Kaip nuo 2014-metų apmokestinama netauriųjų metalų laužo pardavimo veikla

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2014-01-14 Nr. 2
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

 

Situacija

Nuolatinis Lietuvos gyventojas nuo 2014 m. pradžios užsiima netauriųjų metalų laužo pardavimo veikla. Gyventojas planuoja, kad per 2014 m. iš šios veiklos gaus iki 8 000 litų pajamų. Kitų pajamų gyventojas negauna.

Klausimas

Kaip bus apmokestinamos gyventojo pajamos, gautos už 2014 m. parduotą netauriųjų metalų laužą? Ar šias pajamas gyventojas privalės deklaruoti? Jei taip, tai kada?

Netauriųjų metalo laužo sąvoka apibrėžta LR netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo įstatyme. Tai – netauriųjų metalų dirbiniai, netinkami naudoti pagal paskirtį dėl to, kad yra nusidėvėję, sulūžę ar kitaip sugadinti, taip pat atliekos, susidariusios netauriųjų metalų gamybos arba mechaninio apdorojimo metu.

Netaurieji metalai – ketus ir plienas (juodieji metalai), varis, nikelis, aliuminis, švinas, cinkas, alavas, volframas, molibdenas, tantalas, magnis, kobaltas, bismutas, kadmis, titanas, cirkonis, stibis, manganas, berilis, chromas, germanis, vanadis, galis, hafnis, indis, niobis, renis, talis ir jų lydiniai (spalvotieji metalai).

Kalbant apie gyventojo vykdomą netauriųjų metalų laužo pardavimo veiklą, reikėtų pažymėti, kad, įsigaliojus 2013 m. gruodžio 12 d. LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2, 5, 6, 17, 19, 21, 22, 32 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymui Nr. XII‑663, iš esmės pasikeitė šių pajamų apmokestinimo tvarka nuo 2014 metų.

 

Pirmiausia minėtu įstatymu buvo pakeistas netauriųjų metalų laužo pardavimo veiklai taikomas gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifas. Pakeista GPM įstatymo 6 str. 3 dalis, nustatant, kad 5 proc. GPM tarifas taikomas individualios veiklos pajamoms, išskyrus pajamas iš laisvųjų profesijų veiklos, taip pat ne individualios veiklos pajamoms, gautoms pardavus ar kitaip nuosavybėn perleidus netauriųjų metalų laužą. Taigi, vietoj buvusio 15 proc. GPM tarifo, apskaičiuojant ir deklaruojant 2014 m. vėlesnių mokestinių laikotarpių pajamas iš netauriųjų metalų laužo pardavimo veiklos, taikomas 5 proc. tarifas.

Taip pat svarbu pažymėti, kad pakeistas GPM įstatymo 17 str. 1 d. 27 punktas, nustatant, kad neapmokestinamas ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų, gautų pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn šios dalies 28, 30, 53 ir 54 punktuose nenurodytą turtą, išskyrus netauriųjų metalų laužą, ir to turto įsigijimo kainos ir kitų šio įstatymo 19 straipsnyje nurodytų su šio turto pardavimu ar kitokiu perleidimu nuosavybėn susijusių išlaidų skirtumas, neviršijantis 8 000 litų per mokestinį laikotarpį. Vadinasi, skirtingai nei iki 2013 m. gruodžio 31 d. galiojusio netauriųjų metalų laužo pardavimo pajamų apmokestinimo reglamentavimo, nuo 2014 m. gautoms netauriųjų metalų pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamoms nebetaikomas 8 000 Lt neapmokestinamasis dydis. Netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos 2014 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais, apmokestinamos nuo pirmo lito. Taip pat esminis pakeitimas, kad, pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn netauriųjų metalų laužą, iš gautų pardavimo pajamų negali būti atimta tokio turto įsigijimo kaina ir su šio turto pardavimu ar kitokiu perleidimu nuosavybėn susiję teisės aktuose nustatyti privalomi mokėjimai.

[content_protector password=”fidexperta”]Taigi gyventojui, iš netauriųjų metalų laužo pardavimo gavus 8 000 litų pajamų, nebūtų taikoma anksčiau galiojusi lengvata (8 000 litų neapmokestinamasis dydis) – visos pajamos nuo pirmo lito būtų apmokestinamos GPM, taikant 5 proc. tarifą. Pabrėžtina, kad tokia netauriųjų metalų laužo pardavimo pajamų apmokestinimo tvarka taikoma tik 2014 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gautoms pajamoms.

Vadovaujantis GPM įstatymo 22 straipsniu, gyventojo pajamos, gautos už netauriųjų metalų laužą, priskiriamos A klasės pajamoms. Taigi, GPM nuo šios rūšies pajamų apskaičiuoja, išskaičiuoja ir sumoka į biudžetą išmokas gyventojui išmokantis asmuo, o ne pats gyventojas, gavęs šias pajamas. Tokiu atveju, atsižvelgiant į aprašytą situaciją, jeigu gyventojas 2014 m. gaus tik pajamas už netauriųjų metalų laužo pardavimą, jam neatsiras prievolės deklaruoti šias pajamas.

Siekiant teisingai apmokestinti gyventojo gautas netauriųjų metalų laužo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamas, svarbu atsižvelgti į pasikeitusią šių pajamų apmokestinimo tvarką, taikomą pajamoms, gautoms 2014 m. Pažymėtina, kad pajamoms, gautoms 2013 m., taikoma anksčiau galiojusi tvarka. [/content_protector]