Ar, modernizuojant gamybines patalpas, galima taikyti investicinio projekto lengvatą?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2013-09-02 Nr. 33
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

UAB A (toliau – bendrovė), vykdanti gamybinę ir prekybinę šaldytų maisto produktų veiklą, nusprendė turimą turtą modernizuoti ir atnaujinti, t. y. vykdyti investicinį projektą. Buvo nuspręsta atnaujinti gamybines patalpas ir nugriauti šalia gamybinių patalpų esantį garažą, jo vietoje pastatyti priestatą, taip išplečiant gamybines patalpas. Griovimo darbams ir statybai buvo gauti būtini leidimai.

Išplėtusi gamybines patalpas, bendrovė įsigijo ir pastatytose patalpose įrengė modernias gamybos linijas. Įrengusi modernias gamybos linijas, bendrovė savo gamybos pajėgumus padidino du kartus. Šaldytų maisto produktų gamybos linijos buvo įsigytos iš kitos Lietuvos įmonės.

Klausimas

Ar bendrovė išlaidoms, patirtoms dėl gamybinių patalpų atnaujinimo ir išplėtimo bei įrangos įsigijimo, gali taikyti LR pelno mokesčio įstatyme numatytą investicinio projekto lengvatą, atsižvelgiant į tai, kad, įgyvendinusi investicinį projektą, bendrovė padidino savo gamybos pajėgumus?

Dėl investicinio projekto lengvatos taikymo gamybinių patalpų modernizavimui

Vadovaujantis LR pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) 12-1 str. 2 dalies nuostatomis, investicinis projektas suprantamas kaip įmonės investicijos į PMĮ 46-1 str. 1 d. 1 punkte nurodytą ilgalaikį turtą, skirtos naujų, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui arba gamybos (ar paslaugų teikimo) pajėgumų didinimui, arba naujo gamybos (ar paslaugų teikimo) proceso įdiegimui, arba esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui, taip pat tarptautiniais išradimų patentais apsaugotų technologijų įdiegimui. Investicinis projektas taip pat apima ir įmonių investicijas, susijusias su naujų gamybos technologinių linijų įsigijimu ir diegimu, esamų gamybos technologinių linijų modernizavimu.

Taigi, pagal investicinio projekto sampratą, bendrovės vykdomas gamybinės veiklos modernizavimas savo esme atitiktų investicinio projekto sąvoką, tačiau pažymėtina, kad investicinio projekto lengvata gali būti pritaikyta tik konkrečiam, PMĮ 46-1 str. 1 d. 1 punkte nurodytam ilgalaikiam turtui.

Pagal PMĮ 46-1 straipsnio nuostatas, investicinio projekto lengvata gali būti pritaikyta įmonės įsigytam ilgalaikiam turtui, kuris nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus (skaičiuojant nuo ilgalaikio turto naudojimo pradžios) bei kuris priskiriamas šioms ilgalaikio turto grupėms: „Mašinos ir įrengimai“, „Įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“, „Kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga)“, „Programinė įranga“, „Įsigytos teisės“.

Pagal pateiktą situaciją, bendrovė, nugriovusi garažą, pastatė naują priestatą. Priestato statyba buvo neatskiriama investicinio projekto dalis ir būtina moderniai gamybos linijai įdiegti.

