Investicinio projekto lengvata gali būti taikoma ir kai kuriems lengviesiems automobiliams

 

Dėl investicinio projekto lengvatos taikymo UAB A įsigyjamam turtui

Vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo nuostatomis, investicinis projektas – tai įmonės investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą, kuris skirtas:

  • naujų, papildomų produktų gamybai ar paslaugų teikimui arba
  • gamybos (ar paslaugų teikimo) pajėgumų didinimui, arba
  • naujo gamybos (ar paslaugų teikimo) proceso įdiegimui, arba
  • esamo proceso (jo dalies) esminiam pakeitimui, arba
  • tarptautiniais išradimų patentais apsaugotų technologijų įdiegimui.

 

Investicinis projektas apima tokias investicijas į įmonės turtą, kurios susijusios su inovacijų kūrimu, įmonės plėtimu, produktyvumo ir darbo našumo didinimu, sunaudojamų išteklių (ar žaliavų) mažinimu, įmonės produkcijos (paslaugų) diversifikavimu į naujus, papildomus produktus (paslaugas) arba įmonės gamybos ar paslaugų proceso esminiu pakeitimu.

Kaip pateikta situacijoje, įsigijus džipus kroviniams vežti ir specializuotus traktorius, bus išplėstas UAB A teikiamų paslaugų ratas, paslaugos bus teikiamos operatyviau, turėdama specializuotus traktorius UAB A pradės teikti papildomas ir naujas paslaugas. Atsižvelgiant į tai, pagal pateiktą informaciją darytina išvada, kad UAB A investicijos, įsigyjant džipus ir specializuotus traktorius, atitinka investiciniam projektui keliamus tikslus.

Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad, vykdant investicinį projektą, apmokestinamąjį pelną galima mažinti tik ilgalaikio turto, atitinkančio Pelno mokesčio įstatymo 46-1 str. 1 dalyje nustatytus kriterijus, įsigijimo išlaidomis. Atsižvelgiant į tai, investiciniam projektui įsigyjamas ilgalaikis turtas turi būti priskirtinas vienai iš šių ilgalaikio turto grupių (taikoma apskaičiuojant 2014 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį):

  • mašinos ir įrengimai“,
  • „įrenginiai (statiniai, gręžiniai ir kt.)“,
  • „kompiuterinė technika ir ryšių priemonės (kompiuteriai, jų tinklai ir įranga)“,
  • „programinė įranga“,
  • „įsigytos teisės“,
  • „krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų“.

 

Pagal pateiktą informaciją, UAB A įsigijo keturis džipus, skirtus kroviniams vežti, ir du specializuotus traktorius. Pagal Pelno mokesčio įstatymo 46-1 straipsnio nuostatas (taikomas apskaičiuojant 2014 metų ir vėlesnių metų mokestinių laikotarpių pelno mokestį), ilgalaikio turto grupei krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, autobusai – ne senesni kaip 5 metų“ priskirtas turtas, t. y. krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės, yra laikomas investicinio projekto reikalavimus atitinkančiu turtu tik tokiu atveju, jeigu jis yra nenaudotas ir pagamintas ne anksčiau kaip prieš 2 metus, skaičiuojant nuo turto naudojimo pradžios. Pažymėtina, kad įsigytas turtas įmonės veikloje turi būti naudojamas ne trumpiau nei 3 metus.

Pagal LR kelių transporto kodekso nuostatas, krovininėms transporto priemonėms priskiriamos motorinės transporto priemonės ar jų junginiai (sąstatai), sukonstruoti, pritaikyti ir naudojami kroviniams vežti keliais. Tai – krovininiai automobiliai, priekabos ir puspriekabės.

Krovininis automobilis – motorinė transporto priemonė, skirta vežti krovinius, vilkti priekabas ar puspriekabes. Pagal LR saugaus eismo automobilių keliais įstatymo nuostatas, motorinė transporto priemonė – variklį turinti transporto priemonė, išskyrus skirtas judėti ne keliais bėgines transporto priemones, traktorius ir savaeiges mašinas. Atsižvelgiant į tai, traktoriai ir savaeigės mašinos nelaikomi krovininiais automobiliais. Nors traktorius ir savaeigė mašina nelaikomi krovininiais automobiliais, tačiau, vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 46-1straipsnio nuostatomis ir mokesčių administratoriaus pateiktais išaiškinimais, šis turtas gali būti priskirtas ilgalaikio turto grupei „mašinos ir įrengimai“. UAB A įsigytiems specializuotiems traktoriams galėtų taikyti investicinio projekto lengvatą tuo atveju, jeigu šis turtas būtų priskirtas ilgalaikio turto grupei „mašinos ir įrengimai“ ir, kaip minėta, atitiktų investicinio projekto lengvatos taikymui keliamus reikalavimus.

