Darbuotojų skiepijimas – pajamos natūra?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2013-10-14 Nr. 39
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

UAB A teikia konsultavimo paslaugas nekilnojamojo turto srityje. Pagal veiklos specifiką, UAB A darbuotojai konsultacijas klientams teikia telefonu, bendrauja tiesiogiai, esant poreikiui su klientais vyksta apžiūrėti nekilnojamųjų turto objektų (pastatų, butų, žemės sklypų, miškų ir kt.). UAB A darbo kolektyvas yra nedidelis, todėl, vykdydama teisės aktuose įtvirtintą pareigą užtikrinti savo darbuotojams sveiką, saugią darbo aplinką ir sklandų veiklos vykdymą bei pajamų uždirbimą, kilus gripo epidemijos pavojui, UAB A priėmė sprendimą nemokamai skiepyti savo darbuotojus nuo gripo.

Klausimas

Ar UAB A darbuotojams atsiranda pajamos natūra dėl nemokamo skiepijimo nuo gripo? Ar UAB A patirtas išlaidas dėl nemokamo darbuotojų skiepijimo gali priskirti leidžiamiems atskaitymams?


Dėl pajamų natūra

Vadovaujantis LR gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) įstatymo 2 str. 15 dalimi, pajamos natūra – neatlygintinai, mainais arba lengvatine kaina (konkrečiam gyventojui dėl tam tikrų interesų ar sandorių įtakos nustatyta mažesne negu tikroji rinkos kaina) gautas nuosavybėn arba naudoti (neįgyjant nuosavybės teisės) turtas arba gautos paslaugos, taip pat kita gauta nauda (jei naudos davėjas turėjo tikslą naudą duoti konkrečiam asmeniui), kai gauto turto, paslaugų ar kitos naudos ekvivalentas pinigine išraiška, pagal GPM įstatymo nuostatas, būtų priskiriamas pajamoms. Taigi, atkreiptinas dėmesys, kad pajamos natūra – tai ne atskira gyventojo pajamų rūšis, o tam tikra gyventojo pajamų gavimo forma. Siekiant pripažinti pajamas natūra, būtina nustatyti siekį suteikti ar gauti ekonominę naudą.

GPM įstatymo 9 straipsnyje nustatyta, kas nelaikytina gyventojo pajamomis natūra. GPM įstatymo 9 straipsnio paaiškinime nurodoma, kad tuo atveju, kai įstaiga arba įmonė moka už darbuotojų, kurie nuolat bendrauja su klientais, skiepijimą nuo gripo, laikoma, kad, šiuo atveju, skiepijimas yra susijęs su darbo funkcijų ypatumais, todėl įmonės patirtos išlaidos nėra darbuotojo pajamos ir nelaikomos gyventojo pajamomis, gautomis natūra. Pagal mokesčių administratoriaus formuojamą praktiką, skiepai nepripažįstami pajamomis natūra tik tų darbuotojų atžvilgiu, kurie turi padidintą riziką užsikrėsti gripu, pvz., tiesiogiai bendrauja su klientais. Tuo atveju, jei į darbuotojo darbo funkcijas neįeina pareiga tiesiogiai bendrauti su klientais, t. y. jo rizika susirgti gripu nėra padidėjusi, tokiam darbuotojui darbdavio lėšomis apmokėti skiepai nuo gripo pripažįstami pajamomis natūra ir gauta nauda apmokestinama kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Taigi, atsižvelgiant į pateiktą situaciją, tiems UAB A darbuotojams, kurie tiesiogiai bendrauja su klientais ir turi padidintą riziką užsikrėsti gripu, apmokėti skiepai nuo gripo nebus pajamos natūra. UAB A darbuotojams, kurie tiesiogiai su klientais nebendrauja ir kurių rizika susirgti gripu dėl darbo specifikos nėra padidėjusi, darbdavio apmokėti skiepai bus pripažįstami pajamomis natūra, kurios apmokestinamos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Dėl leidžiamų atskaitymų

