Jūrininkų pajamų apmokestinimas GPM ir deklaravimas

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2016-04- 26 Nr. 16
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Situacija

Nuolatinis Lietuvos gyventojas 2015 m. pasirašė sutartį su Prancūzijos kompanija dėl darbo prekybiniame laive, kuris vykdo reisus tarp Pietų Amerikos ir Europos. Laivas registruotas Portugalijos jūrų laivų registre, tačiau išnuomotas pervežimus vykdančiai įmonei, įsikūrusiai Panamoje.

 

Klausimai

Kaip būtų apmokestinamos nuolatinio Lietuvos gyventojo gautos pajamos už darbą laive? Kaip nuolatinis Lietuvos gyventojas tokias pajamas turėtų deklaruoti?

 

Neapmokestinamosios jūrininkų pajamos

Vadovaujantis LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 17 str. 1 d. 45 punktu, jūrininkų už darbą laivo reiso metu gautos pajamos neapmokestinamos GPM, jeigu laivas, kuriame jūrininkas dirba, yra registruotas Europos ekonominės erdvės valstybės jūrų laivų registre. GPM prasme laivu laikomas savaeigis arba nesavaeigis plaukiojantis statinys, turintis pavadinimą, įgulą ir valstybės vėliavą. Jūrininku laikomas įgulos narys, dirbantis laive pagal sudarytą darbo arba jo esmę atitinkančią sutartį.

Nagrinėjant jūrininkų pajamų apmokestinimą, svarbu išsiaiškinti, kaip yra apibrėžiamas laivo reisas. GPMĮ prasme reisas suprantamas kaip laivo kelionė iš vieno uosto į kitą uostą, neatsižvelgiant į tai, ar laivas gabena arba negabena krovinį ar keleivius. Į laivo reiso laiką yra įskaitomas laikas, kuris sugaištamas uoste iškraunant arba pakraunant krovinį ir įlaipinant ar išlaipinant keleivius. Į jūrininkų pajamas, gautas laivo reiso metu, yra įskaitomas darbo užmokestis, priedai ir priemokos bei darbo užmokestis už darbą laisvadieniais, švenčių metu, viršvalandžius, kasmetines atostogas ir kompensacija už nepanaudotas kasmetines atostogas. Taip pat neapmokestinamos ir ligos pašalpos. Būtina pabrėžti, kad visos šios pajamos turi būti susietos su jūrininko darbu būtent laivo reiso metu.

Taip pat reikia įvertinti ir tai, kad, norint taikyti GPMĮ 17 str. 1 d. 45 punkte nustatytą lengvatą pajamoms, gautoms už darbą laive reiso metu, reikia įsitikinti, kad laivas, kuriame nuolatinis Lietuvos gyventojas dirba jūrininku, yra registruotas viename iš toliau nurodytų jūrų laivų registrų:

– bet kurios Europos Sąjungos valstybės narės jūrų laivų registre;

– Islandijos, Norvegijos ar Lichtenšteino jūrų laivų registruose;

– Danijos, Vokietijos, Italijos ar Maderos tarptautiniuose jūrų laivų registruose;

– Kanarų salų ar Gibraltaro jūrų laivų registruose.

GPMĮ 17 str. 1 d. 45 p. lengvatos taikymo prasme svarbus yra būtent jūrų laivo registravimo tam tikrame registre faktas, nes laivas gali būti išnuomojamas kitų valstybių, kurios įsikūrusios ne Europos Sąjungos ir ne Europos ekonominės erdvės valstybėse narėse, įmonėms.

Taigi, jūrininkų pajamos yra neapmokestinamos GPM, jeigu išpildomos abi šios sąlygos: jos yra gaunamos už darbą laivuose reisų metu, o laivas, kuriame jūrininkas dirba, yra įregistruotas viename iš nustatytų jūrų laivų registrų.

Pateiktos situacijos atveju nurodoma, kad nuolatinis Lietuvos gyventojas sudarė darbo sutartį su Prancūzijos įmone, kuriai priklauso laivas, registruotas Portugalijos jūrų laivų registre. Kadangi Portugalija priklauso Europos Sąjungai, nuolatinio Lietuvos gyventojo gautos pajamos už darbą šiame laive reiso metu neapmokestinamos GPM Lietuvoje.

Apmokestinamosios jūrininkų pajamos

Tais atvejais, kai gautos pajamos neatitinka GPMĮ 17 str. 1 d. 45 punkte nustatytų kriterijų, jos gali būti apmokestinamos Lietuvoje. Pajamos, kurios gautos ne laivo reiso metu, pavyzdžiui, laivui stovint uoste ir laukiant krovinio, kai nevykdomi krovos darbai ar vykdomi remonto darbai, gali būti apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu Lietuvoje. Jei ne laivo reiso metu uždirbamos pajamos yra gaunamos iš Lietuvos vieneto, užsienio vieneto per jo nuolatinę buveinę arba iš nenuolatinio Lietuvos gyventojo per jo nuolatinę bazę Lietuvoje, jos priskiriamos jo A klasės pajamoms. Tai reiškia, kad nuo tokių pajamų prievolė apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti GPM atsiranda tokias išmokas išmokančiam asmeniui. Tokioms ne laivo reiso metu gautoms jūrininkų pajamoms yra taikomas tiek neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD), tiek papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD). Jei, išmokant išmokas, NPD ir PNPD nepritaikomi, jūrininkas pats, teikdamas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą, gali prisitaikyti metinį NPD ir metinį PNPD. Jūrininkų gautos pajamos už darbą laive ne reiso metu iš užsienio subjektų yra laikomos jūrininkų B klasės pajamomis, todėl prievolė apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti GPM atsiranda pačiam jūrininkui. Tokias pajamas jis turi deklaruoti, pateikdamas Metinės pajamų deklaracijos GPM308 formą iki kito mokestinio laikotarpio gegužės 1 d.

Tačiau pažymėtina ir tai, kad, jeigu pajamos už darbą ne laivo reiso metu yra gaunamos Europos Sąjungos valstybėje narėje ar šalyje, su kuria Lietuva yra sudariusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, ir toje šalyje tokios pajamos yra apmokestinamos pajamų mokesčiu ar jam tapačiu mokesčiu, Lietuvoje jūrininkas gali būti atleistas nuo pajamų mokesčio už tokias pajamas sumokėjimo Lietuvoje.

[content_protector password=»fidexperta»]Jūrininkų pajamų deklaravimas

Atsižvelgiant į tai, kad Prancūzijos įmonei priklausantis laivas yra registruotas Portugalijos jūrų laivų registre, t. y. Europos Sąjungos valstybės narės jūrų laivų registre, ir darant prielaidą, kad pajamos gautos reiso metu, šios pajamos būtų neapmokestinamas GPM, remiantis GPMĮ 17 str. 1 d. 45 punkto nuostatomis. Tokios pajamos turi būti deklaruotos teikiant Metinės gyventojų pajamų deklaracijos GPM308 formą N priede „Neapmokestinamosios pajamos“ kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

Atsižvelgiant į tai, kas buvo išdėstyta, reikia pažymėti, kad jūrininkų gautas užmokestis už darbą laivuose reisų metu, jei laivas yra registruotas viename iš nustatytų jūrų laivų registrų, neapmokestinamas GPM. Lietuvoje 15 proc. GPM gali būti apmokestinamas tik užmokestis už jūrininkų darbą ne laivo reiso metu arba darbo užmokestis, kuris buvo išmokėtas asmens, įsikūrusio valstybėje, nepriklausančioje Europos Sąjungai, ar šalyje, su kuria Lietuva nėra sudariusi dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties.

[/content_protector]