Mokestinių nuostolių perdavimas kitoms įmonėms (2)

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-04- 21 Nr. 15
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Pabaiga. Pradžia Nr. 14 (830)

 

Pagal mokestinių nuostolių perdavimo tarp grupės įmonių tvarką mokestiniai nuostoliai taip pat gali būti perduodami tarp Lietuvos ir užsienio grupės įmonių, t. y. Lietuvos įmonė gali perimti tiek mokestinius nuostolius iš kitos užsienio grupės įmonės, tiek pati perduoti savo mokestinius nuostolius užsienio įmonei. Svarbi sąlyga yra ta, kad užsienio įmonės rezidavimo valstybės teisės aktuose turi būti numatyta galimybė perduoti mokestinius nuostolius tarp įmonių grupės įmonių.

Pateiktoje situacijoje nėra tiksliai nurodyta, kiek įmonė A turi įmonių B, C ir D akcijų, pajų ar kitų teisių į paskirstytinąjį pelną ir kiek laiko ji valdo dukterinių įmonių akcijas. Galimi keli situacijos variantai, perduodant mokestinius nuostolius. Visų pirma, jei įmonė A nėra išlaikiusi reikalaujamo kiekio akcijų privalomą laikotarpį įmonėse B, C ir D, tuomet įmonė B negalėtų savo mokestinių nuostolių perduoti ne tik kitoms dukterinėms įmonėms, bet ir patronuojančiai įmonei A. Jei įmonė A privalomą laikotarpį yra išlaikiusi reikalaujamą kiekį akcijų įmonėse B, C ir D, tuomet įmonė B mokestinius nuostolius galėtų perduoti tiek kitoms dukterinėms įmonėms, tiek patronuojančiai įmonei A. Tuo atveju, jei įmonė A turėtų reikalaujamą kiekį privalomą laikotarpį tik įmonės B akcijų, tuomet įmonė B galėtų perduoti savo mokestinius nuostolius tik įmonei A, bet ne kitoms dukterinėms įmonėms. Taigi, kaip matyti, patronuojančios įmonės turimos įmonių grupės narių akcijos, pajai ir jų išlaikymo laikotarpis iš esmės yra esminė sąlyga, norint pasinaudoti galimybe perduoti mokestinius nuostolius.

 

Mokestinių nuostolių perdavimo tvarka ir apribojimai

Vadovaujantis PMĮ 56-1 straipsnio nuostatomis, mokestinių nuostolių perdavimui tarp įmonių grupės įmonių taikomi ir tam tikri apribojimai:

1. Įmonių grupės įmonė negali perduoti nuostolių kitai įmonei, jei nuostolius perduodanti įmonė turi mokestinę nepriemoką. Apribojimas netaikomas, jei dėl mokestinės nepriemokos vyksta mokestinis ginčas arba mokestinės nepriemokos sumokėjimas atidedamas vietos mokesčių administratoriui priėmus atitinkamą sprendimą ir su grupės įmone sudarius mokestinės paskolos sutartį.

2. Mokestinių nuostolių negalima perduoti, jei juos perimanti įmonė yra nepadengusi savo mokestinių nuostolių, t. y. jei turi neperkeltų mokestinių nuostolių iš kitų mokestinių laikotarpių. Tik padengusi savo mokestinius nuostolius įmonė gali mažinti apmokestinamąjį pelną perimtais iš kitos įmonių grupės įmonės nuostoliais.

3. Įmonių grupės įmonė negali perduoti nuostolių kitai grupės įmonei, jei nuostolius perduodanti įmonė, apskaičiavusi apmokestinamąjį pelną, pelno mokesčio už tą mokestinį laikotarpį nemokėtų dėl jai pritaikytų lengvatų, t. y. dėl 0 proc. pelno mokesčio tarifo arba dėl atleidimo nuo mokesčio mokėjimo.

4. Mokestinius nuostolius perduodanti įmonė yra pelno nesiekianti įmonė.

5. Įmonių grupės įmonė negali perimti iš likviduojamos grupės įmonės nuostolių, apskaičiuotų už tą mokestinį laikotarpį, kurį buvo paskirstytas turtas įmonės dalyviams.

