Mokesčių administravimas: Kovo mėnesio mokesčių naujienos

Raimonda Strakšytė UAB “Fidexperta”

vyr. mokesčių konsultantė

Mantas Grigaitis UAB “Fidexperta”

vyr. mokesčių konsultantės asistentas

Aktualu užsienio juridiniams asmenims, parduodantiems žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką Lietuvoje

Užsienio juridiniai asmenys, parduodantys žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką, privalo registruotis mokesčių mokėtojais, pateikdami Užsienio juridinio asmens įregistravimo į mokesčių mokėtojo registrą/išregistravimo iš mokesčių mokėtojų registro FR0227 formą.

LR Vyriausybės 2014 m. gruodžio 3 d. nutarimu Nr. 1380 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. rugpjūčio 10 d. nutarimo Nr. 1229 „Dėl privalomųjų atskaitymų į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą iš pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką apskaičiavimo ir mokėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo“ buvo nustatyta, kad privalomus atskaitymus nuo šiol turi mokėti ir užsienio valstybėje įsteigtos organizacijos, neturinčios juridinio asmens statuso, bet turinčios civilinį teisnumą pagal tos valstybės įstatymus (toliau – ir juridiniai asmenys). Tokie juridiniai asmenys turi registruotis mokesčių mokėtojų registre, pateikdami Užsienio juridinio asmens įregistravimo į mokesčių mokėtojo registrą/išregistravimo iš mokesčių mokėtojų registro FR0227 formą (toliau – FR0227 forma).

Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu nėra galimybės šios formos užpildyti per autorizuotų elektroninių paslaugų sritį ManoVMI, tokie juridiniai asmenys ar juos atstovaujantys asmenys turi pateikti popierinį FR0227 formos variantą. Kartu su popierine FR0227 forma, mokesčių administratoriui paprašius, reikia pateikti registravimo užsienio valstybėje pažymėjimo kopiją ar registro išrašą ir/arba atstovaujančio asmens dokumentus. Tokie dokumentai ne lietuvių kalba turi būti išversti, o registravimo kitoje užsienio valstybėje pažymų kopijos turi būti legalizuotos.

Detalesnė informacija apie FR0227 formos pildymą pateikiama žemiau esančioje nuorodoje.

Šaltinis

 

Aktualu gyventojams dėl 2014 m. permokėto gyventojų pajamų mokesčio susigrąžinimo

Gyventojai turi galimybę susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permoką, susidariusią 2014 metais.

 

Gyventojai, pildydami Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą (toliau – ir Metinė pajamų deklaracija) ir deklaruojantys savo pajamas už 2014 m. mokestinį laikotarpį, gali susigrąžinti dalį 2014 m. išskaičiuoto ir sumokėto gyventojų pajamų mokesčio (toliau – ir GPM).

Pasinaudoti šia galimybe gali šie gyventojai:

1) gyventojai, gavę su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų, nuo kurių buvo išskaičiuotas ir sumokėtas GPM, tačiau kurie nepasinaudojo metiniu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (toliau – ir MNPD) arba pasinaudojo ne visu šiuo dydžiu.

Pažymėtina, kad MNPD gali pasinaudoti gyventojai dirbę ne visus 2014 metus, arba tie, kuriems neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – ir NPD) nebuvo taikytas, išmokant kiekvieno mėnesio darbo užmokestį, arba tie gyventojai, kurie darbdaviams buvo pateikę prašymus taikyti tik dalį mėnesio NPD, nors jis galėjo būti taikomas visas. Pažymėtina, kad nustatant taikytiną MNPD, yra atsižvelgiama ne vien į per metus gauto darbo užmokesčio (su priedais bei priemokomis) sumą, bet į bendrą gautų pajamų, kurios yra apmokestinamos taikant 15 proc. GPM tarifą. Atkreiptinas dėmesys, kad į šią bendrą sumą nėra įtraukiamos gyventojui išmokėtos išmokos pagal pasibaigusią arba nutrauktą gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartį, jei išmokos neviršija sumokėtų įmokų sumos, taip pat pajamos, kurioms taikomas 5 proc. GPM tarifas bei iš veiklos pagal verslo liudijimą gautos pajamos. Jeigu gyventojo 2014 m. gautų metinių pajamų suma yra 38 304 Lt ar didesnė, tuomet MNPD nebetaikomas.

