Reprezentacija komandiruotės metu – leidžiami atskaitymai?

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-07- 07  Nr. 25
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Situacija

Lietuvos įmonės vadovas 2015 m. birželio 1 d. išskrido iš Vilniaus į Paryžių, kur buvo komandiruotas. Komandiruotės metu per verslo pietus su potencialiais verslo partneriais buvo aptarti bendradarbiavimo klausimai, verslo galimybės, pristatoma Lietuvos įmonės veikla. Verslo pietūs buvo apmokėti iš Lietuvos įmonės sąskaitos. Iš Paryžiaus įmonės vadovas išskrido 2015 m. birželio 3 d. vėlai vakare. Lėktuvas Vilniaus oro uoste nusileido 2015 m. birželio 4 d. 1 val. nakties.

 

Klausimai

Kaip apskaičiuojami Lietuvos įmonės direktoriui mokami dienpinigiai? Ar įmonė išlaidas, patirtas apmokėjus verslo pietus Prancūzijoje, galės priskirti reprezentacinėms sąnaudoms?

 

Dienpinigių apskaičiavimas komandiruotam asmeniui

Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. lapkričio 3 d. nutarimo Nr. 1365 „Dėl išlaidų, susijusių su tarnybinėmis komandiruotėmis, dydžio ir mokėjimo tvarkos“ 2 punktu, tarnybine komandiruote laikomas darbuotojo išvykimas iš nuolatinės darbo vietos darbdavio siuntimu atlikti darbo funkcijas, vykdyti tarnybinį pavedimą ar kelti kvalifikaciją. Darbuotojo siuntimas į komandiruotę yra įforminamas darbdavio ar jo įgalioto asmens įsakymu ar sprendimu. Remiantis LR pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) 21 str. 1 dalimi, vieneto vadovo ar jo įgalioto asmens išleistame dokumente dėl komandiruotės turi būti nurodytas:

– komandiruotės tikslas;

– vieta;

– trukmė;

– vieneto numatomos apmokėti išlaidų rūšys.

Tuo atveju, jeigu komandiruotės metu vykstama į kelias užsienio valstybes, turi būti nurodoma buvimo kiekvienoje valstybėje trukmė.

Taigi, vieneto vadovo išleidžiamame dokumente dėl komandiruotės turi būti tiksliai nurodoma, kuriomis dienomis komandiruotas darbuotojas bus komandiruotėje. Taip pat vienetas turi turėti įrodymus, kad būtent tomis dienomis komandiruotas darbuotojas realiai buvo išvykęs iš savo nuolatinės darbo vietos, pateiktos situacijos atveju į Prancūziją. Tačiau dažnai kyla klausimas, kokio dydžio dienpinigiai turi būti apskaičiuoti už tas dienas, kuriomis komandiruoti darbuotojai išvyko iš Lietuvos Respublikos ir į ją grįžo.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. sausio 28 d. nutarimu Nr. 99 „Dėl Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių patvirtinimo“ patvirtintų Komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų taisyklių 3 punkte nurodoma, kad iš pajamų negali būtų atskaitomos dienpinigių išlaidos, viršijančios sumą, kuri būtų apskaičiuota už faktiškai išbūtą užsienyje laiką, įskaitant išvykimo iš Lietuvos Respublikos ir parvykimo į ją dienas. Taigi, remiantis šiomis nuostatomis laikytina, kad tuo atveju, kai darbuotojas yra komandiruojamas į užsienio valstybę, tai į užsienio valstybėje išbūtą laiką yra įskaitomos išvykimo iš Lietuvos Respublikos ir parvykimo į ją dienos. Už šias dienas iš įmonės apmokestinamųjų pajamų gali būti atskaitomos dienpinigių išlaidos, apskaičiuotos pagal užsienio valstybei, į kurią buvo komandiruotas įmonės darbuotojas, nustatytą dienpinigių normą.

