Pajamų iš kūrybos apmokestinimas ir galimos veiklos formos (1)

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-10- 13 Nr. 38
Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

 

Situacija

Gyventojas, studijuojantis meną aukštojoje mokykloje, nusprendė savo sukurtus meno kūrinius pardavinėti kitiems gyventojams ir įmonėms.

 

Klausimai

Kokią veiklos formą gali pasirinkti gyventojas, norintis pardavinėti meno kūrinius? Kokia tvarka būtų apmokestinamos jo gautos pajamos už meno kūrinių pardavimą?

Atsižvelgiant į tai, ar meno kūrinių pardavimas būtų laikomas vienkartiniu sandoriu per tam tikrą laikotarpį, ar ši veikla būtų tęstinė, vykdoma nuolat, priklauso pajamų iš šių sandorių traktavimas, apmokestinimas gyventojų pajamų mokesčiu (toliau – GPM), jų deklaravimo tvarka ir veiklos forma.

Tuo atveju, jeigu gyventojas savo sukurtą meno kūrinį parduotų, traktuojant, kad tai vienkartinio pobūdžio sandoris, būtų laikoma, kad gyventojas GPM prasme pardavė kitą turtą. Vadovaujantis LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 17 str. 1 d. 27 punktu, neapmokestinamas ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų, gautų pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn turtą, nenurodytą šios dalies 28, 30, 53 ir 54 punktuose, išskyrus netauriųjų metalų laužą, ir to turto įsigijimo kainos bei kitų GPMĮ 19 straipsnyje nurodytų su šio turto pardavimu ar kitokiu perleidimu nuosavybėn susijusių išlaidų skirtumas, neviršijantis 2 500 eurų per mokestinį laikotarpį. Taigi, šia nuostata įtvirtinta ir taikoma lengvata būtent kitam turtui parduoti per konkrečius mokestinius metus. Pardavimo ir įsigijimo kainos skirtumui viršijus 2 500 eurų neapmokestinamąjį dydį, viršijanti pajamų dalis būtų apmokestinama 15 proc. GPM tarifu.

Esant tęstinei veiklai, gyventojas turėtų pasirinkti vieną iš dviejų galimų individualios veiklos formų – įsigyti verslo liudijimą, jeigu tokiai veiklai jis galimas, arba įregistruoti individualią veiklą pagal pažymą.

Individualios veiklos samprata

GPMĮ 2 str. 7 d. nurodoma, kad individualia gyventojo veikla laikoma savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Individualia veikla laikoma bet kokio pobūdžio komercinė ar gamybinė veikla, taip pat savarankiška kūryba, mokslinė, profesinė, įskaitant laisvąsias profesijas, veikla. Kūryba, remiantis GPMĮ 2 str. 10 dalimi, laikoma kūrinių, kurie gali būti autorių teisių objektais, kūrimas ir turtinių teisių į šiuos kūrinius perleidimas kitiems asmenims.

Išskiriami du individualios veiklos vykdymo būdai – individuali veikla pagal pažymą ir individuali veikla, įsigijus verslo liudijimą.

[content_protector password=”fidexperta”]Individuali veikla, įsigijus verslo liudijimą

Kalbant apie menininkus, užsiimančius kūryba, galima pasakyti, kad yra numatytos net kelios veiklos rūšys asmenims, norintiems vykdyti individualią veiklą įsigijus verslo liudijimą. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos viršininko 2002 m. lapkričio 21 d. įsakymu Nr. 333 patvirtintame „Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, rūšių klasifikatoriuje“ yra nustatyta, kad menininkai gali išsiimti verslo liudijimus šioms veikloms:

– taikomosios dailės ir vaizduojamojo meno dirbinių gamybai;

– juvelyrinių papuošalų gamybai;

– dirbinių iš gintaro ir jo pakaitalų gamybai;

– keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamybai.

Tiesa, norint vykdyti šias veiklas įsigyjant verslo liudijimą, yra keliamos tam tikros sąlygos ir apribojimai. Pirmiausia, vykdant vieną iš minėtų veiklų, verslo liudijime turi būti nurodoma konkreti individualios veiklos vykdymo vieta, kurioje turėtų būti vykdoma bent jau dalis individualios veiklos, o jei tokia vieta nenurodoma, turi būti nurodomi verslo liudijimą įsigyjančio gyventojo kontaktai. Kalbant apie apribojimus, galima paminėti, kad gyventojams, įsigijusiems verslo liudijimus vykdyti anksčiau nurodytas veiklas, nesuteikiama teisė savo sukurtų dirbinių parduoti juridiniams asmenims, kurių viena iš vykdomų veiklų yra tokių pačių dirbinių gamyba. Tačiau anksčiau minėtoms veikloms išduodami verslo liudijimai turi ir privalumų, kurie pasireiškia tuo, kad gyventojas gali prekiauti savo sukurtais dirbiniais, papildomai neįsigydamas prekybos verslo liudijimo. Be to, individuali veikla įsigijus verslo liudijimą, pasižymi ir tuo, kad tokią veiklą verslo liudijimo turėtojas gali vykdyti su vienu iš savo šeimos narių, kuriam papildomai įsigyti verslo liudijimo nereikia.

Individualios veiklos pagal verslo liudijimą negali vykdyti gyventojas, kuris yra pridėtinės vertės mokesčio mokėtojas arba jam atsiranda prievolė juo registruotis.

[/content_protector]