2) gyventojai, gavę apmokestinamų pajamų, tačiau nepasinaudoję metiniu papildomu neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (toliau – ir MPNPD) už auginamus vaikus ar įvaikius iki 18 metų, taip pat vyresnius, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programas.

MPNPD už besimokančius pagal bendrojo ugdymo programas vaikus ar įvaikius yra taikomas, kai vaikai ar įvaikiai mokosi bendrojo ugdymo mokykloje arba profesinio mokymo įstaigoje šiais būdais ir formomis:

            – grupinio mokymosi forma kasdieniniu arba nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdu; arba

            – pavienio mokymosi forma savarankišku arba nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdu.

Tuo atveju, jeigu vienas iš tėvų kalendoriniais metais negalėjo pasinaudoti papildomu neapmokestinamu pajamų dydžiu (toliau – ir PNPD), tai šia teise mokestiniam laikotarpiui pasibaigus gali pasinaudoti jis pats arba kitas tėvas. MPNPD gali būti mažinamos bet kokios rūšies gyventojo gautos pajamos, kurios apmokestinamos GPM.

Visas abiem tėvams taikytinas MPNPD (2400 Lt už kiekvieną vaiką), 2014 m. pasibaigus, gali būti pritaikytas tėvų pasirinktomis proporcijomis abiems tėvams arba visą MPNPD gali prisitaikyti vienas iš tėvų (pavyzdžiui, vienas iš tėvų 2014 m. negavo jokių apmokestinamųjų pajamų). Pildant Metinę pajamų deklaraciją, reikia atsižvelgti į tai, kokią PNPD sumą 2014 m. jau buvo pritaikęs kiekvieno iš tėvų darbdavys, išmokėdamas darbo užmokestį (kad nebūtų viršijamas MPNPD dydis).

3) gyventojai, 2014 m. mokestiniu laikotarpiu patyrę šias išlaidas:

            – mokėjo gyvybės draudimo įmokas pagal gyvybės draudimo sutartį, kurioje nustatyta, kad gyvybės draudimo išmoka išmokama ne tik įvykus draudžiamąjam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui ir naudos gavėju draudimo laikotarpio pabaigoje yra:

  • pats gyventojas;
  • gyventojo sutuoktinis;
  • gyventojo nepilnamečiai vaikai (įvaikiai, globotiniai, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje);
  • iki 18 metų ir vyresni neįgalieji vaikai (įvaikiai, globotiniai, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje, pilnamečiai asmenys, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje), kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis;
  • iki 18 metų ir vyresni vaikai (įvaikiai, globotiniai, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje, pilnamečiai asmenys, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje), kuriems iki 2005 m. birželio 30 d. buvo nustatyta visiška negalia;

   – mokėjo pensijų įmokas į pensijų fondus, profesinių pensijų fondų dalyvių asociacijų turimus pensijų fondus pagal pensijų kaupimo sutartį, kurioje naudos gavėju kaupimo laikotarpio pabaigoje yra:

  • pats gyventojas;
  • gyventojo sutuoktinis;
  • iki 18 metų ir vyresni neįgalieji vaikai (įvaikiai, globotiniai, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje), kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis;
  • iki 18 metų ir vyresni vaikai (įvaikiai, globotiniai kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje, pilnamečių asmenų, kuriems iki pilnametystės buvo nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje), kuriems iki 2005 m. birželio 30 d. buvo nustatyta visiška negalia.

   – už profesinį mokymą ir/ar studijas, kurias baigus įgyjama pirma atitinkama kvalifikacija, taip pat už pirmas mokslo doktorantūros bei meno aspirantūros (meno doktorantūros studijas).

Jei už studijas ar profesinį mokymą sumokėta skolintomis lėšomis (pavyzdžiui, paimta paskola iš banko ar kitos kredito įstaigos), tai iš metinių pajamų gali būti atimta per mokestinį laikotarpį grąžinta tokių pasiskolintų lėšų dalis.

sumokėtos palūkanos už vieną iki 2008 m. gruodžio 31 d. paimtą kreditą (ar jo dalį) vienam gyvenamąjam būstui statyti arba jam įsigyti arba už gyvenamojo būsto finansinę nuomą (lizingą).

Pabrėžtina, kad bendra visų paminėtų patirtų išlaidų suma negali viršyti 25 proc. gyventojo apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 15 proc. GPM tarifas.