Vadovaujantis PMĮ nuostatomis, pagal minėtą turto grupę „Įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“, įrenginiams yra priskiriamos mašinos, prietaisai, įtaisai energijai, medžiagoms gaminti ir informacijai rinkti. Pagal LR statybos įstatymą, statiniams yra priskiriami pastatai (gyvenamieji, pramoniniai, komerciniai, biurai, sveikatos apsaugos, švietimo, poilsio, žemės ūkio ir kiti) ir inžineriniai statiniai. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad ilgalaikiam turtui, atitinkančiam PMĮ 46-1 str. 1 dalyje nustatytus kriterijus, yra priskiriami visi statiniai, išskyrus pastatus (gyvenamieji, pramoniniai, komerciniai, biurai, sveikatos apsaugos, švietimo, poilsio, žemės ūkio ir kiti) – jie yra įtraukti į kitas PMĮ 1 priedėlyje nurodytas ilgalaikio turto grupes. Taip pat pažymėtina, kad, jeigu, vykdant investicinį projektą, atliekamas pastato modernizavimas, t. y. pastato rekonstrukcijos ar remonto darbai (sienų griovimas arba jų sutvirtinimas ir kiti statybos darbai), kurie prailgina pastato naudingo tarnavimo laiką arba pagerina jo naudingąsias savybes, tokiu atveju įmonės patirtos pastato rekonstrukcijos ar remonto darbų išlaidos nebus laikomos investicinio projekto reikalavimus atitinkančiu turtu.

Remiantis kas išdėstyta, bendrovė išlaidoms, patirtoms gamybinėms patalpoms išplėsti, investicinio projekto lengvatos pritaikyti negalės.

Dėl investicinio projekto lengvatos taikymo įrengimams

Kaip minėta, investicinio projekto lengvata gali būti pritaikyta tik tam tikrai ilgalaikio turto grupei priskirtam ilgalaikiam turtui. Viena iš tokių grupių yra „Mašinos ir įrengimai“. Turto grupei „Mašinos ir įrengimai“ priskiriamos jėgos ir darbo mašinos bei įrengimai, naudojami įvairiose pramonės šakose produktų gamybai, apdirbimui, paslaugų teikimui (pvz., siurbliai, kompresoriai, staklės, naftos perdirbimo pramonės, žemės ir miškų ūkio, kelių statybos, medžio apdirbimo pramonės, prekybos ir visuomeninio maitinimo mašinos ir įrengimai ir kita). Taigi, bendrovės įsigyta moderni gamybos linija galėtų būti priskirta turto grupei „Mašinos ir įrengimai“. Tačiau, siekiant įsigytam ilgalaikiam turtui pritaikyti investicinio projekto lengvatą, būtina sąlyga taip pat yra ta, kad įsigytas turtas turi būti naujas, t. y. nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus, skaičiuojant nuo ilgalaikio turto naudojimo pradžios. Pagal pateiktą situaciją nėra aišku, ar bendrovės įsigytos gamybinės linijos nebuvo naudotos toje kitoje Lietuvos įmonėje, taip pat nėra aišku, kada šios linijos buvo pagamintos. Tuo atveju, jeigu tai būtų naujos gamybinės linijos, t. y. nenaudotos ir pagamintos ne anksčiau kaip prieš 2 metus, ir bendrovės vykdomos investicijos atitinka investicinio projekto sąvoką, bendrovė įsigytoms gamybinėms linijoms galėtų pritaikyti investicinio projekto lengvatą.

[content_protector password=»fidexperta»]Įsigijusi turtą iš kitos įmonės, bendrovė turėtų turėti įrodymus, kurie pagrįstų, kad įsigytas turtas pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus (pvz., bendrovė gali turėti gamybinių linijų techninį pasą) ir šis turtas nebuvo naudotas (pvz., pardavėjo patvirtinimą). Šie duomenys apie įsigyjamą turtą gali būti patvirtinti ir kitais dokumentais. Pažymėtina, kad investicijos, skirtos vien tik turimam ilgalaikiam turtui pakeisti kitu analogiškos rūšies ilgalaikiu turtu, nelaikomos investiciniu projektu (ar jo dalimi).

Taigi, kiekvienu konkrečiu atveju, siekiant pasinaudoti investicinio projekto lengvata, būtina pagal kiekvieną išlaidų punktą įvertinti, ar vykdomos investicijos atitinka investicinio projekto sąvoką ir jam keliamus reikalavimus, taip pat kitas aplinkybes. [/content_protector]