Importo PVM mokėjimo lengvata

 

UAB A prekę, medienos apdirbimo stakles, įsiveža į Lietuvos teritoriją iš trečiosios šalies, t. y. šalies, kuri nepriklauso Europos Sąjungos valstybėms. Medienos apdirbimo staklės įvežamos į Lietuvos teritoriją iš Kinijos, todėl apmokestinamos importo pridėtinės vertės mokesčiu (toliau – PVM).

Taigi, atsigabenus stakles į Lietuvos teritoriją, siekiant jas išleisti į laisvą apyvartą ir naudoti įmonėje pagal paskirtį, už jas turi būti mokamas importo PVM. Yra 4 mokesčių sumokėjimo būdai: išankstinis mokesčių sumokėjimas; mokesčių mokėjimas tuo metu, kai yra apskaičiuojami mokesčiai ir forminama muitinės deklaracija; užstato sumokėjimas ar garantija.

Išankstinis mokesčių sumokėjimas – tai toks būdas, kai iš anksto tiksliai yra žinoma, kokią sumą importo PVM reikės mokėti, ir šis mokestis sumokamas prekėms dar neatvykus į Lietuvos teritoriją.

Importo PVM mokėjimas tuo metu, kai prekės yra atgabenamos į Lietuvą – apskaičiuojamas mokestis ir forminama muitinės deklaracija.

Tuo atveju, kai importo PVM nėra sumokamas iš anksto ar iš karto atsiradus prievolei jį apskaičiuoti ir sumokėti, muitinė turi teisę reikalauti, kad būtų sumokėtas užstatas ar pateikta garantija, užtikrinanti įsipareigojimų įvykdymą.

Užstato mokėjimo būdas yra tuomet, kai apskaičiuojamas mokėtinas importo PVM, įmonė sumoka mokėtino mokesčio dydžio sumą, kuri yra įšaldoma iki tos dienos, kada turi būti sumokėti mokesčiai. Praktiškai šis būdas nėra taikomas.

Teisė į mokėjimo atidėjimą suteikiama tik pateikusiems muitinei garantiją, užtikrinančią mokėtinų mokesčių sumokėjimą. Tokiu atveju mokesčių sumokėjimas yra atidedamas iki kito mėnesio 16 dienos.

 

PVM įstatyme numatyta lengvata

Vadovaujantis Importo PVM įskaitymo taisyklėmis, įmonė, Lietuvoje registruota PVM mokėtoja, į Lietuvos teritoriją atsigabenusi prekes, kurių importo PVM gali būti įskaitytas, turi teisę kreiptis į savo apskrities valstybinę mokesčių inspekciją su prašymu, kad mokesčių inspekcija perimtų šio importo PVM sumokėjimo kontrolę.

Reikalavimai, kuriuos turi atitikti įmonės, registruotos PVM mokėtojomis ir pageidaujančios mokesčių inspekcijos įskaityti importo PVM:

  • prekes, kurios yra importuojamos, turi būti siekiama naudoti kaip ilgalaikį turtą, skirtą importuojančios ar kitos įmonės, kuriai ketinama perduoti, ekonominėje veikloje;
  • importuojamų prekių vertė yra ne mažesnė kaip 100 tūkstančių litų.

 

Kas keisis nuo 2013 m. kovo 1 d.

Nuo 2013 m. kovo 1 d. įsigalios naujos importo PVM įskaitymo taisyklės. Pagal šias taisykles, tuo atveju, kai įmonės, atsigabenusios prekes į Lietuvos teritoriją, kreipsis į teritorinę mokesčių inspekciją dėl importo PVM įskaitymo, nebebus reikalaujama sumokėti užstatą ar pateikti garantiją muitinei, siekiant užtikrinti įskaitomo importo PVM sumokėjimą.

Importo PVM nėra papildomas mokestis, kurį įmonės turi sumokėti. Šis mokestis tik apsunkina įmonių pinigų srautus, kadangi įmonės turi sumokėti ir gali susigrąžinti tą pačią importo PVM sumą. Taigi, nuo 2013 m. kovo 1 d. bus palengvinti įmonių pinigų srautai.

Šiuo metu galioja importo PVM įskaitymo procedūra:

1. Įmonė, PVM mokėtoja registruota Lietuvoje, atsiveža įrenginius iš trečiųjų šalių, kuriuos naudos kaip ilgalaikį turtą savo ekonominėje veikloje ir kurių vertė didesnė kaip 100 tūkstančių litų.

2. Tuo metu, kai yra apskaičiuojamas mokėtinas importo PVM, įmonė turi sumokėti užstatą arba garantiją.

3. Įmonė gauna muitinės išduodamą prekių muitinės deklaraciją, su kuria gali kreiptis į teritorinę mokesčių inspekciją prašydama įskaityti mokėtiną importo PVM.

4. Jeigu teritorinė mokesčių inspekcija sutinka įskaityti importo PVM, teritorinė mokesčių inspekcija perima importo PVM sumokėjimo kontrolę.

 

Įsigaliojus naujoms taisyklėms, įmonėms nereikės mokėti užstatą ar teikti garantiją, siekiant pasinaudoti importo PVM įskaitymu.

Pagal pateiktą situaciją, UAB A gali pasirinkti vieną iš 4 būdų, kaip mokėti importo PVM. Siekiant pasinaudoti tam tikromis lengvatomis, reikia atkreipti dėmesį į keliamus reikalavimus.