Gyventojų pajamų mokestis: sausio mėnesio mokesčių naujienos

Raimonda Čepukienė UAB “Fidexperta”

Mokesčių konsultantė

Mantas Grigaitis

vyr. mokesčių konsultantės asistentas

 

Aktualu asmenims, gaunantiems 2 proc. GPM dydžio paramą ir turintiems meno kūrėjo statusą

Priimtas naujos redakcijos LR Labdaros ir paramos įstatymas bei pakeistos LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 ir 34 str. nuostatos dėl gautos labdaros ir paramos panaudojimo ir apmokestinimo GPM.

 

Nauja redakcija priėmus LR Labdaros ir paramos įstatymą (toliau – ir LPĮ), kuris įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d., nustatyta, kad juridiniams asmenims teikiamos piniginės lėšos, sudarančios iki 2 proc. GPM, mokėtino pagal Metinę pajamų mokesčio deklaraciją, bus laikoma parama. Atsižvelgiant į tai, vienetai turės šios paramos ir jos panaudojimo duomenis pateikti Paramos gavimo bei panaudojimo metinės ataskaitos FR0478 formoje. Jeigu juridinis asmuo gautą paramą panaudotų ne LPĮ nurodytiems tikslams ir ne pagal paskirtį, tuomet tokios paramos sumos būtų priskirtos pelno mokesčio bazei ir apmokestinamos pelno mokesčiu. Iki šiol tokios 2 proc. GPM dydžio paramos teikimas ir jos deklaravimas LPĮ nebuvo detalizuotas.

 

Taip pat LPĮ pakeitimais nustatyta, kad paramos gavėjais galės būti ir fiziniai asmenys, turintys meno kūrėjo statusą. Tokie asmenys galės tapti paramos gavėjais, kai Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų informacinėje sistemoje jie bus įregistruojami kaip paramos gavėjai. Meno kūrėjams teikiamos paramos dalyku galės būti piniginės lėšos, sudarančios iki 2 proc. GPM, mokėtino pagal Metinę pajamų mokesčio deklaraciją arba dalis šio dydžio. Toks asmuo negalės pats sau skirti 2 proc. nuo savo apskaičiuoto GPM. Pabrėžtina, kad meno kūrėjams, gaunantiems paramą, taip pat teks tvarkyti šios paramos apskaitą, nurodant gautą paramą ir jos panaudojimą.

 

Atsižvelgiant į LPĮ pakeitimus, padaryti pakeitimai LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (toliau – GPMĮ). Pakeitimais nurodoma, kad nuo 2017 m. sausio 1 d. prie neapmokestinamųjų pajamų bus priskirta ne tik fizinio asmens gauta labdara, tačiau ir gauta parama. Būtina pabrėžti, kad paramą nuo 2017 m. sausio 1 d. kaip fiziniai asmenys galės gauti tik meno kūrėjo statusą turintys asmenys, o visi kiti fiziniai asmenys galės gauti tik labdarą.

 

Šaltinis: http://www.vmi.lt/cms/documents/10162/8782061/RM-288+2015-01-07.pdf/5ce1dd5e-d071-4662-9b8b-a2c3deda2047

 

 

 

 

Aktualu gyventojams, gaunantiems dividendus iš Estijos įmonių

Paaiškinimas dėl nuolatinių Lietuvos gyventojų iš Estijos įmonių gaunamų dividendų apmokestinimo GPM ir deklaravimo tvarkos

 

Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR Finansų ministerijos pateikė oficialų paaiškinimą azpie nuolatinių Lietuvos gyventojų prievoles deklaruojant ir apmokestinant dividendus, gautus iš Estijos įmonių.

Pagal galiojančią Lietuvos ir Estijos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį dividendai, kuriuos moka įmonė Estijos rezidentė nuolatiniam Lietuvos gyventojui gali būti apmokestinami Estijoje, tačiau pagal Estijos vidaus mokesčių įstatymus tokie dividendai yra neapmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu ar jam tapačiu mokesčiu Estijoje. Atsižvelgiant į tai, gauti dividendai yra apmokestinami Lietuvoje pagal LR Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatas.

Pažymėtina, kad dividendai, kurie yra mokami Estijos rezidenčių įmonių nuolatiniams Lietuvos gyventojams Estijoje yra apmokestinami pelno mokesčiu, o ne gyventojų pajamų mokesčiu. Taigi nuolatiniams Lietuvos gyventojams, gaunantiems tokius dividendus, tenka prievolė patiems apskaičiuoti, sumokėti ir deklaruoti GPM mokestį nuo šių dividendų (B klasės pajamos). Nuolatiniai Lietuvos gyventojai gautus dividendus ir nuo jų apskaičiuotą 15 proc. GPM turi deklaruoti, pateikdami Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą ir jos priedus.

 

 

Šaltinis

 

 

 

Aktualu gyventojams dėl individualios veiklos įsigijus verslo liudijimą

Nauja redakcija išdėstyta verslo liudijimą įsigijusio asmens atmintinė.

 

Nauja redakcija išdėstytos Verslo liudijimą įsigijusio asmens atmintinės (ilgoji ir trumpoji). Pakeitimai susiję su tuo, kad nuo 2016 m. sausio 1 d. verslo liudijimus įsigiję asmenys privalomojo sveikatos draudimo įmokas už 2016 metų ir vėlesnius mokestinius laikotarpius turi sumokėti į Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos atsiskaitomąją sąskaitą. Taip pat pakoreguotos nuostatos dėl prievolės verslo liudijimą įsigijusiems asmenims įsiregistruoti PVM mokėtojais dėl gyventojo kontroliuojamų asmenų.

 

Šaltinis