Palūkanų už įmonės obligacijas apmokestinimas 2013 m. ir nuo 2014 m. – kada naudingesnis?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2013-12-02 Nr. 46
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Nuolatinis Lietuvos gyventojas (toliau – gyventojas) 2011 m. rugpjūčio mėnesį įsigijo UAB A skolos vertybinių popierių (obligacijų), patvirtinančių gyventojo teisę gauti iš obligacijas išleidusios įmonės UAB A skolos vertybiniame popieriuje nustatytais terminais nominalią obligacijos vertę (išmokama išperkant obligaciją) ir palūkanas. Gyventojas ir UAB A mokesčių tikslais nėra susiję asmenys.

Klausimas

Atsižvelgiant į LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus nuo 2014 m. sausio 1 d., kada gyventojui naudingiau gauti palūkanas už įmonės UAB A obligacijas – 2013 ar 2014 metais?

Vadovaujantis galiojančia aktualia LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPM įstatymas) redakcija, įtvirtinančia kai kurių gyventojo pajamų rūšių apmokestinimo pakeitimus, neapmokestinama palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams), palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių, taip pat jų politinių ar teritorijos administracinių padalinių, vietos valdžios ne nuosavybės vertybinius popierius, palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių bankuose ir kitose kredito įstaigose laikomus indėlius suma, neviršijanti 10 000 Lt per mokestinį laikotarpį, jeigu ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti ar sutartys dėl indėlių sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 d. Ši nuostata taikoma apskaičiuojant ir deklaruojant 2014 m. ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pajamas. Pagal šiuo metu galiojančią GPM įstatymo redakciją, palūkanos už obligacijas neapmokestinamos tik tuo atveju, jeigu jų suma neviršija 10 000 Lt per mokestinius metus ir obligacijos įsigytos nuo 2014 m. Atkreiptinas dėmesys, kad yra papildomų sąlygų dėl ne nuosavybės vertybinių popierių, išleistų bendrovės, kurioje gyventojas dirba pagal darbo sutartį.

Remiantis ankstesniu mokestiniu reglamentavimu, pagal GPM įstatymo 17 str. 1 d. 20 punktą, palūkanos už vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus vertybinius popierius, jeigu už šiuos vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), neapmokestinamos, jeigu šie vertybiniai popieriai pradėti išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų nuo šių vertybinių popierių išleidimo dienos. Kaip matyti, esminė palūkanų už obligacijas neapmokestinimo sąlyga – obligacijas nuosavybėje išlaikyti ne mažiau kaip metus nuo jų išleidimo. Pažymėtina, kad šia nuostata reikia vadovautis apskaičiuojant 2013 metais gautas pajamas.

[content_protector password=”fidexperta”]Šiuo metu galiojančiame GPM įstatyme nėra numatyta, kad palūkanos už įmonių obligacijas, įsigytas iki 2013 m. gruodžio 31 d. ir pradėtas išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų, yra neapmokestinamos. Taigi, palūkanos, gautos 2014 m.už įmonių obligacijas, įsigytas iki 2013 m. gruodžio 31 d. (net ir išlaikytas 366 d.), nuo 2014 m. būtų apmokestinamos nuo pirmo lito, joms nebūtų taikomas 10 000 Lt neapmokestinamasis dydis. Atsižvelgiant į tai, kad gyventojas įmonės UAB A obligacijas išlaikė ilgiau kaip 366 dienas, gyventojui būtų naudingiau palūkanas už obligacijas, įsigytas 2011 m. (iki 2013 m. gruodžio 31 d.), gauti 2013 m., kadangi visa tokių palūkanų suma būtų neapmokestinama GPM.

Seimui pateiktas GPM įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas dėl palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius apmokestinimo. Priėmus šį projektą, gyventojo palūkanų už įmonių obligacijas apmokestinimas gali keistis.

Taigi, gyventojo palūkanų už įmonės obligacijas apmokestinimas GPM ar lengvatos šioms pajamoms taikymas priklauso nuo kelių aplinkybių – kada vertybiniai popieriai įsigyti, išpirkti, kiek laiko išlaikyti gyventojo nuosavybėje.

Atsižvelgiant į GPM įstatymo pakeitimus nuo 2014 metų, gyventojams, siekiantiems pasinaudoti GPM lengvatomis, vertėtų pagalvoti apie sprendimus, kuriuos naudingiau priimti dar 2013 m. [/content_protector]