Mokestinės nepriemokos perėmimas

Situacija

Įmonė A, priklausanti įmonių grupei, turi grąžintiną mokestinę permoką. Įmonė B, priklausanti tai pačiai įmonių grupei, kaip ir įmonė A, turi mokestinę nepriemoką. Atsižvelgiant į tai, įmonių grupės valdančioji įmonė, norėdama optimizuoti pinigų srautus, siekia padengti įmonės B mokestinę nepriemoką įmonės A turima grąžintina mokestine permoka.

 

Klausimai

Kokioms sąlygoms esant galimas mokestinės nepriemokos perėmimas? Kokia šios procedūros tvarka?

 

Mokestinės nepriemokos perėmimo sąlygos

LR mokesčių administravimo įstatymas (toliau – MAĮ), kaip vieną iš mokestinės prievolės įvykdymo būdų, numato galimybę trečiajam asmeniui atlikti kito mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos perėmimą (MAĮ 82 str. 2 p.). Mokestinę nepriemoką perėmusiam asmeniui taikomos visos mokestinės nepriemokos sumokėjimą ir išieškojimą reglamentuojančios mokesčių įstatymų nuostatos (MAĮ 86 str.). Mokesčių administratorius gali ir neduoti sutikimo trečiajam asmeniui perimti kito mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos.

Siekiant perimti kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką, yra keliami tam tikri reikalavimai. Kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką gali perimti juridinis vienetas arba fizinis asmuo, tačiau dėl perimamos mokestinės priemokos negali vykti mokestiniai ginčai. Taip pat mokesčių mokėtojas negali perimti kito mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos, jei jis pats turi bankrutuojančios ar likviduojamos įmonės statusą, ar jam yra iškelta restruktūrizavimo byla, ar pats turi mokestinę nepriemoką. Individualios įmonės mokestinę nepriemoką gali perimti jos savininkas, net ir tuo atveju, jei jis turi mokestinę nepriemoką.

Mokesčių mokėtojui, perėmusiam kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką, nuo kurios skaičiuojami delspinigiai, pastarieji ir toliau nepertraukiamai skaičiuojami, remiantis MAĮ nuostatomis.

Remiantis pateikta situacija, matyti, kad įmonė A, kaip juridinis vienetas, turintis mokestinę permoką, galėtų perimti įmonės B mokestinę nepriemoką. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad pateiktoje situacijoje nenurodoma, ar dėl įmonės B mokestinės nepriemokos nevyksta mokestiniai ginčai ir ar įmonė A neturi bankrutuojančios (likviduojamos) įmonės statuso, ar jai neiškelta restruktūrizavimo byla.

[content_protector password=”fidexperta”]Mokestinės nepriemokos perėmimo procedūra

Kito mokesčių mokėtojo mokestinė nepriemoka gali būti perimama sudarius mokestinės nepriemokos perėmimo sutartį. Ši sutartis nėra laisvos formos, ji turi būti sudaryta naudojant Mokestinės nepriemokos perėmimo sutarties FR0326 formą (toliau –sutartis), patvirtintą VMI. Sutartis turi būti pasirašyta trimis egzemplioriais, iš kurių po vieną tenka mokestinę nepriemoką perduodančiam ir ją perimančiam mokesčių mokėtojui, o trečias sutarties egzempliorius turi būti pateiktas mokesčių administratoriui.

Sudarius sutartį dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, VMI teikiamas Prašymas duoti sutikimą mokestinei nepriemokai perimti FR0327 formą (toliau – prašymas). Šis prašymas gali būti pateiktas tiesiogiai VMI arba per elektroninių paslaugų sritį Mano VMI. Atsižvelgiant į tai, kuriuo iš šių dviejų būdų yra pateikiamas prašymas dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, skiriasi prašymo pateikimo procedūros.