Šaltinis

Aktualu kasos aparatų turėtojams ir asmenims, prekiaujantiems degalais

Pakeistos Kasos aparato naudojimo taisyklės, nustatant Kasos aparato kasos operacijų žurnalo pildymo techninėmis priemonėmis galimybę. Taip pat nuo šiol nebereikalaujama pasirašyti išspausdintų mėnesio kasos aparato ataskaitų.

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos viršininko 2015 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. VA-21 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. rugsėjo 18 d. įsakymo Nr. V-255 „Dėl kasos aparatų naudojimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeistos minėtos taisyklės.

Esminiai pakeitimai susiję su tuo, kad taisyklės papildytos nauju 231 punktu, kuriame nurodoma, kad reikalavimas pildyti Kasos aparato kasos operacijų žurnalą rankiniu būdu neprivalomas degalinėms, kurios mokesčių administratoriui teikia degalinės mėnesio operacijų ataskaitos AKC410 formą. Tokios degalinės Kasos aparato kasos operacijų žurnalą gali pildyti techninėmis priemonėmis. Tokiu atveju laikmena su techninėmis priemonėmis užpildytu Kasos aparato kasos operacijų žurnalu turi būti laikoma kasos operacijų atlikimo vietoje.

Taip pat nurodoma, kad pasibaigus darbo dienai, atspausdinama dienos ataskaita (Z) turi būti pasirašoma ūkio subjekto vadovo įgalioto atsakingo asmens ir kasininko, ir kartu su atspausdintomis mėnesio ataskaitomis, kurios nuo šiol neprivalo būti pasirašomos, turi būti saugomos. Šie dokumentai paprašius mokesčių administratoriui turi būti pateikiami jam per mokesčių administratoriaus nurodyme nurodytą terminą.

Šaltinis: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=1015820&p_tr2=2

 

 

 

 

Aktualu asmenims, kurių atžvilgiu mokesčių administratorius atliko mokestinį patikrinimą

Pakeistas Mokestinių patikrinimų atlikimo, jų rezultatų įforminimo ir patvirtinimo taisyklių 105 punktas dėl galimybės teikti rašytines pastabas dėl mokestinio patikrinimo akto.

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR finansų ministerijos viršininko 2015 m. vasario 27 d. įsakymu Nr. VA-19 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. gegužės 5 d. įsakymo Nr. VA-87 „Dėl mokestinių patikrinimų atlikimo, jų rezultatų įforminimo ir patvirtinimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeistos minėtos taisyklės.

Pakeitimų esmė, kad, pakeitus taisyklių 105 punktą, mokesčių mokėtojas galės teikti rašytines pastabas dėl patikrinimo akto pasirinktinai – mokesčių administratoriui, atliekančiam mokestinį patikrinimą, arba mokesčių administratoriui, kuriam pavesta tvirtinti patikrinimo aktą. Taip pat taisyklių pakeitimais nurodoma, kad sprendimą dėl patikrinimo akto priima tas vietos mokesčių administratorius, kuriam pagal kompetenciją tai pavesta atlikti, atsižvelgiant į patvirtintas veiklos zonas.

Pažymėtina, kad tais atvejais, kai bus tikrinamas akcizų deklaravimas, sprendimą dėl patikrinimo priims tik centrinis mokesčių administratorius.

 

Šaltinis: http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=1013468&p_tr2=2

 

Aktualu užsienio valstybių gyventojams, norintiems verstis individualia veikla Lietuvoje

Leidinys, skirtas asmenims, norintiems verstis individualia veikla pagal pažymą, išverstas į anglų kalbą.

Informacinis leidinys, kuriame pateikiama visa informacija apie vertimasį individualia veikla pagal pažymą, nuo šiol yra išverstas ir į anglų kalbą. Šiame leidinyje nurodomi reikalavimai, keliami gyventojams, užsiimantiems individualia veikla pagal pažymą bei jų pajamų apmokestinimo tvarka.

Šaltinis

 

Aktualu užsienio valstybių gyventojams, norintiems verstis individualia veikla įsigijus verslo liudijimą Lietuvoje

Verslo liudijimą įsigijančio gyventojo trumpoji atmintinė išversta į anglų kalbą.

 

Trumpoji atmintinė, kuri skirta informuoti gyventojus, įsigijusius verslo liudijimą, apie individualiai veiklai pagal verslo liudijimą keliamus reikalavimus ir šių pajamų apmokestinimo tvarką nuo šiol yra išversta ir į anglų kalbą.

Šaltinis