Ar susijusios įmonės dovana darbuotojui – pajamos natūra?

aktualijos

Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos, 2013-10-21 Nr. 40
Mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta“ vadovė

Rūta BILKŠTYTĖ

Situacija

Įmonių grupės įmonės, siekdamos įgyvendinti savo kolektyvinėse sutartyse įtvirtintas nuostatas dėl darbuotojų skatinimo, spalio mėnesį organizavo bendrą trijų įmonių rudeninį renginį savo darbuotojams ir jų šeimų nariams. Renginiui įmonės užsakė vakaro vedėją, muzikantus, taip pat švediško stalo tipo vaišes. Patronuojanti įmonė A, kuri yra įsikūrusi Vokietijoje, savo dukterinės įmonės B darbuotojams, kurių gimtadieniai buvo ar dar bus spalio mėnesį, ir jų šeimų nariams įteikė dovanas – kvietimus į Vokietijos pramogų parką. Vieno kvietimo vertė – 750 litų.

Klausimas

Ar darbuotojų ir jų šeimos narių iš patronuojančios įmonės A gautos dovanos – kvietimai į Vokietijos pramogų parką – apmokestinamos? Jeigu taip, kaip apmokestinamos ir kas turi sumokėti mokesčius? Ar šioms dovanoms taikomos gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatos?

Pirmiausia, nagrinėjant aprašytą situaciją, svarbu nustatyti, kokios rūšies pajamas gavo gyventojai – dovaną, prizą ar laimėjimą. Taip pat svarbu įvertinti, iš kokio subjekto gautos pajamos, vėliau – ar šios rūšies pajamoms taikomos GPM lengvatos.

Vadovaujantis LR gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPM įstatymas) 2 str. 14 dalimi, gyventojo pajamomis laikomos pozityviosios pajamos, priskiriamos Europos ekonominių interesų grupės pajamos, nutraukus gyvybės draudimo sutartis ar išstojus iš pensijų fondo grąžinamos įmokos (ar jų dalis), atlygis už atliktus darbus, suteiktas paslaugas, už perduotas ar suteiktas teises, už parduotą ar kitaip perleistą, investuotą turtą ar lėšas ir (arba) kita nauda pinigais ir (arba) natūra, išskyrus šios dalies 1–8 punktuose nurodytas išimtis. Atsižvelgiant į tai, kad darbuotojams ir jų šeimų nariams, kurių gimtadieniai buvo tą mėnesį, kurį vyko įmonių grupės renginys, buvo įteikti kvietimai į Vokietijos pramogų parką (dovana ne pinigine išraiška), nagrinėtinas gyventojo pajamų, gautų natūra, klausimas. Pajamos natūra – tai ne tam tikra pajamų rūšis, o pajamų gavimo forma.

Pagal GPM įstatymo 2 str. 15 dalyje įtvirtintą pajamų natūra apibrėžimą, pajamos natūra – tai neatlygintinai, mainais arba lengvatine kaina (konkrečiam gyventojui dėl tam tikrų interesų ar sandorių įtakos nustatyta mažesne negu tikroji rinkos kaina) gautas nuosavybėn arba naudoti (neįgyjant nuosavybės teisės) turtas arba gautos paslaugos, taip pat kita gauta nauda (jei naudos davėjas turėjo tikslą naudą duoti konkrečiam asmeniui), kai gauto turto, paslaugų ar kitos naudos ekvivalentas pinigine išraiška, pagal GPM įstatymo nuostatas, būtų priskiriamas pajamoms. Svarbu pažymėti, kad, siekiant pripažinti pajamas natūra, turi būti nustatyta būtina sąlyga – siekis duoti (gauti) ekonominę naudą, t. y. turi būti nustatytas konkrečios asmeninės naudos davimas (gavimas). Taip pat ši konkreti nauda konkrečiam gyventojui neturi patekti į GPM įstatymo 9 str. 1 dalies 1–5 punktuose išvardintą naudą, kuri nėra laikoma pajamomis natūra.

Atsižvelgiant į GPM įstatymo nuostatas ir aprašytą situaciją, matyti, kad darbuotojų ir jų šeimų narių gauta dovana – kvietimai į Vokietijos pramogų parką – priskiriama pajamoms natūra. Šias dovanas darbuotojų šeimos nariai ir darbuotojai gavo ne tiesiogiai iš darbdavio, o iš su darbdaviu susijusio asmens, kaip tai apibrėžta GPM įstatymo 2 str. 19 dalyje ir LR pelno mokesčio įstatymo 2 str. 33 dalyje. Vadovaujantis GPM įstatymo 9 str. 6 dalimi, tais atvejais, kai gyventojas pajamas natūra gauna ne tiesiogiai iš su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusio asmens, bet iš su tokiu asmeniu susijusio asmens, tokios pajamos natūra pripažįstamos gyventojo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusiomis pajamomis. Pažymėtina, kad, net ir tuo atveju, kai tokią dovaną gauna ne tiesiogiai darbuotojas, o jo šeimos nariai (sutuoktinis, vaikas (įvaikis)), tokios pajamos natūra taip pat pripažįstamos darbuotojo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusiomis pajamomis. Taigi, neatsižvelgiant į tai, kad darbuotojams ir jų šeimų nariams dovanas įteikė ne tiesioginis jų darbdavys, Lietuvos įmonė B, o su darbdaviu susijusi Vokietijos įmonė – patronuojanti įmonė A, šios darbuotojų dovanos, taip pat dovanos jų šeimų nariams, laikomos darbuotojų pajamomis natūra ir apmokestinamos kaip su darbo santykiais susijusios pajamos.

[content_protector password=”fidexperta”]Atsižvelgiant į tai, kad darbuotojų ir jų šeimos narių gauti kvietimai yra traktuojami kaip dovanos, jiems netaikomos jokios GPM lengvatos, skirtingai nei būtų, pavyzdžiui, prizų atveju. Tokio pobūdžio dovanos (kvietimai) apmokestinamos nuo pirmo lito, taikant 15 proc. GPM tarifą. Gyventojo gautos pajamos natūra (kvietimai) iš užsienio įmonės priskiriamos B klasės pajamoms, todėl GPM turi apskaičiuoti, deklaruoti ir sumokėti patys gyventojai, gavę minėtas dovanas, metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 dienos, pateikdami Metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją.

Atsižvelgiant į tai, siekiant tinkamai taikyti mokesčių įstatymų nuostatas, pirmiausia būtina teisingai įvertinti, kokios rūšies pajamas gavo gyventojas – dovanas, prizus, kitus laimėjimus ir panašiai, kadangi nuo pajamų rūšies priklauso, ar jos bus apmokestinamos, ar, atvirkščiai, joms taikomos GPM lengvatos. Taip pat svarbu nustatyti, iš kokio subjekto gaunamos pajamos. Tai lemia, kas privalo sumokėti mokestį į biudžetą – pats gyventojas ar mokestį išskaičiuojantis asmuo. [/content_protector]