Pagal pateiktą situaciją, Lietuvos įmonės vadovas 2015 m. birželio 1 d. iš Vilniaus išskrido į Paryžių, o iš Paryžiaus įmonės vadovas išskrido 2015 m. birželio 3 d. vėlai vakare, tad lėktuvas Vilniaus oro uoste nusileido 2015 m. birželio 4 d. 1 val. nakties. Taigi, Lietuvos įmonės vadovas Pa­ry­žiuje komandiruotės tikslais buvo keturias dienas, t. y. Lietuvos įmonės vadovo išvykimo iš Lietuvos Respublikos diena yra 2015 m. birželio 1 d., o parvykimo į Lietuvos Respubliką diena yra 2015 m. birželio 4 d. Vadovaujantis anksčiau minėtų teisės aktų nuostatomis ir pateikta situacija, dienpinigius Lietuvos įmonės vadovui Lietuvos Respublikos finansų ministro 1996 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. 116 „Dėl dienpinigių ir gyvenamojo ploto nuomos normų vykstantiems į užsienio komandiruotes“ pagal Prancūzijai nustatytą dienpinigių normą (57 eurai) būtų galima apskaičiuoti už 2015 m. birželio 1 d. (išvykimo iš Lietuvos Respublikos dieną), 2015 m. birželio 2–3 d. (buvimo Prancūzijos Respublikoje dienas) ir 2015 m. birželio 4 d. (parvykimo į Lietuvos Respublikos dieną). Jeigu į komandiruotę užsienyje vyksta vieneto vadovas, dienpinigių norma gali būti didinama 100 proc. Ši nuostata netaikoma vykstant į komandiruotę Lietuvoje.

Tačiau reikia pabrėžti, kad tos pačios dienos, kaip komandiruotės laikotarpis, turi būti nurodytos vieneto dokumente, kuriuo Lietuvos įmonės vadovas buvo išsiųstas į komandiruotę.

Išlaidų verslo pietums priskyrimas reprezentacinėms sąnaudoms

PMĮ 22 str. 2 dalis apibrėžia reprezentacines sąnaudas kaip vieneto lėšas, kurias jis skiria naujiems verslo ryšiams su kitais vienetais arba fiziniais asmenimis, išskyrus vieneto darbuotojus, akcininkus, savininkus bei kontroliuojamuosius ar kontroliuojančius vienetus ar kontroliuojančius nuolatinius gyventojus, užmegzti arba esamiems pagerinti. Atkreiptinas dėmesys, kad reprezentacinės sąnaudos turi būti patiriamos konkrečių asmenų naudai.

[content_protector password=”fidexperta”]Prie reprezentacinių sąnaudų taip pat priskiriamos fizinių asmenų, kurie atstovauja juridiniams asmenims, kelionių, apgyvendinimo, vaišinimo, kultūros renginių lankymo, jiems teiktinų suvenyrų pirkimo ar kitos sąnaudos.

Remiantis pateikta situacija, Lietuvos įmonės vadovas pakvietė potencialius verslo partnerius papietauti. Pietų metu buvo aptariamos verslo galimybės, pristatoma Lietuvos įmonės veikla, jos teikiamos paslaugos, o už pie­tus buvo sumokėta iš Lietuvos įmonės sąskaitos.

Atsižvelgiant į tai, kad pateiktoje situacijoje išlaidos verslo pie­tums buvo patirtos konkrečių asmenų naudai, kurie atstovauja potencialiems verslo partneriams, o susitikimo tikslas buvo Lietuvos įmonės veiklos pristatymas jiems, galima teigti, kad Lietuvos įmonės patirtos išlaidos gali būti laikomos reprezentacinėmis išlaidomis ir priskiriamos ribojamų dydžio leidžiamiems atskaitymams.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, į užsienio valstybę komandiruotam darbuotojui dienpinigiai pagal normą, taikomą tai užsienio valstybei, gali būti apskaičiuoti ir už tas dienas, kuriomis komandiruotas darbuotojas išvyko iš Lietuvos Respublikos ir grįžo į ją. Įmonės patiriamos maitinimo, apgyvendinimo ar kitos išlaidos potencialių verslo partnerių naudai, gali būti priskiriamos prie reprezentacinių sąnaudų, jei tokios išlaidos patiriamos siekiant pristatyti savo įmonės veiklą, užmegzti naujus ar pagerinti jau esamus ryšius, neatsižvelgiant į tai, kad tokio pobūdžio išlaidos patirtos ne Lietuvoje.[/content_protector]