Gyventojų pajamų mokestis: liepos mėnesio mokesčių naujienos

Raimonda Strakšytė UAB “Fidexperta”

vyr. mokesčių konsultantė

Mantas Grigaitis

vyr. mokesčių konsultantės asistentas

 

Aktualu fiziniams asmenims, turintiems finansinių priemonių

Pakeisti Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 28 ir 34 dalių apibendrinti paaiškinimai (komentarai)

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nauja redakcija išdėstė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – ir GPMĮ) 2 str. 28 ir 34 d. apibendrintus paaiškinimus (komentarus).

GPMĮ 2 str. 28 d., kurioje apibrėžiama turto sąvoka, pakeitimais nurodoma, kad finansinėmis priemonėmis GPMĮ prasme laikomos tokios priemonės, kurios yra nurodytos Lietuvos Respublikos finansinių priemonių įstatyme. Primename, kad finansinių priemonių ir ne nuosavybės vertybinių popierių sąvokos detaliau išaiškintos GPMĮ 2 str. 36 ir 37 d. komentaruose.

GPMĮ 2 str. 34 d. apibendrintame paaiškinime (komentare), kuriame nustatyta su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų sąvoka, padaryti tik korektūriniai pataisymai, susiję su euro įvedimu Lietuvoje nuo 2015 m. sausio 1 d.

 

Šaltinis

 

Aktualu jūrininkams, gaunantiems pajamų laivo reiso ir ne reiso metu

Pakeistas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 14 straipsnio apibendrintas paaiškinimas (komentaras)

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nauja redakcija išdėstė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – ir GPMĮ) 14 str. apibendrintą paaiškinimą (komentarą), kuriame nustatoma jūrininkų pajamų, gautų už darbą laivo reiso metu, nustatymo tvarka.

Padarytais pakeitimais primenama, kad remiantis GPMĮ 17 str. 1 d. 45 p. už darbą laivo reiso metu gautos pajamos priskiriamos prie neapmokestinamųjų pajamų, tačiau tik tuo atveju, jei gaunamos už darbą laive, įregistruotame Europos ekonominės erdvės valstybės jūrų laivų registre. Jei pajamos gaunamos už darbą laive, neįregistruotame jokios Europos ekonominės erdvės valstybės jūros laivų registre, tuomet tokios pajamos yra apmokestinamos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos. Taip pat pakeitimais primenama, kad pajamos ne reiso metu yra apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu.

 

Šaltinis

 

Aktualu gyventojams, gaunantiems LR teisės aktuose numatytas kompensacijas (dienpinigius už komandiruotes, kompensacijas dėl autorių teisių pažeidimų)

Pakeistas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 5 punkto apibendrintas paaiškinimas (komentaras).

Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nauja redakcija išdėstė Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – ir GPMĮ) 17 str. 1 d. 5 p. apibendrintą paaiškinimą (komentarą), kuriame detalizuojama kompensacijų, nustatytų Lietuvos Respublikos teisės aktuose neapmokestinimo gyventojų pajamų mokesčiu (toliau – ir GPM) tvarka.

Pakeitimais, nurodoma, kad kompensacijos gali būti neapmokestinamos tik tuo atveju, jei jos yra išmokamos remiantis Lietuvos Respublikos teisės aktais, tačiau jei tokios kompensacijos išmokamos remiantis kitų valstybių teisės aktais, tuomet tokios gyventojo gautos pajamos gali būti apmokestinamos GPM.

Pakeitimais taip pat detalizuojama, kokiais atvejais darbuotojų gaunami dienpinigiai už komandiruotėje praleistas dienas gali būti apmokestinami GPM. Tuo atveju, jei darbuotojas yra komandiruojamas Lietuvos Respublikoje, tuomet prie GPM neapmokestinamų pajamų priskiriami teisės aktuose nustatyto dydžio dienpinigiai, kurių bendra suma per mėnesį neviršija 50 proc. jam nustatyto darbo užmokesčio arba darbo užmokesčio, apskaičiuoto pagal valandinį tarifinį atlygį. Reikia pažymėti, kad tuo atveju, jei darbuotojui yra išmokami dienpinigiai, viršijantys teisės aktuose nustatytą normą, tuomet dienpinigių dalis, viršijanti nustatytą normą, yra apmokestinama 15 proc. GPM tarifu, net ir tuo atveju jei bendra išmokėtų dienpinigių suma neviršija 50 proc. apskaičiuoto darbuotojo darbo užmokesčio.

Tai atvejais, kai darbuotojas komandiruojamas į užsienį, jam išmokamų dienpinigių apmokestinimas priklauso nuo darbuotojo darbo užmokesčio dydžio. Jei darbuotojo apskaičiuotas darbo užmokestis ar valandinis tarifinis atlygis yra didesnis nei dydis, apskaičiuojamas minimalų mėnesinį atlygį arba minimalųjį valandinį atlygį padauginus iš 1,3 koeficiento, tuomet GPM yra neapmokestinami dienpinigiai, neviršijantys tai šaliai nustatytos dienpinigių normos.

Tuo atveju, jei darbuotojo, komandiruoto į užsienio valstybę, apskaičiuotas darbo užmokestis ar valandinis tarifinis atlygis, neviršija anksčiau minėto dydžio, tuomet GPM neapmokestinami dienpinigiai, kurie neviršija tai valstybei nustatytos dienpinigių normos ir jei išmokėtų dienpinigių suma nėra didesnė nei 50 proc. darbuotojo apskaičiuoto darbo užmokesčio ar darbo užmokesčio apskaičiuoto pagal valandinį tarifinį atlygį.

 

Šaltinis