Elektroninių paslaugų naujovės (2)

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-02- 03 Nr. 5
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Pabaiga. Pradžia Nr. 4 (820)

Kaip įmonė privalo sumokėti PVM?

Įsigaliojus naujoms elektroninėms paslaugoms taikomoms taisyklėms, taip pat pradėjo veikti ir minimali vieno langelio sistema. Ši sistema leidžia įmonėms, užuot deklaravusioms ir mokėjusioms PVM kiekvienoje valstybėje narėje, kurioje įsikūrę jų klientai, rengti vieną deklaraciją ir mokestį sumokėti savo valstybėje narėje.

Pagal PVM įstatymo 115‑1 str. 3 dalį, Europos Sąjungos teritorijoje, tačiau ne vartojimo valstybėje narėje, įsikūręs apmokestinamasis asmuo, teikiantis telekomunikacijų, radijo ir televizijos transliavimo ir (ar) elektroniniu būdu teikiamas paslaugas skirtingų valstybių narių, kuriose jis neturi buveinės ar padalinio, asmenims, turi teisę pasirinkti taikyti sąjungoje įsikūrusių asmenų schemą per savo valstybę narę. Taigi, nagrinėjamos situacijos atveju, įmonė gali pasirinkti taikyti sąjungoje įsikūrusių asmenų schemą būtent Lietuvoje. Kitose valstybėse narėse, kur įsikūrę įmonės klientai, įmonei prievolės registruotis PVM mokėtoja nėra.

PVM deklaraciją nagrinėjamu atveju įmonė turėtų teikti už kalendorinį ketvirtį iki kito ketvirčio pirmo mėnesio 20 dienos. Deklaracijai pateikti naudojamas bendras elektroninis pranešimas, nustatytas 2012 m. rugsėjo 13 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente Nr. 815/2012. PVM deklaracija teikiama neatsižvelgiant į tai, ar apmokestinamasis asmuo tą kalendorinį ketvirtį teikė aptariamas paslaugas.

Kur įsikūręs paslaugos pirkėjas?

Siekiant užtikrinti teisingą aptariamų paslaugų apmokestinimą, reikia nustatyti paslaugas įsigyjančio asmens statusą (apmokestinamasis ar neapmokestinamasis asmuo) ir vietą (kurioje ES valstybėje ar už ES ribų), kuriai paslaugas įsigyjantis asmuo priklauso. Pirmoji aplinkybė pirmiausia svarbi dėl to, ar bus galima pasinaudoti aptarta minimalia vieno langelio sistema. Vieta, kuriai priklauso paslaugas įsigyjantis asmuo, svarbi dėl paslaugoms taikytino PVM tarifo. Paslaugos pardavėjas, išrašydamas sąskaitą faktūrą, joje turės išskirti tokį PVM tarifą, koks numatytas paslaugos pirkėjo valstybėje narėje. Todėl itin svarbu teisingai nustatyti, kurioje valstybėje narėje įsikūręs paslaugos pirkėjas.

PVM apmokestinimo sistemoje galutinis vartotojas (neapmokestinamasis asmuo) gali būti fizinis asmuo (t. y. privatus asmuo) arba juridinis asmuo (pvz., viešoji įstaiga). Jeigu telekomunikacijų, transliavimo arba elektroninės paslaugos yra teikiamos privačiam asmeniui, PVM, dažniausiai, bus mokamas toje vietoje, kurioje privatus asmuo turi nuolatinį adresą arba paprastai gyvena. Atsižvelgiant į Tarybos reglamento Nr. 282/2011 nuostatas, buvo pakoreguota ir PVM įstatymo 2 str. 19 dalis, nustatant, kad: „Nuolatinė gyvenamoji vieta – valstybė, kurioje yra nurodytas fizinio asmens gyvenamosios vietos adresas, įtrauktas į gyventojų ar panašų registrą arba pateiktas mokesčių institucijai, arba valstybė, kurioje fizinis asmuo paprastai gyvena dėl savo asmeninių ir profesinių ryšių (o kai profesinių ryšių nėra ar kai jie fizinį asmenį sieja su kita valstybe, – valstybė, kurioje jis paprastai gyvena dėl savo asmeninių ryšių).“

Jeigu telekomunikacijų, transliavimo arba elektronines paslaugas įsigyjantis asmuo yra neapmokestinamasis juridinis asmuo, lemiamas veiksnys bus vieta, kurioje tas asmuo įsisteigęs. Vieta, kurioje neapmokestinamasis juridinis asmuo įsisteigęs arba turi padalinį – tai vieta, kurioje vykdomos jo centrinio administravimo funkcijos, arba bet kokio kito padalinio, kuris apibūdinamas kaip nuolatinis ir turintis tinkamą žmogiškųjų ir techninių išteklių struktūrą, kad galėtų gauti jam teikiamas paslaugas ir jomis naudotis savo reikmėms, vieta (Įgyvendinimo reglamento Nr. 1042/2013 13a str.).

Nagrinėjamoje situacijoje pagrindiniai paslaugų pirkėjai yra fiziniai asmenys, įsikūrę skirtingose ES valstybėse narėse. Išrašydama tokiems asmenims PVM sąskaitas faktūras, įmonė turėtų nustatyti, kurioje valstybėje yra asmens nuolatinė gyvenamoji vieta. Pagal tai reikėtų išrašinėti ir PVM sąskaitas faktūras – kurioje valstybėje narėje yra pirkėjo nuolatinė gyvenamoji vieta, tos šalies PVM tarifas turėtų būti taikomas išrašant PVM sąskaitą faktūrą.

Įmonė, pardavinėjanti elektronines knygas įvairiose ES valstybėse narėse gyvenantiems fiziniams asmenims, turėtų šias paslaugas traktuoti kaip elektroninėmis priemonėmis teikiamas paslaugas. Šioms paslaugoms apmokestinti įmonė turi teisę pasirinkti taikyti Europos Sąjungoje įsikūrusių asmenų schemą per savo valstybę narę, t. y. deklaruoti ir mokėti PVM valstybėje, kurioje įmonė įsikūrusi.