Pelno mokestis – pagrindinės gruodžio mėnesio mokesčių naujienos

2. Pakeistas PMĮ 12 str. 10 punktas. Iš pelno mokesčiu neapmokestinamų pajamų sąrašo išbrauktos oro uostų rinkliavos. Apskaičiuojant 2011 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį, oro uostų rinkliavos priskiriamos oro uostų veiklą vykdančių vienetų apmokestinamosioms pajamoms, o iš šių pajamų atskaitomi joms tenkantys leidžiami ir ribojamų dydžių leidžiami atskaitymai.

2. PMĮ 46¹ str. 5 dalis papildyta nuostata, pagal kurią vienetai, vykdantys investicinius projektus, neturės dėl sumažinto apmokestinamojo pelno perskaičiuoti praėjusių mokestinių laikotarpių apmokestinamųjų pelnų ir pelno mokesčio sumokėti į biudžetą, kai investicinio projekto ilgalaikis turtas vieneto veikloje naudojamas trumpiau kaip 3 metus ne tik dėl vieneto pabaigos ir turto praradimo dėl nenugalimos jėgos (force majeure) ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veiklos, bet ir tais atvejais, kai turtas nebenaudojamas ar perleidžiamas dėl teisės aktų reikalavimų. Toks perskaičiavimas neatliekamas ir tuo atveju, kai ilgalaikis turtas naudojamas vieneto veikloje trumpiau kaip 3 metus dėl to, kad reorganizavimo ar perleidimo atvejais pereina įsigyjančiajam vienetui, su sąlyga, kad įsigyjantysis vienetas perimtą turtą naudos kol sueis 3 metai nuo ilgalaikio turto naudojimo jį perleidusiame vienete pradžios. Be to, įsigyjantysis vienetas, perėmęs ilgalaikį turtą reorganizavimo ar perleidimo atvejais ar dėl teisės aktų reikalavimų, gali tęsti apmokestinamojo pelno sumažinimą kaip tai būtų daręs ilgalaikį turtą perleidęs ir galimybių dėl tokio ilgalaikio turto įsigijimo sumažinti apmokestinamąjį pelną netekęs vienetas. Šie pakeitimai taikomi apskaičiuojant 2011 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį.3. PMĮ 58 str. 16 dalies 2 punkto pakeitimu išplėstas laisvosiose ekonominėse zonose vykdomų veiklų, kurias vykdant šių zonų įmonėms taikoma mokestinė lengvata, sąrašas. Lengvata laisvųjų ekonominių zonų įmonėms bus taikoma ir tuo atveju, kai ne mažiau kaip 75 proc. atitinkamo mokestinio laikotarpio zonos įmonės pajamų sudarytų pajamos iš orlaivių ir erdvėlaivių bei susijusios įrangos gamybos, orlaivių ir erdvėlaivių remonto ir techninės priežiūros, su orlaivių techniniu aptarnavimu ir remontu susijusios veiklos ( elektroninės ir optinės įrangos remonto, techninio tikrinimo ir analizės) , kompiuterių programavimo veiklos, kompiuterių konsultacinės veiklos, kompiuterinės įrangos tvarkybos, kitos informacinių technologijų ir kompiuterių paslaugų veiklos, duomenų apdorojimo, interneto serverių paslaugų 

(prieglobos) ir susijusios veiklos, užsakomųjų informacinių paslaugų centrų veiklos . Šios nuostatos taikomos apskaičiuojant 2012 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį.

 

Šaltinis http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000107831

 

Komentaro pakeitimai ir papildymai dėl įmonė įstatinio kapitalo mažinimo ir lėšų išmokėjimo (aktualu įmonėms mažinančioms įstatinį kapitalą ir jų akcininkams)

Pakeistas PMĮ 30 str. 2 d. komentaro 4 p. Pakeitimais nurodoma, kad vieneto dalyvių patirti nuostoliai dėl akcijų anuliavimo mažinant to vieneto įstatinį kapitalą, laikomi nuostoliais iš VP perleidimo, kurie perkeliami į kitus mokestinius metus PMĮ 30 straipsnyje nustatyta tvarka. Atkreipiamas dėmesys, kad ši nuostata iki 2011 m. prasidėjusio mokestinio laikotarpio yra taikoma tik tais atvejais, jei vienetas sumažina įstatinį kapitalą, kuris nebuvo didinamas iš vieneto lėšų, ir dalyviui išmokama išmoka pagal PMĮ 32 str. 5 dalį nepriskiriama dividendams, o mokesčio tikslais laikoma atsiimtu vieneto dalyvio įnašu.

Tais atvejais, kai vienetas, mažindamas įstatinį kapitalą, išmoka lėšas ir jos apmokestinamos PMĮ 32 str. 5 dalyje nustatyta tvarka, t.y. kaip dividendai, nuostoliai dėl akcijų anuliavimo mažinant įstatinį kapitalą, laikomi nuostoliais iš VP perleidimo tik apskaičiuojant 2011 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį.

Jei vieneto dalyvis anuliuojamas akcijas įsigijo skirtingomis kainomis, tai anuliuotų akcijų įsigijimo savikaina nustatoma taikant FIFO būdą arba vidutinio svertinio vidurkio būdą.

Komentaras papildytas PMĮ 32 str. 5 d. paaiškinimu, kuriame nustatyta, kad mažinant vieneto įstatinį kapitalą, vieneto dalyviams išmokamos lėšos ar jų dalis, tenkančios įstatinio kapitalo, sudaryto ne iš vieneto dalyvių įnašų, sumažinimo daliai, laikomos dividendais ir apmokestinamos PMĮ nustatyta tvarka.

Šaltinis: http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000107924

 

Komentaro papildymas dėl neleidžiamų atskaitymų (aktualu visoms įmonėms)

Taip pat PMĮ komentaro 31 str. 1 d. 13 p. papildytas nuostata, kad su pajamų uždirbimu nesusijusioms sąnaudoms priskiriamos ir laikomos neleidžiamais atskaitymais pramogų, poilsio, iškylavimo ar kitos sąnaudos, kurios nesiejamos su vieneto įprastine veikla.

Šaltinis http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000107931

 

Garantinio fondo įstatymas

 

Dėl įmokų į Garantinį fondą (aktualu įmonėms mokančioms įmokas į Garantinį fondą)

Pagal nuo 2012 metų sausio 1 dienos įsigaliosiantį Garantinio fondo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 82-2478) 4 str. 1 d. 1 punkto pakeitimą, padidintos įmokos (nuo 0,1 proc. iki 0,2 proc.) į Garantinį fondą. Garantinio fondo įstatymo 1 str. 2 dalyje nurodyti subjektai nuo 2012 m. sausio 1 d. privalės mokėti 0,2 proc. dydžio įmokas į Garantinį fondą nuo priskaičiuoto darbuotojams darbo užmokesčio (nuo kurio skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos).

Šaltinis http://mic.vmi.lt/documentpublicone.do?id=1000107831