Kaip nurodoma situacijoje, UAB A, be dviejų specializuotų traktorių, taip pat numato įsigyti ir keturis džipus, skirtus kroviniams vežti. Savo esme, transporto priemonių rūšis džipas – tai lengvasis automobilis, kuriam investicinio projekto lengvata negali būti taikoma. Tačiau atsižvelgiant į pateiktus mokesčių administratoriaus išaiškinimus, lengvasis automobilis, pritaikytas vežti krovinius pagal Motorinių transporto priemonių ir jų priekabų kategorijų ir klasių pagal konstrukciją reikalavimus, patvirtintus Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko įsakymu, gali būti laikomas investicinio projekto reikalavimus atitinkančiu turtu, jeigu atitinka investicijai keliamus reikalavimus. Atsižvelgiant į tai, UAB A numatomiems įsigyti džipams galėtų taikyti investicinio projekto lengvatą, tačiau viena iš būtinų sąlygų – turi būti įsigyjami nauji džipai, t. y. nenaudoti ir pagaminti ne anksčiau kaip prieš 2 metus, skaičiuojant nuo džipų naudojimo pradžios.

 

Dėl investicinio projekto lengvatos taikymo apimties

Situacijoje nurodoma, kad UAB A investicijoms planuoja skirti 2 700 000 Lt, iš jų – 1 200 000 Lt džipams įsigyti ir 1 500 000 Lt – specializuotiems traktoriams. Numatomas UAB A apmokestinamasis pelnas – 3 000 000 Lt.

Vadovaujantis Pelno mokesčio įstatymo 46-1 straipsnio nuostatomis, UAB A mokestinio laikotarpio apmokestinamasis pelnas gali būti sumažintas ne daugiau kaip 50 proc. Jeigu per mokestinį laikotarpį įsigyto turto faktiška įsigijimo kaina yra didesnė nei 50 proc. už atitinkamą mokestinį laikotarpį apskaičiuoto apmokestinamojo pelno sumos, tai šią sumą viršijanti turto įsigijimo kainos dalis gali būti perkeliama ne ilgiau kaip ketverius vieni po kitų einančius mokestinius metus, apskaičiuotoms apmokestinamojo pelno sumoms sumažinti. Kiekvieno mokestinio laikotarpio apmokestinamasis pelnas negali būti sumažintas daugiau kaip 50 proc. Tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad įsigyjant krovininius automobilius, priekabas ir puspriekabes, apmokestinamąjį pelną dėl šio turto įsigijimo galima sumažinti tik iki 1 000 000 Lt patirtų išlaidų per mokestinį laikotarpį suma.

Kadangi UAB A numatomas 2014 metų mokestinio laikotarpio apmokestinamasis pelnas – 3 000 000 Lt, UAB A 2014 metų mokestinio laikotarpio apmokestinamasis pelnas galės būti sumažintas ne daugiau kaip 50 proc., todėl UAB A faktiškos turto įsigijimo kainos dalis negalės viršyti 1 500 000 Lt. Pagal Pelno mokesčio įstatymo 46-1 straipsnio nuostatas, už 2014 metus apskaičiuotas UAB A apmokestinamasis pelnas galės būti sumažintas patirtų išlaidų už įsigytus džipus suma – 1 000 000 Lt, nors numatoma, kad visa 2014 metais įsigytų džipų kaina sieks 1 200 000 Lt. UAB A taip pat galės mažinti apmokestinamąjį pelną spe­cia­li­zuotų traktorių faktiška įsigijimo kainos dalimi – 500 000 Lt, o likusi, t. y. 1 000 000 Lt, suma galės būti perkeliama ne ilgiau kaip ketverius vieni po kitų einančius mokestinius metus.

 

Taigi, siekiant taikyti investicinio projekto lengvatą, būtina įvertinti, ar įgyvendinami investiciniam projektui keliami tikslai, ar įsigytas turtas atitinka nustatytus reikalavimus, taip pat svarbu, kad vykdomos investicijos padėtų įmonėms uždirbti papildomų pajamų. Būtina atkreipti dėmesį, kad įmonės, ketinančios įsigyti krovinius automobilius, taip pat turi įvertinti galimą riziką, kad tuo atveju, jeigu, vykdant investicinį projektą, apmokestinamasis pelnas sumažintas įsigijus krovininį automobilį, kuris vėliau, t. y. per 3 metus, autoįvykio metu yra nepataisomai sugadintas ir įmonės veikloje nebenaudojamas, t. y. netenkinama 3 metų turto naudojimo veikloje sąlyga, tokiu atveju privaloma perskaičiuoti ir apmokestinti atitinkamo praėjusio mokestinio laikotarpio apmokestinamąjį pelną.