 

Įmonė, perduodanti susidariusius mokestinius nuostolius, turi juos apskaičiuoti teisingai, kadangi nustačius, kad nuostoliai buvo apskaičiuoti klaidingai, nuostolį perėmusiai įmonei gali tekti tikslinti pelno mokesčio (toliau – PM) deklaraciją ir padidinti apmokestinamąjį pelną. Tokiu atveju mokestinį nuostolį perėmusiai įmonei gali tekti sumokėti ne tik papildomas PM sumas, tačiau ir delspinigius, apskaičiuotus už pavėluotai sumokėtas PM sumas. Jei klaidingai apskaičiuoto mokestinio nuostolio faktą nustato mokesčių administratorius mokestinio patikrinimo metu, tuomet mokestinius nuostolius perėmusiai įmonei gali būti apskaičiuoti ne tik delspinigiai, bet ir paskirta bauda.

Svarbu tai, kad vienos įmonių grupės įmonės patirtais mokestinio laikotarpio nuostoliais galima sumažinti tik to paties mokestinio laikotarpio kitų įmonių apmokestinamąjį pelną. Tai reiškia, kad jei visos pateiktoje situacijoje minimos įmonės atitiktų visas mokestinių nuostolių perdavimui keliamas sąlygas, tuomet įmonė B galėtų savo 2012 m. patirtus mokestinius nuostolius perduoti tik įmonei A, kuri tuo mokestiniu laikotarpiu gavo apmokestinamojo pelno, o 2013 m. patirtus mokestinius nuostolius įmonė B galėtų perduoti įmonėms C ir D. Įmonės B patirtais mokestiniais nuostoliais negali būti mažinamas įmonių C ir D 2014 m. gautas apmokestinamasis pelnas.

Skirtingai nuo įmonės nuostolių perkėlimo į kitus jos pačios mokestinius laikotarpius galimybės, numatytos PMĮ 30 straipsnyje, nuostolių perdavimo atveju nesvarbu, dėl kokios veiklos rūšies buvo patirti mokestiniai nuostoliai ir kokią veiklos rūšį vykdo kitos įmonių grupės įmonės, kurioms mokestinis nuostolis yra perduodamas. Tiesa, remiantis PMĮ 56-1 str. 2 dalimi, mokestiniais nuostoliais, patirtais dėl veiklos su vertybiniais popieriais ar išvestinėmis finansinėmis priemonėmis, galima sumažinti tik apmokestinamąjį pelną, gautą iš tokios pačios veiklos. Be to, įmonės, vykdančios investicinius projektus pagal PMĮ 46 straipsnio nuostatas, turi atsižvelgti į tai, kad perduotais nuostoliais jos gali sumažinti tik apmokestinamąjį pelną, kuris lieka pritaikius investicinio projekto lengvatą.

Pateiktos situacijos atveju nėra detalizuojama, dėl kokios vykdomos veiklos buvo patirtas įmonės B mokestinis nuostolis, ar patronuojanti įmonė A ir kitos dukterinės įmonės C ir D vykdė investicinius projektus 2012 ar 2013 m., todėl nėra galimybės tiksliai įvertinti, ar jos galėtų perimti visus įmonės B mokestinius nuostolius, ar tik dalį jų dėl PMĮ numatytų apribojimų.

Įmonė, perdavusi savo mokestinius nuostolius kitoms įmonių grupės įmonėms, negalės perduotų nuostolių vėliau perkelti į savo kitus mokestinius laikotarpius ir taip sumažinti savo apmokestinamąsias pajamas.

Mokestiniai nuostoliai (ar jų dalis) tarp įmonių grupės įmonių gali būti perduodami už atlygį, tačiau PM tikslais toks atlygis nebus laikomas jį gavusios įmonės pajamomis, o sumokėjusiai atlygį įmonei tai nebus leidžiami atskaitymai.

PVMĮ požiūriu mokestinių nuostolių perdavimo tarp grupės įmonių sandoris nėra PVM objektas, todėl PVM neapmokestinamas.

 

Atsižvelgiant į tai, reikia pabrėžti, kad įmonių grupės įmonėms, norinčioms pasinaudoti galimybe perduoti mokestinius nuostolius, keliami būtini reikalavimai dėl akcijų kiekio, jų valdymo laikotarpio patronuojančios įmonės nuosavybėje. Vienos įmonės mokestiniu laikotarpiu susidariusiais mokestiniais nuostoliais galima sumažinti tik kitos įmonių grupės įmonės apmokestinamąjį pelną, gautą tuo pačiu mokestiniu laikotarpiu, kaip ir susidaręs mokestinis nuostolis. Pasinaudojusi nuostolių perdavimo galimybe, nuostolius perdavusi įmonė netenka galimybės perkelti šių nuostolių į kitus savo mokestinius laikotarpius.