Tantjemos: įmonės žaidžia su ugnimi

Tantjemos: įmonės žaidžia su ugnimi

Verslo žinios, 2011 05 11
Vytautas V. Žeimantas

Įmonių valdybų nariams šiemet buvo išmokėta daugiau tantjemų nei paprastai, nes sumažėjo šioms išmokoms taikomi mokesčių tarifai, tačiau mokesčių ekspertai pabrėžia, kad lazdos perlenkti negalima, nes mokesčių inspekcija šias išmokas gali priskirti dividendams ar darbo užmokesčiui ir apskaičiuoti didesnį mokestį.

Statybų bendrovė AB Panevėžio statybos trestas (PST) ir pieno perdirbimo AB „Rokiškio sūris”, kurių akcijomis prekiaujama „NASDAQ OMX Vilniaus” vertybinių popierių biržoje, dividendams skyrė mažiau lėšų nei valdybos narių ir darbuotojų išmokoms.

PST dividendams skyrė 1,1 mln. Lt, o tantjemoms -2mln. Lt, AB „Rokiškio sūris” išmokėjo 3,6 mln. Lt dividendų, o įmonės vadovų ir darbuotojų išmokoms skyrė 4,9 mln. Lt. AB „Žemaitijos pienas” tantjemoms ir darbuotojų išmokoms skyrė 1,5 mln. Lt. Tantjemos yra atlygis valdybos nariui, kurį jis gauna už įmonei suteiktas strateginio vadovavimo paslaugas.

Rūta Bilkštytė, mokesčių ekspertė, UAB „Fidexperta” savininkė, pažymi, kad tantjemos apmokestinamos mažesniu mokesčių tarifu nei dividendai.

„Iš pateiktos oficialios informacijos matome, kad trys minėtos įmonės, mokėdamos tantjemas, o ne dividendus, sutaupė 420.000 Lt gyventojų pajamų mokesčio.  Aišku, jei darysime prielaidą, kad viskas buvo išmokėta valdybos nariams, kurie yra ir šių įmonių akcininkai”, – skaičiuoja R. Bilkštytė.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad mokesčių inspekcija gali paprašyti sumokėti  šiuos sutaupytus mokesčius, jeigu įmonės negalės įrodyti, kad tokios tantjemos valdybos nariams buvo mokamos ir ankstesniais metais. Jeigu buvo siekama tik pasinaudoti palankesniu apmokestinimo rėžimu , vadovaujantis Mokesčių administravimo įstatymo 69 straipsniu, VMI gali pritaikyti turinio viršenybės prieš formą principą ir tokias išmokas priskirti dividendams.

Skirtumas didelis

„Verslo žinios” 2011 04 20 rašė, kad tantjemos dabar apmokestinamos gerokai mažesniais mokesčiais nei dividendai ar darbo užmokestis. 2011 m. bendra su darbo santykiais  susijusių pajamų mokesčių našta siekia 42%, premijų iš pelno – 45%, dividendų – 32%, o tantjemų – 15%.

Mokesčių ekspertai perspėjo, kad kaip ir bet kurios kitos sąnaudos, tantjemos turi tenkinti visus šiuos reikalavimus: jos turi būti laikomos faktiškai patirtomis sąnaudomis, jos turi nūti priskiriamos prie įprastinių sąnaudų, šios sąnaudos turi būti skirtos  pajamoms uždirbti ir sandoris (tantjemų mokėjimas valdybos nariui) turi atitikti rinkos kainą.

Rizika sulaukti VMI dėmesio didėja, kai dividendai, kurie iki tol nuolat buvo mokami akcininkui, pakeičiami tantjemomis; kai metinės premijos iš pelno pakeičiamos tantjemomis; kai dalis darbo užmokesčio pavirsta tantjemomis.

Tikėtina, kad visais šiais anksčiau minėtais atvejais mokesčių administratoriui gali kilti įtarimas, ar įmonė iš tikrųjų patyrė tantjemų sąnaudas.

Vertindamas tokius sandorius mokesčių administratorius atsižvelgia į jų turinį, o ne į formalią išraišką. Todėl mokesčių mokėtojas turi būti pasiruošęs pagrįsti tantjemų išmokas.

Investuotojai nepatenkinti

Investuotojai irgi nepatenkinti tokių įmonių elgesiu. „Visos šios įmonės turi aiškų kontroliuojantį akcininką, kurio atstovai ir yra valdybose bei stebėtojų tarybose, todėl didelių tantjemų skyrimas pažeidžia smulkiųjų interesus. Norime atkreipti investuotojų dėmesį, kad skaičiuojant santykinius rodiklius tantjemas greičiausiai reikia atimti iš pelno”, – įmonių tantjemų politiką kritikavo ir Darius Slavinskas, Investuotojų asociacijos valdybos narys.

Straipsnį galite skaityti dienraštyje „Verslo žinios”, spauskite čia.