Kaip apmokestinami iš užsienio bendrovės gaunami dividendai?

Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, dividendai, mokami fiziniams asmenims, apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu (toliau – GPM), taikant 20 proc. tarifą. Tačiau, kadangi aprašyta situacija yra susijusi su pajamomis, gautomis iš užsienio valstybės, jas apmokestinant vadovaujamasi ne tik Lietuvos vidaus teisės aktais, bet ir tarptautinėmis dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartimis (toliau – DAIS), jeigu tokia sutartis su konkrečia užsienio valstybe pasirašyta ir taikoma.

Valstybė, kuriai suteikiama teisė apmokestinti dividendus, juos apmokestina pagal savo vidaus mokesčių įstatymus, tačiau turi atsižvelgti į Sutartyje nustatytus apribojimus. Vadovaujantis DAIS, bendras principas – šaltinio valstybė (valstybėje, kurios rezidentė yra dividendus mokanti bendrovė) turi pirmumo teisę apmokestinti dividendus pagal savo vidaus teisės aktus, tačiau mokestis negali viršyti DAIS nustatytų tarifų. Pagal DAIS nuostatas fiziniams asmenims mokami dividendai negali būti apmokestinti didesniu tarifu nei 15 proc. (pavyzdžiui, jei dividendai mokami iš Airijos, Austrijos, JAV, Liuksemburgo, Vokietijos ir kt.) arba 10 proc. (pavyzdžiui, jei dividendai mokami iš Azerbaidžano, Baltarusijos, Moldovos, Singapūro ir kt.). Taigi dividendai užsienio valstybėse, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi ir taiko DAIS, negali būti apmokestinti didesniu nei 10 arba 15 proc. tarifu, pagal konkrečią valstybę. Lietuva taip pat turi teisę apmokestinti šiuos dividendus, tačiau privalo naikinti dvigubą pajamų apmokestinimą.

Atsižvelgiant į pajamų rūšį, pajamų dvigubas apmokestinimas gali būti naikinamas taikant atleidimo arba atskaitymo (kredito) metodus. Lietuvoje apmokestinant dividendus, gautus iš užsienio valstybės, taikomas atskaitymo (kredito) metodas, t. y. užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis nuo dividendų gali būti atskaitomas iš Lietuvoje mokėtino mokesčio nuo šių pajamų. Taigi atskaitymo (kredito) metodas taikomas, jeigu:

– nuo gautų pajamų toje užsienio valstybėje buvo sumokėtas pajamų arba jam tapatus mokestis;

– gyventojas turi užsienio valstybės mokesčių administratoriaus išduotą dokumentą, patvirtinantį pajamų mokesčio sumokėjimą toje valstybėje. Pajamų mokesčio sumokėjimui ES valstybėje narėje arba valstybėje, su kuria pasirašyta ir taikoma DAIS, patvirtinti tinka ir dividendus išmokėjusio asmens išduotas dokumentas.

Pažymėtina, kad šios nuostatos netaikomos pajamoms, gautoms iš tikslinių teritorijų.

Taigi tuo atveju, kai užsienio bendrovė fiziniam asmeniui (nuolatiniam Lietuvos gyventojui) išmoka dividendus, užsienio valstybė turi pirmumo teisę apmokestinti šiuos dividendus, tačiau ne didesniu nei 15 proc. arba 10 proc. tarifu. Lietuva taip pat turi teisę apmokestinti fizinio asmens (nuolatinio Lietuvos gyventojo) gautus dividendus, tačiau apmokestindama privalo naikinti dvigubą pajamų apmokestinimą, taikydama atskaitymo (kredito) metodą, t. y. nuo užsienio valstybėje gautų pajamų užsienio valstybėje sumokėtas pajamų mokestis yra atskaitomas iš Lietuvoje nuo tokių pajamų mokėtinos pajamų mokesčio sumos.

Vadinasi, nors pajamų mokestis nuo dividendų jau buvo sumokėtas užsienio valstybėje, fiziniam asmeniui (nuolatiniam Lietuvos gyventojui) Lietuvoje teks primokėti dar 5 proc. arba 10 proc. GPM.

Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad tuo atveju, jeigu fizinio asmens dividendai užsienio valstybėje buvo apmokestinti didesniu nei DAIS nurodytu tarifu, Lietuva, naikindama dvigubą apmokestinimą, atsižvelgia tik į tokią užsienio valstybėje sumokėtą mokesčio sumą, kuri neviršija Sutartyje nustatytų apribojimų (t. y. į sumą, neviršijančią 15 proc. arba 10 proc.).

Permokėtas pajamų mokestis nuo dividendų nuolatiniam Lietuvos gyventojui turi būti grąžinamas ne iš Lietuvos, o iš užsienio valstybės biudžeto. Norėdamas susigrąžinti permokėtą pajamų mokestį, gyventojas turėtų kreiptis į užsienio valstybės mokesčių administratorių. Siekiant išvengti pajamų mokesčio permokėjimo, vertėtų iš anksto atlikti tam reikalingus veiksmus ir mokėti mokesčius optimaliai.