Tuo atveju, jei prašymą ruošiamasi teikti tiesiogiai VMI, tai, prieš sudarant sutartį dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, asmuo, norintis perimti iš kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką, turi kreiptis į VMI su Prašymu išduoti atsiskaitymo su valstybės ir (ar) savivaldybių biudžetais, pinigų fondais pažymos FR0319 formą. Jei asmuo, norintis perimti kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką, nėra skolingas biudžetui ar pinigų fondams, tai per 3 darbo dienas jam yra išduodama Atsiskaitymo su valstybės ir (ar) savivaldybių biudžetais, pinigų fondais pažymos FR0320 forma. Tokiu atveju, sutartis dėl mokestinės nepriemokos perėmimo turi būti pasirašyta ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo Atsiskaitymo su valstybės ir (ar) savivaldybių biudžetais, pinigų fondais pažymos FR0320 formos išdavimo.

Jeigu prašymas dėl mokestinės nepriemokos perėmimo būtų teikiamas per elektroninių paslaugų sritį Mano VMI, tuomet atskirai kreiptis į VMI dėl pažymos apie atsiskaitymą su valstybės ir (ar) savivaldybių biudžetais, pinigų fondais išdavimo nereikia, o VMI mokesčių mokėtojo skolingumą nustato pati prašymo dėl mokestinės nepriemokos perėmimo nagrinėjimo metu.

Neatsižvelgiant į tai, kokiu būdu yra pateikiamas prašymas dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, jis turi būti pateikiamas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sutarties dėl mokestinės nepriemokos perėmimo sudarymo. Kartu su sutartimi dėl mokestinės nepriemokos perėmimo ir jos priedais mokesčių administratoriui taip pat turi būti pateikiama:

– pažyma apie mokestinę nepriemoką perimančio asmens atsiskaitymą su valstybės ir (ar) savivaldybių biudžetais (jei prašymas pateikiamas tiesiogiai VMI);

– informacija apie mokestinės nepriemokos perėmėjo ketinimus sumokėti perimtą mokestinę nepriemoką;

– kiti papildomi dokumentai, kurių gali paprašyti mokesčių administratorius.

Tokiais papildomais dokumentais gali būti pažymos iš turto registrų, finansinės atskaitomybės dokumentai, deklaracijos ir kt. Šių dokumentų gali būti reikalaujama tiek iš mokesčio mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, tiek iš asmens, norinčio perimti tą mokestinę nepriemoką. Prieš duodamas sutikimą perimti kito mokesčio mokėtojo mokestinę nepriemoką, mokesčių administratorius turi įvertinti asmens, norinčio perimti mokestinę nepriemoką, galimybes sumokėti perimtą mokestinę nepriemoką. Jeigu mokesčių administratoriui kyla abejonių, jis gali pareikalauti, kad asmuo, perimantis mokestinę nepriemoką, užtikrintų jos sumokėjimą įkeitimu, hipoteka, laidavimu ar garantija. Svarstydamas, ar asmuo, perimantis mokestinę nepriemoką, galės ją sumokėti, mokesčių administratorius dažniausiai atsižvelgia į jo turimą neįskaitytą mokesčio permoką. Taip pat atsižvelgiama ir į kitus rodiklius: asmens, perimančio mokestinę nepriemoką, turtą, finansinius rodiklius ir kt. Šiame kontekste paminėtina Kauno apygardos administracinio teismo išnagrinėta byla Nr. IK-60-402/2011, kurioje buvo pasisakyta, kad viena įmonė negali perimti kitos įmonės mokestinės nepriemokos, jeigu jos turima mokestinė permoka nepadengs visos mokestinės nepriemokos (konkrečiu atveju, mokestinės nepriemokos perėmėjo turėta 196 735,27 Lt PVM permoka tik iš dalies galėjo dengti kitos įmonės mokestinę nepriemoką, kuri sudarė 285 193,89 Lt). Labai svarbu ir tai, kad minėtu atveju prašymas dėl mokestinės nepriemokos galėjo būti patenkintas, jeigu prie sutarties būtų buvę pridėti ir dokumentai, įrodantys, kad trečiasis asmuo turi pakankamai savo turto, pajamų sumokėti mokestinę nepriemoką. Tačiau byloje nagrinėjamame ginče skolos perėmėjas prie skolos perėmimo sutarties nepateikė dokumentų apie savo turtą ir pajamas, kurios užtikrintų pilną perimtos mokestinės nepriemokos padengimą, kuo remdamasis mokesčių administratorius motyvuotai ir, kaip nustatė teismas, pagrįstai atmetė prašymą dėl mokestinės nepriemokos perėmimo.

