Ar Lietuvos biudžetinė įstaiga gali naudotis PVM atskaita?

logo

 

 

Apskaitos , audito ir mokesčių aktualijos

2014-03-12  Nr. 10

Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Situacija

2014 m. vasario 23 d. Lietuvos biudžetinė įstaiga įsigijo iš Lenkijos įmonės A metalo apdirbimo stakles už 65 000 litų. Lietuvos biudžetinė įstaiga nevykdo jokios ekonominės veiklos.

Klausimas

Koks pridėtinės vertės mokesčio tarifas turėtų būti taikomas metalo apdirbimo staklėms, kurias įsigijo biudžetinė įstaiga? Tuo atveju, jeigu susidaro mokėtinas PVM, ar biudžetinė įstaiga gali jį atskaityti?

Biudžetinė įstaiga – ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, įgyvendinantis valstybės ar savivaldybės funkcijas ir išlaikomas iš valstybės ar savivaldybės biudžetų asignavimų, taip pat iš Valstybinio socialinio draudimo fondo, Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų ir kitų valstybės pinigų fondų lėšų.

Dėl PVM tarifo

Vadovaujantis LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau – PVM įstatymas) 2 str. 29 dalimi, PVM moka asmuo, kuriam pagal PVM įstatymą nustatyta prievolė apskaičiuoti ir mokėti PVM ir kuris mokesčio administratoriaus įregistruotas PVM mokėtoju, įskaitant kitaip PVM tikslais registruotus asmenis. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal PVM įstatymo 71-1 straipsnį apmokestinamajam asmeniui (kuris nėra ir neprivalo būti įregistruotas PVM mokėtoju pagal PVM įstatymo 71 ar 72 straipsnį), taip pat juridiniam neapmokestinamajam asmeniui nustatyta prievolė registruotis PVM mokėtoju ne tik dėl prekių tiekimo, bet ir dėl prekių įsigijimo iš kitos valstybės narės bei paslaugų įsigijimo iš užsienio apmokestinamųjų asmenų.

Jeigu asmenys, ne PVM mokėtojai, per kalendorinius metus iš kitos ES valstybės narės įsigijo prekių, kurių vertė viršijo 35 000 Lt, tai PVM turi būti apskaičiuotas už visas įsigytas prekes, dėl kurių ši riba buvo viršyta. Remiantis PVM įstatymo 18 straipsnio nuostatomis, įsigyjamos iš kitos valstybės narės prekės PVM apmokestinamos taikant toms prekėms PVM įstatymo nustatytą PVM tarifą, galiojantį prievolės apskaičiuoti PVM atsiradimo momentu.

Vadovaujantis PVM įstatymo 19 str. 1 dalimi, prekių tiekimo ir įsigijimo iš kitos valstybės narės ir paslaugų teikimo atvejais, nenurodytais šio straipsnio 3, 4, 5 ir 6 dalyse ir PVM įstatymo IV ir V skyriuose, taikomas standartinis PVM tarifas. Remiantis PVM įstatymo 2 str. 32 dalimi, standartinis PVM tarifas yra 21 proc.

Taigi, atsižvelgiant į nagrinėjamą situaciją, Lietuvos biudžetinei įmonei Lietuvoje už įsigytas metalo apdirbimo stakles turi būti taikomas standartinis, t. y. 21 proc., PVM tarifas.

 

Dėl PVM atskaitos

Remiantis LR biudžetinių įstaigų įstatymo (toliau – BĮ įstatymas) 3 str. 1 dalimi, biudžetinė įstaiga gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja biudžetinės įstaigos nuostatams ir jos veiklos tikslams. Pagal BĮ įstatymo 6 str. 1 dalį, biudžetinės įstaigos nuostatai yra dokumentas, kuriuo biudžetinė įstaiga vadovaujasi savo veikloje.

[content_protector password=”fidexperta”]Pagal PVM įstatymo 2 straipsnyje pateiktus sąvokų apibrėžimus, PVM atskaita – pirkimo ir (arba) importo PVM dalies atskaitymas, kai, pagal PVM įstatymo nuostatas, apskaičiuota atskaitoma pirkimo ir (arba) importo PVM dalimi sumažinama mokėtina į biudžetą ar padidinama grąžintina iš biudžeto PVM suma. PVM atskaita gali pasinaudoti asmuo, įsiregistravęs PVM mokėtoju ir vykdantis PVM įstatymo 58 str. 1 dalyje nurodytą veiklą. Vadovaujantis PVM įstatymo 57 str. 1 dalimi, teisę į PVM atskaitą turi PVM mokėtojai, išskyrus tuos, kuriems taikomos PVM įstatymo XII skyriaus penktojo skirsnio nuostatos. Teisę į PVM atskaitą taip pat turi PVM mokėtojais neįregistruoti Lietuvos Respublikos apmokestinamieji asmenys, privalėję pateikti prašymą įregistruoti juos PVM mokėtojais pagal PVM įstatymo 71 arba 71-1 straipsnį, ar PVM mokėtojais neįregistruoti užsienio apmokestinamieji asmenys, kurie šalies teritorijoje tiekė PVM apmokestinamas prekes, išskyrus nurodytas PVM įstatymo 117 str. 2 dalyje. PVM mokėtojai, kurie PVM mokėtojais įregistruoti vien dėl prekių įsigijimo iš kitų valstybių narių ir nevykdo jokios ekonominės veiklos, teisės į PVM atskaitą neturi. Šie ir kiti asmenys turi teisę į PVM atskaitą tik tuo atveju, kai jie PVM įstatymo nustatyta tvarka tiekia į kitą valstybę narę naujas transporto priemones.

Nagrinėjant pateiktą situaciją, pagal tai, kad Lietuvos biudžetinė įstaiga nevykdo ekonominės veiklos, Lietuvos biudžetinė įstaiga neturi teisės į PVM atskaitą.

Norint nustatyti, koks PVM tarifas turi būti taikomas įsivežant prekes iš Europos Sąjungos valstybės narės ir ar yra galima PVM atskaita, reikia vertinti įvairių aplinkybių visumą: koks subjektas įsiveža prekes iš Europos Sąjungos teritorijos, ar šis subjektas vykdo ekonominę veiklą, kokia įsigyjamų prekių vertė ir kita.

[/content_protector]