Mokestinių nuostolių perdavimas kitoms įmonėms (1)

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2015-04- 14 Nr. 14
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Rūta BILKŠTYTĖ
Mokesčių ekspertė,
UAB „Fidexperta“ vadovė

 

Situacija

Įmonė B 2012 ir 2013 finansiniais metais apskaičiavo mokestinius nuostolius. Įmonė B priklauso įmonei A, kuri taip pat valdo įmonę C ir įmonę D. Įmonė B norėtų optimizuoti savo patirtus mokestinius nuostolius, perduodama juos kitoms grupės įmonėms. Įmonė A dirbo pelningai 2012 m., o įmonės C ir D – 2013 ir 2014 m. Įmonių gautas pelnas buvo apmokestintas pelno mokesčiu.

 

Klausimai

Ar gali įmonė B paskirstyti nuostolius tarp įmonių grupės įmonių? Jei taip, kokie reikalavimai keliami šiai procedūrai? Kokia tvarka yra perkeliami mokestiniai nuostoliai tarp grupės įmonių?

 

Nuostolių perdavimas tarp grupės įmonių

Remiantis LR pelno mokesčio įstatymo (toliau – PMĮ) 56-1 straipsnio nuostatomis, įmonių patirti nuostoliai gali būti perduodami kitoms įmonių grupės įmonėms. Įmonės, mokestiniu laikotarpiu patyrusios mokestinius nuostolius, gali juos perduoti kitai įmonių grupės įmonei, kuri perduotų mokestinių nuostolių suma galėtų susimažinti savo apskaičiuotą apmokestinamąjį pelną. Įmonės galimybe perduoti mokestinius nuostolius gali pasinaudoti tik tuo atveju, jei tokie nuostoliai susidarė 2010 m. ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais. Mokestinių nuostolių perdavimo galimybė patraukli dar ir tuo, kad nėra nustatyta apribojimo įmonės patirtus mokestinius nuostolius perduoti dalimis kelioms įmonių grupę sudarančioms įmonėms. Mokestiniai nuostoliai gali būti perduodami apmokestinamąjį pelną gavusioms kitoms įmonių grupės įmonėms tiek pagal vertikalią, tiek pagal horizontalią įmonių grupės struktūrą, t. y. mokestiniai nuostoliai gali būti perduodami iš dukterinės įmonės patronuojančiai įmonei, tiek atvirkščiai, taip pat tarp viena kitai nepavaldžių (dukterinių) įmonių.

1 pav. Įmonių grupės struktūra pateiktoje situacijoje

 

Pateiktos situacijos atveju matome (1 pav.), kad visos keturios įmonės (įmonės A, B, C, D) priklauso tai pačiai įmonių grupei. Įmonė A šioje įmonių grupėje užima patronuojančios įmonės poziciją, o likusios trys įmonės yra jai pavaldžios (dukterinės), tačiau nepavaldžios viena kitai. Remiantis tokia įmonių grupės struktūra, galima teigti, kad įmonė B, norėdama optimizuoti savo 2012 ir 2013 mokestiniais laikotarpiais patirtus nuostolius, gali juos perduoti tiek įmonei A, t. y. mokestinius nuostolius perduoti vertikaliai įmonių grupės struktūroje, tiek įmonėms C ir D, t. y. mokestinius nuostolius perduoti horizontaliai įmonių grupėje. Įmonė B galėtų pasinaudoti šia galimybe, kadangi mokestiniai nuostoliai susidarė po 2010 m.

 

Mokestinių nuostolių perdavimo sąlygos

Įmonės, norinčios pasinaudoti šia galimybe, turi nepamiršti, kad, norint perduoti susidariusius mokestinius nuostolius, nepakanka būti vienoje įmonių grupėje, būtina atitikti ir kitus reikalavimus. Remiantis PMĮ 56-1 str. 1 d. 1–3 punktais, nuostolių perdavimo atveju laikoma, kad įmonės yra įmonių grupėje, jei tos grupės patronuojanti įmonė ne trumpiau kaip 2 metus be pertraukų tiesiogiai ar netiesiogiai valdo ne mažiau kaip 2/3 (arba ne mažiau kaip 66,67 proc.) dukterinių įmonių akcijų, pajų ar kitų teisių į paskirstytinojo pelno dalį ne trumpiau kaip 24 mėnesius bet kurią minėto laikotarpio dieną, įskaitant nuostolių perdavimo dieną, neatsižvelgiant į tai, ar per minėtą laikotarpį ji įsigijo (perleido) tos pačios įmonės akcijų, ir nepaisant tos kitos įmonės kapitalo pokyčių (pvz., naujų akcijų emisijų ar kapitalo mažinimų).

Lietuvos įmonių grupės įmonės nuostolių perdavimas kitai tos pačios įmonių grupės įmonei bus galimas tik tuo atveju, jei bus tenkinamos šios sąlygos:

• įmonių grupėje patronuojanti įmonė nuostolių perdavimo dieną tiesiogiai arba netiesiogiai valdo ne mažiau kaip 2/3 (arba ne mažiau kaip 66,67 proc.) kiekvienos nuostolių perdavime dalyvaujančios dukterinės įmonės akcijų; ir tenkinama viena iš šių sąlygų:

• įmonės toje įmonių grupėje yra ne trumpiau kaip dvejus metus be pertraukų, skaičiuojant iki nuostolių perdavimo dienos, arba

• nuostolius perduoda ar perima įmonių grupės įmonė, kuri toje grupėje yra nuo jos įregistravimo dienos ir bus įmonių grupėje be pertraukų ne trumpiau kaip dvejus metus, skaičiuojant nuo šios įmonės įregistravimo dienos.

 

Tuo atveju, jei mokestiniai nuostoliai yra perduodami horizontaliai įmonių grupės struktūroje, t. y. nuostoliai perduodami tarp dviejų dukterinių įmonių, nepavaldžių viena kitai, reikia įsitikinti, kad patronuojanti įmonė yra išlaikiusi pakankamą laiką ir pakankamą kiekį abiejų dukterinių įmonių akcijų, pajų. Tik tokiu atveju mokestinių nuostolių perdavimas tarp tokių viena kitai nepavaldžių įmonių yra įmanomas. Visos čia minėtos sąlygos turi būti tenkinamos mokestinių nuostolių perdavimo dieną. Tokia diena laikoma ta diena, kurią mokestinių nuostolių perdavime dalyvaujančios įmonės šių nuostolių perdavimą įformina dokumentuose. Mokestinių nuostolių perdavimas turi būti įforminamas sutartimi, perdavimo ir priėmimo aktu ar kitais juridinę galią turinčiais laisvos formos dokumentais. Įmonių grupės įmonės, dalyvaujančios mokestinių nuostolių perdavime, turi turėti įrodymų, pagrindžiančių įmonių grupės struktūrą, patronuojančios įmonės tiesiogiai ar netiesiogiai valdomų dukterinių įmonių nepertraukiamo valdymo laikotarpį, akcijų paketo dydį. Įmonės turėtų turėti dokumentus, iš kurių būtų galima nustatyti, ar patronuojanti įmonė iki nuostolių perdavimo dvejus metus nepertraukiamai valdė ne mažiau kaip 2/3 nuostolių perdavime dalyvaujančių dukterinių įmonių akcijų.

(Bus daugiau)