Sprendimas dėl prašymo perimti mokestinę nepriemoką patenkinimo ar netenkinimo turi būti priimtas per 15 darbo dienų nuo prašymo pateikimo mokesčių administratoriui dienos (šis terminas taikomas, jei mokesčių administratorius nepaprašo papildomų dokumentų). Sprendimas dėl prašymo tenkinimo ar netenkinimo mokesčių mokėtojui, kuris turi mokestinę nepriemoką, ir asmeniui, norinčiam ją perimti, turi būti išsiųstas per 2 darbo dienas nuo jo priėmimo dienos. Be to, nuo sprendimo, kuriuo patenkinamas prašymas, įsigaliojimo dienos įsigalioja ir sutartis dėl mokestinės nepriemokos perėmimo. Įsigaliojus sutarčiai, mokestinė nepriemoka pereina ją perėmusiam asmeniui, o asmuo, perdavęs savo mokestinę nepriemoką, laikomas ją įvykdžiusiu. Tuo atveju, jei paaiškėja, kad mokestinė nepriemoka yra didesnė, nei nurodyta sutartyje, tuomet skirtumą tarp mokestinės nepriemokos, nurodytos sutartyje, ir realios mokestinės nepriemokos turi padengti mokesčių mokėtojas, kuriam ir susidarė mokestinė nepriemoka, o ne ją perimantis asmuo.

Tuo atveju, kai mokesčių administratorius, pateikdamas motyvuotą išvadą, atsisako patvirtinti mokestinės nepriemokos perėmimą, mokesčių mokėtojas ar mokestinę nepriemoką norintis perimti asmuo su pakartotiniu prašymu, kad tą pačią mokestinę nepriemoką perimtų tas pats asmuo, gali kreiptis tik išnykus vietos mokesčių administratoriaus motyvuotoje išvadoje nurodytoms aplinkybėms, dėl kurių buvo priimtas sprendimas netenkinti pirmojo prašymo dėl mokestinės nepriemokos perėmimo.

Kitam asmeniui perėmus mokestinę nepriemoką, dėl kurios buvo sudaryta mokestinės paskolos sutartis, pastaroji sutartis pasibaigia ir asmuo, perėmęs mokestinę nepriemoką, turi iš naujo kreiptis į mokesčių administratorių dėl naujos mokestinės paskolos sutarties sudarymo.

Pateiktos situacijos atveju, nėra tiksliai nurodytos mokestinės permokos ir mokestinės nepriemokos sumos, todėl sunku atsakyti, ar įmonei A reikėtų, teikiant prašymą dėl mokestinės nepriemokos perėmimo, pateikti papildomos informacijos apie jos galimybes sumokėti perimtą mokestinę nepriemoką. Remiantis teismų praktika, asmenys, norintys perimti kito mokesčių mokėtojo mokestinę nepriemoką, turėtų pateikti papildomus dokumentus apie jų turimą turtą, finansinę padėtį. Tai ypač aktualu, kai turima mokestinė permoka yra mažesnė už norimą perimti mokestinės nepriemokos sumą.

Atsižvelgiant į tai, svarbu, kad asmuo, perimantis mokestinę nepriemoką, perima ir visus įsipareigojimus, susijusius su jos sumokėjimu, o dėl perimamos mokestinės nepriemokos negali vykti mokestinis ginčas.

[/content_protector]