Pajamų iš kūrybos apmokestinimas ir galimos veiklos formos (2)

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-10- 20 Nr. 39
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

Pabaiga. Pradžia Nr. 38 (854)

Kalbant apie verslo liudijimų galiojimą, galima pasakyti, kad verslo liudijimai skirstomi į tris rūšis:

– verslo liudijimai, galiojantys visoje šalies teritorijoje;

– verslo liudijimai, galiojantys vienos savivaldybės teritorijoje;

– verslo liudijimai, galiojantys visoje šalies teritorijoje, išskyrus Alytaus, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno, Vilniaus miestų, Neringos savivaldybių bei Marijampolės savivaldybės Marijampolės miesto teritorijas.

Šie verslo liudijimai skiriasi iš esmės tuo, kad pagal rūšį skiriasi vienkartinės GPM įmokos, kurią reikia sumokėti už įsigyjamą verslo liudijimą, dydis. 2015 metų mokestiniu laikotarpiu vienkartinė GPM įmoka už verslo liudijimą, galiojantį visoje šalies teritorijoje, negali būti mažesnė kaip 540 Eur. Atsižvelgiant į tai, kad nuo 2015 m. liepos 1 d. padidėjo minimalus mėnesinis atlyginimas, nuo 2016 m. sausio 1 d. minimali įmoka už tokį verslo liudijimą negalės būti mažesnė kaip 585 Eur. Verslo liudijimams, galiojantiems vienos savivaldybės teritorijoje arba visoje šalies teritorijoje, išskyrus Alytaus, Panevėžio, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno, Vilniaus miestų, Neringos savivaldybių ir Marijampolės savivaldybės Marijampolės miesto teritorijas, savivaldybės gali nustatyti mažesnes įmokas.

Kalbant apie gyventojų, turinčių verslo liudijimus, prievoles dėl privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) ir valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokų, reikia pabrėžti, kad jie privalo iki kiekvieno mėnesio pabaigos sumokėti PSD įmoką, kuri yra lygi 9 proc. minimalaus mėnesinio atlyginimo. Nuo 2015 m. liepos 1 d. tokia PSD įmoka kiekvieną mėnesį negali būti mažesnė kaip 29 Eur. Tuo atveju, jei gyventojas nedraustas PSD valstybės lėšomis ar neturi darbo santykių, jis privalo mokėti visą mėnesio dydžio PSD įmoką, net jei individualią veiklą su verslo liudijimu vykdys ir trumpesnį nei mėnuo laikotarpį. Taip pat verslo liudijimus turintys gyventojai turi mokėti VSD įmokas, kurios yra lygios 50 proc. bazinės pensijos dydžio, t. y. 54 Eur. VSD įmokų gali nemokėti tik tie gyventojai, kurie dirba pagal darbo sutartį, gauna senatvės ar netekto darbingumo pensijas arba yra kitaip draudžiami valstybės VSD.

Individualią veiklą, įsigijus verslo liudijimą, vykdantys gyventojai gautas pajamas iš šios veiklos turi deklaruoti pateikdami metinę pajamų deklaraciją iki kalendorinių metų, einančių po mokestinio laikotarpio, gegužės 1 d. Pateikiant deklaraciją, turi būti užpildomas Metinės pajamų deklaracijos GPM308V priedo pirmas skyrius. Jis turi būti pildomas net tuo atveju, jei per mokestinį laikotarpį asmuo negavo pajamų iš tokios veiklos.

Vykdant individualią veiklą, įsigijus verslo liudijimą, būtina pildyti pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą. Įsigyjant prekes, medžiagas ir žaliavą, reikalaujama, kad jų įsigijimas būtų pagrįstas juridinę galią turinčiais dokumentais. Taip pat, pirkėjui pageidaujant, verslo liudijimą turintis asmuo turėtų išrašyti prekių pirkimo–pardavimo kvitą. Pateiktos situacijos atveju, studentui nebūtų prievolės savo veikloje naudoti elektroninį kasos aparatą, nes jis parduotų tik savo paties sukurtus dirbinius.

Atsižvelgiant į pateiktą situaciją, reikia pabrėžti, kad meno studijų studentas galėtų vykdyti individualią veiklą įsigijęs verslo liudijimą, t. y. parduodamas savo sukurtus meno kūrinius, jeigu pasirinktų vieną iš kūrybinei veiklai nustatytų verslo liudijimų. Tuo atveju, jei studentas pasirinktų vykdyti savo veiklą vienos savivaldybės teritorijoje, jis galėtų tikėtis, kad vienkartinė GPM įmoka galėtų būti ir mažesnė nei 540 Eur, jei savivaldybės, kurioje būtų vykdoma veikla, taryba nustatytų mažesnę įmokos sumą. Be to, jei pateiktos situacijos atveju studentas studijuotų nuolatinių studijų programoje, tuomet, atsižvelgiant į tai, kad jau yra apdraustas valstybės PSD įmokomis, jis galėtų mokėti PSD įmokas tik už tas dienas, kurioms būtų išimtas verslo liudijimas, o ne už visą mėnesį. Reikia atsižvelgti ir į tai, kad pagal pateiktą situaciją dalį savo kūrinių studentas parduotų juridiniams asmenims. Jei iš juridinių asmenų gautos pajamos už parduotus kūrinius per metus viršytų 4 500 Eur, tuomet visos iš juridinių asmenų gautos individualios veiklos pagal verslo liudijimą pajamos tais metais būtų apmokestinamos kaip pajamos iš individualios veiklos pagal pažymą.