Vadovaujantis LR pelno mokesčio (toliau – PM) įstatymo 17 straipsnio nuostatomis, leidžiamais atskaitymais laikomos visos faktiškai patirtos įprastinės tokiai veiklai įmonės sąnaudos, būtinos pajamoms uždirbti ar ekonominei naudai gauti. Nuo 2009 m. gruodžio 28 d. įsigaliojus LR pelno mokesčio įstatymo pakeitimo įstatymui (Žin., 2009, Nr. 153-6880), apskaičiuojant 2010 metų ir vėlesnių mokestinių metų apmokestinamąjį pelną, įmonėms suteikta galimybė leidžiamiems atskaitymams priskirti ir išlaidas darbuotojų naudai, jeigu ši darbuotojų gauta nauda, pagal GPM įstatymo nuostatas, yra GPM objektas, neatsižvelgiant į tai, ar ši gauta nauda priskiriama apmokestinamosioms darbuotojo pajamoms, ar neapmokestinamosioms.

Pagal pateiktą situaciją ir kaip aptarta anksčiau, dalis UAB A patirtų išlaidų darbuotojų skiepams pripažįstama darbuotojų pajamomis natūra, t. y. yra GPM objektas, o dalis nepripažįstama – nėra GPM objektas. Leidžiamiems atskaitymams priskiriamos išlaidos darbuotojų naudai, jeigu ši darbuotojų gauta nauda, pagal GPM įstatymo nuostatas, yra GPM objektas. Taigi, UAB A skiepijimo išlaidas, patirtas tų darbuotojų atžvilgiu, kuriems, pagal GPM įstatymo nuostatas, atsiranda pajamos natūra, galės priskirti leidžiamiems atskaitymams kaip išlaidas darbuotojų naudai.

[content_protector password=”fidexperta”]PM įstatymo 17 straipsnio paaiškinime nurodoma, kad leidžiamiems atskaitymams priskiriamos sąnaudos, patirtos įgyvendinant darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančiuose teisės aktuose numatytas privalomas kolektyvines ir (ar) asmenines darbuotojų saugos ir sveikatos priemones. LR saugos ir sveikatos įstatyme nustatyta, kad darbdavio pareiga yra užtikrinti darbuotojų saugą ir sveikatą visais su darbu susijusiais aspektais. Kai, vykdydama šią pareigą (pvz., kai darbuotojams, vykdantiems tiesiogines darbo funkcijas, yra tikimybė užsikrėsti infekcinėmis ligomis, todėl jie skiepijami įmonės lėšomis), įmonė patiria išlaidų, tos išlaidos gali būti pripažintos leidžiamais atskaitymais. Darbuotojų, kurie skiepijami darbdavio lėšomis, profesijų sąrašas patvirtintas LR sveikatos ministro 2004 m. spalio 14 d. įsakymu Nr. V-716, todėl skiepijimo sąnaudos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams, jei skiepijami darbuotojai, kurių profesijos ir pareigybės yra įtrauktos į Sąrašą ir į darbdavio ar jo įgalioto asmens sudarytą sąrašą.

Vadovaujantis sąrašu, nurodoma, kad, be išvardintų veiklų (gynybos, teisingumo, sveikatos apsaugos, socialinio darbo veikla), skiepų nuo gripo atveju gali būti skiepijami ir kita veikla užsiimantys darbuotojai, kurie darbo metu gali būti veikiami biologinio rizikos veiksnio ir kuriems yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti užkrečiamąja liga. Kaip aplinkybės, kurioms esant galima rizika užsikrėsti, nurodomas sąlytis su rizikos grupėmis ir daugeliu asmenų gripo epidemijos laikotarpiu. Darbdaviui kyla pareiga skiepyti nuo gripo tuos darbuotojus, kuriems dėl darbo pobūdžio (pvz., dėl tiesioginio bendravimo su klientais) yra padidėjusi rizika užsikrėsti gripu. Taigi, atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, UAB A patirtas išlaidas dėl nemokamo darbuotojų skiepijimo galėtų priskirti leidžiamiems atskaitymams.

Apibendrinant, darbdaviams, teikiantiems naudą savo darbuotojams ne pinigine išraiška, visada svarbu įvertinti, ar darbuotojams dėl tokios naudos neatsiranda pajamų natūra, koks naudos dydis, ar visais atvejais įmonė teikiamą naudą galės priskirti savo leidžiamiems atskaitymams. [/content_protector]