Ar galima patalpų valymo veikla, įsigijus verslo liudijimą?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2014-02-25 Nr. 8
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Lietuvos gyventoja per internetinę parduotuvę nusprendė įsigyti drabužių iš ne Europos Sąjungos valstybės – Kinijos. Prie įsigytų siuntinių buvo nurodyta, kad galimas pristatymas pasauliniu mastu, pristatymo kaina – 5 proc. pirkinių krepšelio vertės. Įsigyti drabužiai skirti tik Lietuvos gyventojos asmeniniam naudojimui, neketinama jų perparduoti Lietuvoje.

Taip pat Lietuvos gyventojos sutuoktinis, išvykęs į komandiruotę JAV keturiems mėnesiams, gimtadienio proga norėtų žmonai atsiųsti į Lietuvą nedidelį siuntinį kaip dovaną – rankinę.

Klausimas

Ar Lietuvos gyventojos gaunami siuntiniai iš Kinijos ir JAV bus apmokestinami Lietuvoje? Jei taip, kokiais mokesčiais?

Gyventojas gali gauti pajamų, vykdydamas veiklą įvairia forma, pavyzdžiui, pagal paslaugų sutartį, įregistravęs individualią veiklą, kaip mažosios bendrijos narys ir panašiai, tačiau būtina atsižvelgti į mokesčių teisės aktuose nustatytus apribojimus verstis tam tikra veikla.

LR gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (toliau – GPM įstatymas), individuali veikla apibrėžiama kaip savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Gyventojo individuali veikla gali būti vykdoma ją įregistravus pagal pažymą arba įsigijus verslo liudijimą, iš anksto sumokant fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Mokėtinas pajamų mokestis apskaičiuojamas proporcingai išduodamo verslo liudijimo galiojimo laikui.

Pažymėtina, kad veikla pagal verslo liudijimą yra ribota – gyventojas gali įsigyti tik tokį verslo liudijimą, kuris nurodytas Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąraše, patvirtintame LR Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimu Nr. 1797 „Dėl Verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių ir veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių sąrašo“.

Atkreiptinas dėmesys, kad, atsižvelgiant į veiklos pobūdį, veiklai pagal verslo liudijimą taikomi tam tikri apribojimai. Vadovaujantis minėto nutarimo nuostatomis, išduotas verslo liudijimas verstis kurios nors rūšies veikla suteikia teisę parduoti prekes ir teikti paslaugas gyventojams, taip pat parduoti tik savo gamybos prekes ir teikti paslaugas (išskyrus gyvenamosios paskirties patalpų nuomą) juridiniams asmenims, jeigu iš juridiniams asmenims parduotų savo gamybos prekių ir suteiktų paslaugų gautos iš verslo liudijime nurodytos veiklos pajamos yra ne didesnės kaip 15 500 litų per mokestinį laikotarpį. Tuo atveju, jeigu gyventojas individualią veiklą vykdo įsigijęs ne vieną verslo liudijimą, vertinant, ar iš juridiniams asmenims parduotų savo gamybos prekių ir suteiktų paslaugų gautos pajamos yra ne didesnės kaip 15 500 litų per mokestinį laikotarpį, į 15 500 litų sumą įskaičiuojamos iš juridinių asmenų gautos visuose verslo liudijimuose nurodytų rūšių veiklos pajamos. Taip pat svarbu, kad verslo liudijimas suteikia teisę parduoti savo gamybos prekes ir teikti paslaugas juridiniams asmenims tik tuo atveju, kai veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint liudijimą, rūšis nėra viena iš veiklos, kuria faktiškai verčiasi juridinis asmuo, rūšių.

Vadovaujantis GPM įstatymo 6 straipsnio nuostatomis, gyventojas gali pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį nuo individualios veiklos pajamų, jeigu jis neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėtoju. Taigi, gyventojas gali vykdyti veiklą pagal verslo liudijimą iki tol, kol jam neatsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju. Pagal LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymą, gyventojas privalo registruotis PVM mokėtoju ir už tiekiamas prekes ir (arba) teikiamas paslaugas skaičiuoti ir mokėti PVM, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutiniuosius 12 mėnesių) viršijo 155 000 litų. Atkreiptinas dėmesys, kad šių sąlygų neatitinkančio verslo liudijimą įsigijusio gyventojo individualios veiklos pajamos apmokestinamos taikant 5 arba 15 proc. (jeigu tai laisvoji profesija) GPM tarifą, kuris pradedamas taikyti gyventojo individualios veiklos pajamoms, uždirbtoms mėnesį, einantį po mėnesio, kurį gyventojas neteko teisės pasirinkti mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį.

[content_protector password=”fidexperta”]Nagrinėjant pateiktą situaciją, gyventojas įsigijo verslo liudijimą „Namų ūkio veikla“, kuris apima ir butų tvarkymą. Tačiau reikia pažymėti, kad, pirma, gyventojas negalėtų teikti butų tvarkymo paslaugas įmonei, kuri faktiškai verčiasi ta pačia veikla. Antra, namų ūkio sąvoka apima grupę asmenų, gyvenančių viename būste, turinčių bendrą biudžetą ir kartu besimaitinančių, bet nebūtinai susijusių giminystės ryšiais. Namų ūkiu taip pat laikomas atskirai gyvenantis vienas asmuo. Įsigijus šį verslo liudijimą, negali būti tvarkomi juridinių asmenų biurai. Atsižvelgiant į tai, gyventojos gautos pajamos už juridinio asmens biuro tvarkymą negali būti priskirtos pajamoms pagal verslo liudijimą. Jos turi būti apmokestintos kaip individualios veiklos pajamos pagal pažymą, pagal tokiai veiklai taikomą apmokestinimo tvarką (keičiasi mokesčio tarifas, VSD ir PSD įmokų dydis, išlaidų priskyrimas). Dėl gyventojos tvarkomo kito buto, kuris taip pat nuosavybės teise priklauso juridiniam asmeniui, bet yra nuomojamas gyventojams, svarbios tokios aplinkybės kaip šių paslaugų užsakovas, mokėtojas už suteiktas paslaugas, paslaugų teikimo pobūdis ir kitos. Tuo atveju, jeigu paslaugos teikiamos būtent gyventojams, kaip namų ūkiui, šios pajamos galėtų būti traktuojamos kaip pajamos pagal verslo liudijimą, tačiau kiekvieną atvejį reikia įvertinti individualiai, išsamiai išanalizavus visas aplinkybes.

Ketinant verstis tam tikra veikla, pirmiausia būtina žinoti, ar gyventojas gali savo veiklai vykdyti pasirinkti tokią formą. Pavyzdžiui, teisės aktai gali nustatyti reikalavimą įsteigti juridinį asmenį vykdyti tam tikras ūkines komercines, gamybines ir kitas veiklas. Taip pat prieš veiklos vykdymą svarbu patikrinti, ar nėra nustatyto reikalavimo gyventojui turėti licenciją, leidimą ar kitokį dokumentą, suteikiantį teisę verstis tos rūšies veikla.

Gyventojui, įsigyjančiam verslo liudijimą, reikia žinoti mokesčių teisės aktuose įtvirtintus apribojimus, kurie svarbūs dėl pajamų apmokestinimo. Nesilaikant jų, pajamos ar jų dalis gali būti traktuojamos kaip gautos ne pagal verslo liudijimą, tokiu atveju keisis ir visa pajamų apmokestinimo tvarka.

[/content_protector]