė per kalendorinius metus suteikė paskolas fiziniams asmenims, kurių kiekvienos suma yra lygi arba didesnė kaip 2 000 Lt (2014 m. ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais) arba 600 Eur (2015 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais);

– kai per kalendorinius metus fiziniai asmenys įmonei sugrąžino paskolą ar jų dalį, lygią ar didesnę kaip 2 000 Lt (2014 m. ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais) arba 600 Eur (2015 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais);

– kai per kalendorinius metus įmonė gavo paskolų iš fizinių asmenų, kurių kiekvienos suma lygi arba didesnė kaip 2 000 Lt (2014 m. ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais) arba 600 Eur (2015 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais);

– kai įmonė grąžino fiziniams asmenims per kalendorinius metus paskolą ar jų dalį, lygią arba didesnę kaip 2 000 Lt (2014 m. ir ankstesniais mokestiniais laikotarpiais) arba 600 Eur (2015 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais).

Taigi, įmonė iki 2016 m. balandžio 1 d. mokesčių administratoriui turės pateikti FR0711 formą ir jos FR0711A priedą. Tuo atveju, jei fizinis asmuo A 2015 m. sugrąžintų paskolą ar jos dalį, lygią ar viršijančią 600 eurų, įmonė taip pat turėtų pateikti FR0711 formos FR0711B priedą. Įmonė pastarąjį priedą turėtų teikti mokesčių administratoriui ir kitais mokestiniais laikotarpiais, jei per kalendorinius metus fizinis asmuo A sugrąžintų visą paskolą ar jos dalį, viršijančią 600 Eur.

Atsižvelgiant į tai, visos fizinių asmenų gaunamos palūkanos iš kitiems asmenims suteiktų paskolų nuo 2014 m. sausio 1 d. yra apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu nuo pirmo lito. Pagal tai, kas išmoka palūkanas, palūkanos gali būti priskirtos A arba B klasės pajamoms, kas lemia prievolės apmokestinti ir deklaruoti išmokamas palūkanas pasiskirstymą tarp paskolos teikėjo ir paskolos gavėjo. Suteikiant paskolas asocijuotiems asmenims, mokamos palūkanos turi atitikti tikrąją rinkos kainą. Deklaravimo prievolė gali atsirasti atsižvelgiant į paskolos sandorio aplinkybes, tokių, kaip paskolos suma, skolintų lėšų suteikimo forma ir pan.