Eksperto zona: ,,Mokesčiai verčia skaičiuoti”

Ką Lietuvos verslui ir ekonomikai, pagaliau – kiekvienam piliečiui, reiškia galiojantys ir artimiausiu laiku įsigaliosiantys nauji Žemės ir NT mokesčiai, ar reikalingas mūsų valstybei visuotinis NT mokestis, „Statybai ir architektūrai“ sutiko pakomentuoti mokesčių konsultacinės įmonės „Fidexperta“ vadovė, mokesčių konsultantė
Rūta BILKŠTYTĖ.

Daugelis nė nesupranta, kad NT mokestis jau dabar – visuotinis. Vadinamąjį prabangų turtą apmokestinančiame įstatyme nėra parašyta, kad mokestis turi būti skaičiuojamas nuo 1 mln. litų vertę viršijančio turto vieneto. Parašyta, kad mokesčiai mokami nuo turimo turto, kurio verčių suma – per milijoną litų. Taigi turint 15 butų senose „chruščiovkėse“, kurių nė penkis krūvon sudėjus neišeina vadinti prabangiu turtu, jų bendra vertė yra tokia, kad kiekvienas tų butų irgi tampa NT mokesčio objektas. Tad savininkams tenka susimąstyti, ar nereikėtų kokių penkių iš tų 15 parduoti. Ir tai yra gerai – visada gerai dar kartą įvertinti, ar verta laikyti tam tikrą NT. Jau vien kalbos apie būsimą apmokestinimą sujudino NT rinką.

Dar galima paminėti ir tai, kad būstui eksploatuoti per metus įprastai išleidžiama 1–2 proc. jo vertės. Tad jei žmogus turi 5 mln. litų vertės namą, o jam eksploatuoti gali skirti bent 50 tūkst. litų (čia jei neskaičiuosime išlaidų aptarnaujančiajam personalui), gal ir NT mokestis jam nekels didelių rūpesčių.

Tikrai netikiu, kad dėl išaugusių mokesčių gali padaugėti fiktyvių skyrybų. Nė viena normali moteris dėl turto nesiskirs. Ar verta perrašyti NT vaikams? Turint omenyje, kad perrašymas turi prasmę tik tada, kai vaikas yra savarankiškas – gyvena atskirai ir turi savo pajamų, tai irgi reiškia tam tikras rizikas. Kalbėjau su notarais, kurie yra susidūrę su fiktyviais dovanojimais, jie pasakojo, kokių kyla rūpesčių, kai tie apdovanoti vaikai susituokia, o po pusės metų jau skiriasi ir turi dalytis turtą.

Plačiau apie tai skaitykite žurnale ,,Statyba ir architektūra”.