Individuali veikla pagal pažymą

Tuo atveju, jeigu gyventojo veikla neatitinka konkretaus verslo liudijimo turinio ar reikalavimų, galima individuali veikla pagal pažymą. Gyventojai, norintys pradėti vykdyti individualią veiklą pagal pažymą, turi pateikti mokesčių administratoriui Prašymo įregistruoti juos į mokesčių mokėtojų registrą REG812 formą. Šis prašymas turi būti pateikiamas ne vėliau kaip individualios veiklos vykdymo pradžios dieną.

Pagal LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 6 str. 3 dalį, apmokestinamosioms pajamoms, gautoms iš individualios veiklos pagal pažymą, yra taikomas 5 proc. GPM tarifas. Tiesa, gyventojų, vykdančių individualią veiklą pagal pažymą ir priskiriamų prie laisvųjų profesijų atstovų, apmokestinamosioms pajamoms yra taikomas 15 proc. GPM tarifas. Dailininkai, skulptoriai, kompozitoriai, rašytojai, poetai, režisieriai, kinematografininkai, choreografai nelaikomi laisvųjų profesijų atstovais.

Gyventojas, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, gali pasirinkti vieną iš dviejų būdų, kaip apskaičiuoti iš tokios veiklos gautas apmokestinamąsias pajamas:

– apmokestinamosios pajamos gali būti apskaičiuojamos iš uždirbtų pajamų atimant faktiškai patirtas sąnaudas, kurios turi būti paremtos juridinę galią turinčiais dokumentais, bei neapmokestinamąsias pajamas.

– gyventojas gali pasirinkti leidžiamais atskaitymais laikyti 30 proc. uždirbtų pajamų, t. y. apmokestinamosiomis pajamomis laikyti 70 proc. savo gautų pajamų iš individualios veiklos, nuo kurių mokamas GPM. Pasirinkus šį apmokestinamųjų pajamų apskaičiavimo būdą, sąnaudų pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais nebūtina.

[content_protector password=”fidexperta”]Asmuo, vykdantis individualią veiklą pagal pažymą, taip pat turi mokėti PSD ir VSD įmokas. PSD įmoka yra lygi 9 proc. nuo 50 proc. asmens apmokestinamųjų pajamų, gautų iš individualios veiklos pagal pažymą. VSD įmoka yra lygi 28,5 proc. ir yra apskaičiuojama taip pat nuo 50 proc. asmens apmokestinamųjų pajamų, gautų iš individualios veiklos pagal pažymą. Reikia pažymėti, kad PSD ir VSD įmokoms yra taikomos mokesčio „lubos“, t. y. VSD įmokos negali būti skaičiuojamos nuo asmens individualios veiklos pagal pažymą apmokestinamųjų pajamų, viršijančių 20 760 Eur dydį 2015 metų mokestiniu laikotarpiu. 2016 metų mokestiniu laikotarpiu šis dydis bus lygus 20 832 Eur. Viršijus minėtą dydį, PSD ir VSD įmokos tampa fiksuotos.

Individualią veiklą pagal pažymą vykdantys gyventojai savo pajamas deklaruoja pateikdami metinę pajamų deklaraciją iki kalendorinių metų, einančių po mokestinio laikotarpio, gegužės 1 d. Jie turi užpildyti Metinės pajamų deklaracijos GPM308V priedo antrą skyrių. Jis turi būti pildomas net ir tuo atveju, jei per mokestinį laikotarpį asmuo negavo pajamų iš individualios veiklos pagal pažymą.

Skirtingai nuo individualios veiklos, įsigijus verslo liudijimą, pasirinkęs individualios veiklos pagal pažymą formą, neatsižvelgiant į tai, kad studentas studijuoja nuolatinėse studijose ir dėl to yra draudžiamas PSD valstybės lėšomis, jis vis tiek turėtų mokėti PSD ir VSD įmokas nuo apskaičiuotų apmokestinamųjų pajamų. Tačiau, vykdant individualią veiklą pagal pažymą, nėra taikomi jokie apribojimai, parduodant kūrinius juridiniams asmenims.

Atsižvelgiant į tai, kas buvo išdėstyta, kūryba užsiimantys asmenys gali vykdyti individualią veiklą tiek pagal verslo liudijimą, tiek pagal pažymą arba, esant vienkartiniam sandoriui, pajamas už meno kūrinių pardavimą apmokestinti vadovaudamiesi GPMĮ nuostatomis, kaip už kito turto pardavimą. Visos veiklos formos skiriasi tiek savo lengvatomis, tiek apribojimais, todėl, renkantis konkretų veiklos modelį, vertėtų iš anksto apgalvoti visas reikšmingas aplinkybes. [/content_protector]