Ar loterijos bilieto pardavimas sukelia mokestinių prievolių?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos,
2014-04-01 Nr. 13
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė
Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Nuolatinis Lietuvos gyventojas, įsigijęs loterijos bilietą, televizinio žaidimo metu laimėjo kelionę į Egiptą. Kelionės vertė – 3 000 Lt. Kadangi gyventojas yra senyvo amžiaus, jis planuoja šį loterijos bilietą, kuriuo laimėta kelionė, parduoti savo kaimynui už 2 000 Lt.

Klausimas

Ar gyventojams atsiranda mokestinių prievolių, susijusių su bilieto pirkimo ir pardavimo sandoriu? Jei taip, tai kokių?

Gyventojui, vykdančiam pirkimo ir pardavimo sandorius ir siekiančiam tinkamai vykdyti savo mokestines prievoles, reikia atsižvelgti į parduodamo turto rūšį ir įvertinti gaunamų pajamų pobūdį.

Dėl mokestinių prievolių pardavėjui

Remiantis LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPM įstatymas) 3 straipsniu, gyventojų pajamų mokestį (GPM) moka pajamų gavęs ir (arba) pajamų uždirbęs gyventojas. Vadovaujantis GPM įstatymo nuostatomis, turto pardavimo apmokestinamosios pajamos apskaičiuojamos kaip skirtumas tarp gautų pardavimo pajamų ir to turto įsigijimo kainos, įskaitant sumokėtus su šio turto įsigijimu susijusius teisės aktuose nustatytus privalomus mokėjimus. Atsižvelgiant į GPM įstatymo 17 straipsnyje įtvirtintą lengvatą, iš turto įsigijimo kainos ir kitų GPM įstatymo 19 straipsnyje nurodytų su šio turto pardavimu susijusių išlaidų, skirtumas, neviršijantis 8 000 Lt, yra neapmokestinamas. Atkreiptinas dėmesys, kad leidžiama atimti tik tas sumas, kurios pagrindžiamos dokumentais, turinčiais visus LR buhalterinės apskaitos įstatyme ir kituose teisės aktuose numatytus privalomus apskaitos dokumentų rekvizitus.

Teisės aktuose nustatytų privalomų mokėjimų sumokėjimas turi būti pagrįstas šių sumų sumokėjimą patvirtinančiais dokumentais. Jeigu Lietuvos Respublikos gyventojas neturi įsigijimo kainą patvirtinančių dokumentų, pajamų mokestis turi būti skaičiuojamas nuo visų gautų turto pardavimo pajamų. Nuolatinio Lietuvos Respublikos gyventojo pajamos už turto pardavimą ar kitokį perleidimą nuosavybėn apmokestinamos taikant 15 proc. GPM tarifą.

Taigi, nagrinėjant pateiktą situaciją, gyventojas bilietą parduoda už 2 000 litų, todėl, atsižvelgiant į GPM įstatymo nuostatas, šioms pajamoms taikoma GPM lengvata – gyventojui neatsiranda prievolė mokėti GPM nuo bilieto, kuriuo laimėta kelionė, pardavimo pajamų.

Dėl mokestinių prievolių pirkėjui

Ši situacija nėra vienareikšmė ir aiškiai reglamentuota. Pagal mokesčių administratorių, šiuo atveju gali būti įžvelgiama nauda pirkėjui.

Vadovaujantis GPM įstatymo 2 str. 15 dalimi, pajamos natūra apibrėžiamos kaip neatlygintinai, mainais arba lengvatine kaina (konkrečiam gyventojui dėl tam tikrų interesų ar sandorių įtakos nustatyta mažesne negu tikroji rinkos kaina) gautas nuosavybėn arba naudoti (neįgyjant nuosavybės teisės) turtas arba gautos paslaugos, taip pat kita gauta nauda, jei naudos davėjas turėjo tikslą naudą duoti konkrečiam asmeniui, kai gauto turto, paslaugos ar kitos naudos ekvivalentas pinigine išraiška, pagal GPM įstatymo nuostatas, būtų priskiriamas pajamoms. GPM įstatymo 9 straipsnio nuostatos gali būti taikomos, kai gyventojo gautas turtas, paslaugos ar kita nauda ne pinigais pagal GPM įstatymo nuostatas yra laikoma pajamomis, kaip tai apibrėžta GPM įstatymo 2 str. 14 dalyje, ir yra tenkinamos visos pajamas natūra apibrėžiančioje sąvokoje įvardytos sąlygos, t. y.:

– turto ar paslaugų davėjo ir naudos gavėjo tarpusavio santykiai yra pagrįsti siekimu duoti (gauti) ekonominę naudą ir

– siekis duoti (gauti) naudą yra kilęs dėl tam tikrų interesų ar sandorių įtakos, ir

– naudos davėjas siekia duoti naudą konkrečiam gyventojui.


Kadangi gyventojas (pirkėjas) sumokėjo dalį kelionės vertės, todėl, vadovaujantis GPM įstatymo 9 str. 5 dalimi, jo sumokėta suma būtų mažinama pajamų natūra vertė ir gyventojo gauta nauda būtų pajamų natūra davėjo už kelionę tikrosios rinkos vertės ir gyventojo sumokėtos sumos skirtumas. Šiuo atveju, tikroji rinkos vertė, kaip nurodyta, yra 3 000 Lt, o kaimynas kelionę perka už 2 000 Lt, taigi kaimynui susidarytų 1 000 Lt nauda. Natūra gautos pajamos apmokestinamos pagal tokias pat taisykles, kaip ir gautos pinigais, taikant GPM įstatymo 6 straipsnyje nustatytus mokesčio tarifus. Pagal konkrečią situaciją būtų taikomas 15 proc. GPM tarifas.

Tačiau pažymėtina, kad pajamų, gautų natūra, nuostatos taikomos tik esant siekiui duoti ar gauti naudą, todėl kiekviena situacija turi būti vertinama individualiai, atsižvelgiant į faktines aplinkybes, tarp šalių susiklosčiusius santykius, jų susitarimų turinį ir kita.