Įvyko konferencija „Lūžio taškas mokesčių optimizavimui“ skirta mokesčių optimizavimo klausimams

Konferencijoje pranešimus skaitė ir į aktualius verslininkams klausimus atsakinėjo didelę patirtį turintys mokesčių konsultantai bei teisininkai iš Lietuvos ir užsienio valstybių.

Konferenciją pradėjo įmonės „Fidexperta“ vadovė Rūta Bilkštytė, kuri pasveikino susirinkusius konferencijos dalyvius, trumpai pristatė konferencijos pranešėjus bei savo paruoštą pranešimą apie turinio viršenybės prieš formą principo svarbą mokesčių planavime. Pranešimo pradžioje buvo akcentuojama, kad įmonės įžengusios į tam tikrą savo veiklos etapą turėtų pradėti galvoti apie tai, kaip galėtų sutaupyti mokesčių. Buvo aptartos įmonių galimybės sutaupyti mokesčius tarptautiniu ir nacionaliniu lygmeniu. Pranešime buvo akcentuojama ir tai, kad įmonės, siekdamos sutaupyti, ne visada sugeba teisingai įvertinti mokestines rizikas, nes mokesčių mokėtojai ir mokesčių administratorius dažnai skirtingai supranta turinio prieš formą principą. Pranešime buvo apžvelgta šio principo taikymo praktika, kuomet tam tikriems įmonių sandoriams, atliktoms operacijoms mokesčių administratorius pritaikė šį principą ir įmonės buvo nubaustos. Pranešimo pabaigoje buvo aptarti atvejai, kuomet šis principas gali būti taikomas ir įmonių naudai.

Konferenciją tęsė advokatų kontoros Balčiūnas ir Grajauskas vadovaujantis partneris, advokatas Marius Grajauskas, turintis didžiulę patirtį komercinės teisės srityje. Pranešėjas pristatė savo pranešimą, kuriuo konferencijos dalyvius supažindino su naujausia Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (toliau ESTT) ir Lietuvos teismų praktika mokesčių planavimo srityje. Marius Grajauskas akcentavo, kad tiek Lietuvos teismų, tiek ESTT praktikoje susiformavo kelios klasikinės taisyklės. Visų pirma, joks mokesčių mokėtojas negali būti verčiamas pasirinkti tokį elgesio modelį, pagal kurį jam atsirastų didžiausia mokestinė prievolė. Jei mokesčių mokėtojas sudarydamas atitinkamus sandorius įgyja ir tam tikrą mokestinį pranašumą, tai negali būti pagrindas teigti, kad mokesčių mokėtojas elgėsi nesąžiningai. Tačiau jei sandoriai yra sudaromi tik siekiant mokestinės naudos, mokesčių administratorius gali tokiems sandoriams pritaikyti turinio viršenybės prieš formą principą. Advokatas pažymėjo, kad įmonės turi atkreipti dėmesį ir į PVM apmokestinamus sandorius, įsitikinti, kad kita sandorio pusė realiai vykdo veiklą ir mokestines prievoles, nes mokesčių administratorius gali neleisti atskaityti PVM.

Po to sekė Remi Troch, turinčio daugiau nei 40 metų eksperto patirtį mokesčių srityje, pranešimas apie tarptautinių jurisdikcijų taikymą mokesčių planavime. Savo pranešime Remi Troch akcentavo galimybes įmonėms, veikiančioms keliose valstybėse išvengti dvigubo apmokestinimo, apžvelgė vis populiarėjančių holdingo struktūrų privalumus ir trūkumus. Pranešėjas savo pranešime taip pat apžvelgė populiariausių šalių, kuriose verslininkai įkuria įmones, planuodami mokesčius, privalumus ir trūkumus, jose taikomus mokesčių tarifus, lengvatas ir apmokestinimo principus. Pranešimo pabaigoje Remi Troch apžvelgė instrumentus, kuriais naudojasi valstybės dalindamosis informacija tarpusavyje apie mokesčių mokėtojus, kokie naujausi tarptautiniai susitarimai mokesčių srityje ir kaip jie veikia mokesčių mokėtojus.

Po to sekė Vitos Liberte pranešimas, kuriame buvo nagrinėjami kriterijai, kurie turi būti žinomi ir į kuriuos turėtų atkreipti dėmesį verslininkai, pasirinkdami tarptautinę verslo struktūrą. Savo pranešime ji detaliai aptarė įvairias tarptautines verslo struktūras, kurias gali sukurti Lietuvos verslininkai ir kokia galima nauda iš tokių verslo struktūrų. Buvo aptarta, kokią naudą gali suteikti holdingo struktūra įmonėms gaunančioms honorarus, dividendus, palūkanas, taip pat kokie  mokesčių tarifai taikomi skirtingose Europos Sąjungos šalyse tokioms struktūroms. Vita Liberte tai pat pateikė praktinių patarimų, kaip įmonės ir fiziniai asmenys gali apsaugoti savo turimas lėšas.

Paskutinis konferencijos pranešėjas Koen Dewilde, vienas geriausių pridėtinės vertės  mokesčio specialistų, su konferencijos dalyviais pasidalino savo žiniomis apie mokesčių optimizavimo ypatumus PVM srityje. Savo pranešime jis pažymėjo, kad paskutiniu metu visame pasaulyje pastebimos bendros tendencijos apie pridėtinės vertės mokesčio tarifų didėjimą, tobulėjančius informacijos tarp skirtingų šalių mokesčių administratorių perdavimo būdus, vis sudetingėjantį šio mokesčio teisinį reglamentavimą, kuris tampa iššūkiu šio mokesčio mokėtojams. Pranešėjas pažymėjo, kad verslininkų padarytos klaidos brangiai kainuoja, nes baudos už padarytus nusižengimus vis didėja. Koen Dewilde savo pranešime daugiausia dėmesio skyrė, kaip įmonės, siekdamos minimizuoti sąnaudas ir rizikas, gali pasinaudoti tarptautinių tiekimų grandinių teikiamais privalumais. Pranešėjas pristatė įvairių tiekimų grandinių pavyzdžius. Pranešimo pabaigoje pranešėjas akcentavo, kad kiekviena įmonė turėtų susikurti individualią netiesioginių mokesčių strategiją, aptarė klausimus į kuriuos vadovai turėtų atsakyti prieš kurdami tokias strategijas.

Visi pranešėjai po savo pranešimų skyrė laiko konferencijos dalyvių klausimams.